دسته‌بندی نشده

آلودگی های کرونا را چگونه با الکل ضدعفونی کنیم؟

ضدعفونی توسط الکل

درباره ضدعفونی کرونا توسط الکل

پس از اطلاع رسانی های گسترده کشورهای مختلف جهان؛ امروزه اهمیت ضدعفونی مداوم فضاهای پرتردد و آلوده، بر همگان روشن است. ویروس کرونا یکی از بیماری های پیشرفته تنفسی است که به جهت سهولت سرایت آن از طریق؛ هوا، لمس سطوح، فاصله نزدیک، عطسه، سرفه و… بسیاری از افراد را به کام مرگ کشانده است. به همین منظور؛ از زمان شیوع بیماری تاکنون اغلب کشورها سعی کرده اند؛ تا با وضع قوانین و محدودیت های کرونایی، تعداد مبتلایان و تلفات روزانه را کنترل کنند.

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ فضاهای بسته و پرتردد از جمله؛ مراکز ورزشی، مدارس، اداره، کارخانه، سالن های زیبایی و مراکز تجاری که معمولًا میزبان جمعیت کثیری از افراد می باشند، که حتما توسط الکل باید ضدعفونی گردد .

اما مسئله ای که از ابتدای شیوع ویروس بسیار بر آن تاکید شده است؛ ضدعفونی محیط به ویژه فضاهای بسته می باشد. افراد بسیاری برای مراجعه به محیط های کاری و یا انجام کارهای ضروری، مجبور به خروج از خانه می باشند. از طرفی قرار گرفتن در محیط هایی از جمله؛ مترو، تاکسی، اتوبوس و دیگر فضاهای عمومی که میزان سطوح مشترک بسیار بالاست، می تواند احتمال ابتلای افراد سالم به ویروس را دو برابر کند.

به همین جهت؛ ضمن توصیه افراد به رعایت نکات بهداشت فردی همانند؛ استفاده از ماسک سه لایه و دستکش های یکبار مصرف و همچنین رعایت فاصله حداقل 5/1 متر، ضدعفونی و گندزدایی با محلول های حاوی الکل نیز از دیگر مواردی است که کمک شایانی به کاهش انتقال ویروس خواهد کرد. در ادامه ی این مطلب قصد داریم؛ به بررسی اهمیت ضدعفونی کرونا با الکل بپردازیم.

چگونه محیط آلوده به کرونا ویروس را با الکل ضدعفونی کنیم؟

به جهت ترکیبات قوی الکل و خاصیت میکروب زدایی که داراست، بسیاری از افراد از آن برای استریل و ضدعفونی کردن سطوح استفاده می کنند. این ماده ضدعفونی کننده در دسترس، قادر است در طی چند دقیقه سطوح را از میکروب، ویروس و قارچ عاری سازد. طبق گفته پزشکان؛ بهتر است؛ صرفاً به شست و شوی دست ها با ماده شوینده اکتفا نکنید. توصیه می شود؛ پس از  اتمام فرآیند شستشوی دست ها، دستان خود را به مدت 20 ثانیه با با استفاده از الکل 70 درصد، ضدعفونی کنید تا تمامی ویروس های باقی مانده بر روی پوست به طور کامل از بین بروند.

به جهت پاک کنندگی قوی الکل که در بین مواد ضدعفونی کننده در رده متوسط قرار دارد، از آن برای گندزدایی و ضدعفونی مراکز درمانی که منبع انتشار و شیوع ویروس کرونا می باشند نیز استفاده می شود. در این مراکز، با استفاده از دستگاه های پیشرفته و اسپری های با ابعاد بزرگ تمامی بخش های بیمارستان را با الکل و دیگر مواد ضدعفونی کننده کم خطر گندزدایی می کنند.

ضدعفونی توسط الکل

بهترین راه کار جهت ضدعفونی منزل

برای ضدعفونی سطوح منزل از جمله کف، آشپزخانه، سینک ظرفشویی، دیوارها، حمام و توالت، دستگیره ها، درب، اتاق و دیگر وسیله های منزل، می توانید از محلول های حاوی الکل 70 درصد استفاده کنید. توجه داشته باشید؛ که به هنگام خرید محلول، از سازگاری آن با سطوح مختلف اطمینان حاصل کنید. برای گندزدایی محیط درون منزل، می توانید با اسپری کردن محلول بر روی کف، دیوارها و همچنین سطوح، آنها را ضدعفونی کنید. بهتر است پس از اتمام کار، سطح مورد نظر را با دستمال خشک نکنید و اجازه دهید در معرض هوای آزاد خشک شود.

پیشنهاد می شود؛ برای ضدعفونی دستگیره های درب ها که یکی از محل های تجمع ویروس و آلودگی است، از دستمال یکبار مصرف یا دستمال فایبر آغشته به مواد الکلی استفاده کنید. همچنین؛ می توانید برای پاکسازی برخی از سطوح ظریف و یا وسیه های الکترونیکی منزل، دستمال مرطوب حاوی الکل را نیز امتحان کنید. اما چنانچه از بیمار کرونایی در منزل مراقبت می کنید؛ تمامی اقدامات گندزدایی بایستی به صورت روزانه و با استفاده از مواد حاوی الکل انجام گیرد. به خاطر داشته باشید که؛ بهتر است برای سلامتی دیگر اعضای خانواده علاوه بر رعایت نکات بهداشتی، ارتباط با فرد بیمار را به حداقل برسانید. تمامی وسیله های بیمار اعم از؛ لباس، پتو، ملحفه و دیگر سطوح پارچه ای قابل لمس، باید در ماشین لباسشویی و با حرارت بالای 70 درجه شسته شوند.

برخ از مدارس کشور نیز اقدامات پاکسازی را به صورت مداوم انجام می دهند. برای جلوگیری از شیوع بیماری در مدرسه؛ تیم های خدماتی مورد نظر با استفاده از اسپری های حاوی مواد ضدعفونی کننده به ابعاد بزرگ، محیط کلاس ها و بخش های در معرض آلودگی را گندزدایی  کردند.

ضدعفونی توسط الکل

توصیه های مراقبتی از استفاده از الکل

همانطور که می دانید؛ با شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل افزایش یافته است. در واقع به دلیل قدرت میکروب زدایی این ماده، بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. در کنار مزیت های استفاده از الکل جهت گندزدایی محیط؛ از معایب و مشکلات ناشی از استفاده مداوم از آن نیز نبایستی غافل شد.

استفاده های مداوم از ترکیبات الکلی برای گندزدایی محیط و عدم رعایت نکات ایمنی اعم از؛ استفاده ماسک و دستکش، می تواند در صورت تماس مستقیم با پوست و استنشاق آن از راه بینی و دهان، در طولانی مدت مشکلات متعددی را برای افراد ایجاد کند. اگرچه در طی سال ها استفاده از مواد الکلی در مراکز درمانی و محیط منزل؛  تاثیرات منفی ناشی از ترکیبات الکل بر روی بدن انسان تا حد زیادی بی اثر شده است، اما ممکن است بسیاری از افراد با دارا بودن آلرژی های پوستی و یا مشکلات زمینه ای ریوی، بدنشان در رابطه با تماس با الکل و یا استنشاق این ماده واکنش نشان دهد. به همین منظور؛ توصیه می شود؛ به هنگام گندزدایی محیط های در ابعاد بزرگ که نیازمند اسپری و دستگاه های پیشرفته می باشند، حتما از ماسک، دستکش استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *