مقالات

از مضرات الکل صنعتی چه میدانید؟

مضرات الکل صنعتی

از مضرات الکل صنعتی چه میدانید؟ الکل صنعتی یا متانول با فرمول شیمیایی (CH3OH)، یکی از انواع الکل است که مصارف صنعتی و خانگی گوناگونی دارد. واژه ی الکل سمی یک واژه جامع است که شامل متانول، اتیل گلیکول و الکل ایزوپروپیل می شود. این ماده طبیعی که به الکل چوب نیز معروف است اخیراً توجهات بسیاری از جوامع را به عنوان یک منبع سوختی غیرآلاینده به خود جلب کرده است. اما ذات طبیعی متانول نباید شما را فریب دهد. این ماده بسیار خطرناک و فوق العاده سمی است. متانول یا به زبان ساده تر همان الکل صنعتی یک مایع سبک، بی رنگ و بسیار اشتعال زا می باشد که بوی شیرین تری نسبت به الکل اتانول (نوع قابل نوشیدن) دارد.

درباره مضرات الکل صنعتی

مضرات الکل صنعتی این ماده که به طور گسترده ای تولید می شود و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، یک ماده بسیار کاربردیست. برخی از محصولاتی که در تولید آنها از متانول استفاده می شود عبارتند از: شیشه جلو اتومبیل، واشرهای آب، ضد یخ، پاک کننده کاربراتور، جوهر ماشین های کپی، عطر و ادکلن و سوخت برای برخی ماشین ها. بنابراین همه ما به طور روزانه تا حدی با این ماده در تماس هستیم، اما از طرف دیگر قرار گرفتن در معرض متانول می تواند بسیار خطرناک باشد، ایجاد بیماری کند و در صورت عدم درمان منجر به مرگ فرد مسموم شود. مسمومیت با متانول اغلب به طور غیرعمد و گاهی نیز به دلیل مصرف عمدی اتفاق می افتد.

در مسمومیت اپیدمیک با متانول، علت می تواند تقطیر ناصحیح، اشتباهات در روند تولید و یا نوشیدن سهوی این ماده به طور گروهی باشد. تماس با الکل صنعتی می تواند مسمومیت هایی با شدت های مختلف ایجاد کند که نیازمند روش های درمانی متفاوت است؛ از بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه گرفته تا درمان های دارویی و دیالیز. علائم مسمومیت در افراد مختلف متفاوت است که به طور کلی شامل حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، کاهش سطح هوشیاری و ایجاد بوی خاصی در تنفس فرد مسموم می شود. مسمومیت با متانول بیشتر در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد و شیوع آن در مردان بیشتر است.

مضرات الکل صنعتی

مسمومیت با متانول چگونه است؟

مسمومیت با الکل صنعتی با روش های مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد؛ این مسمومیت ممکن است در اثر مصرف این ماده، جذب پوستی و یا استنشاق آن ایجاد شود. بیشترین گزارش در اثر مصرف عمدی این ماده مربوط به موارد ارتکاب به خودکشی بوده است و در موارد غیرعمد نیز این حادثه اغلب در اثر کنجکاوی کودکان و نوشیدن آن اتفاق می‌افتد. در برخی موارد نیز این ماده توسط تولیدکنندگان مشروبات الکلی مورد سوءاستفاده قرار می گیرد که عواقب آن فاجعه بار است. مسمومیت در اثر تماس پوستی و یا استنشاق این مایع به ندرت اتفاق می افتد اما محتمل است.

افرادی که خطر مسمومیت با متانول آنها را تهدید می‌کند افراد الکلی، کودکان نوپا یا خردسال، و افراد دارای سابقه خودکشی می باشند. در اکثر موارد این مسمومیت ها به طور غیرعمد و تصادفی اتفاق می افتند. در صورت نوشیدن، متانول به سرعت و حدودا کمتر از ده دقیقه توسط دستگاه گوارش جذب می گردد.

مولکول های متانول به دلیل نداشتن پوشش لیپیدی به سرعت وارد جریان خون شده و در تمام بخش های بدن توزیع می گردد. متابولیسم این ماده کبدیست، در کبد این ماده به فرمالدهید و اسید فرمیک تبدیل می‌شود که هر دوی آنها به شدت سمی و خطرناک هستند و ممکن است منجر به مرگ بیمار شوند. فرمالدهید پس از تولید در کبد انباشته می شود، این ماده سمی به هیچ عنوان از بدن بیمار قابل حذف نیست. متانول مصرفی متابولیزه نشده نیز اندک اندک توسط کلیه‌ها دفع می شود.

مضرات الکل صنعتی

عوارض مسمومیت با متانول چیست؟

نوشیدن الکل صنعتی حتی در کمترین دوز نیز باعث آسیب های غیرقابل بازگشت به بینایی فرد می شود. در صورت نوشیدن حتی ده میلی لیتر از متانول خالص، این ماده به اسید فرمیک تبدیل شده و با تخریب اعصاب بینایی باعث نابینایی دائم فرد خواهد شد. مصرف ۱۵ میلی لیتر از این ماده مرگبار است. بیشتر بیماران منتقل شده به بیمارستان، مصرف متانول را انکار می کنند و متخصصین برای اطمینان و تشخیص صحیح بیماری آزمایشات خونی انجام می دهند که این روند اندکی زمان بر است و آسیب وارده به بیمار در طول این مدت شدیدتر می شود.

مسمومیت با متانول دو مرحله دارد؛ علائم اولیه اغلب خفیف تر و جزئی تر می باشند و بعد از ده الی سی ساعت پس از بروز این علائم، بیمار وارد فاز ثانویه مسمومیت خواهد شد. علائم این مرحله سردرد، سرگیجه، عدم تعادل و گیجی می باشد. در صورتی که فردی با مصرف متانول در عرض ۱۲ تا ۲۴ ساعت علائم مسمومیت را بروز ندهد، دچار مسمومیت ثانویه شده است که عوارض جدی تری مانند نابینایی و آسیب کبدی را به دنبال دارد.

علائم این نوع مسمومیت عبارتست از: حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی که در نهایت به از کار افتادن سیستم اعصاب مرکزی و تنفس عمیق و سریع ختم می شود. این علائم اغلب همراه با اختلال در بینایی، کاهش دید و نورهراسی اتفاق می افتد. در صورت عدم درمان و رسیدگی، بیمار به کما فرو می رود و پس از گذشت چند ساعت، ایست قلبی- تنفسی باعث مرگ بیمار خواهد شد. در صورتی که تشخیص و درمان به موقع انجام شود، بیمار سلامت خود را تا حدود زیادی باز می یابد، گرچه ممکن است بعضی از آسیب ها مانند کم بینایی یا نابینایی غیرقابل درمان باشند.

از الکل صنعتی چه می‌ دانید؟

به دلیل اشتعال زا بودن متانول در صورت حمل آن احتیاط و دقت کافی به خرج دهید. مراقب باشید تحت هیچ شرایطی با این ماده تماس پیدا نکنید چرا که غلظت های متفاوتی از آن موجود است که در برخی از انواع آن حتی تماس با پوست نیز ممکن است خطر آفرین باشند. در صورتی که با این ماده سر و کار دارید و یا در محیطی کار می کنید که از متانول استفاده می شود، تمام موارد ایمنی را رعایت کنید و از دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید. توجه داشته باشید در چنین محیط هایی تهویه هوا الزامیست.

در صورتی که این مایع بر روی قسمتی از بدنتان ریخت، لباس خود را کاملاً در بیاورید و موضع آغشته به متانول را با آب سرد فراوان شستشو دهید. لباس ها و دیگر وسایل آغشته شده به متانول را نیز با آب و صابون بشویید. اگر متانول با چشم شما تماس پیدا کرد، فوراً و به مدت پانزده دقیقه چشم خود را با آب سرد شستشو دهید و سپس به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. در نهایت برای کمک به فردی که از این مایع هرچند به مقدار بسیار کم نوشیده است، بدون اتلاف وقت فرد را به بیمارستان برسانید و او را وادار به استفراغ نکنید.

آخرین مسمومیت اپیدمیک تاریخ با متانول چیست؟

بد نیست بدانید در چند ماه اخیر پس از شیوع بیماری کرونا، رسانه های ایرانی اعلام کردند که بیش از سیصد نفر بر اثر نوشیدن الکل صنعتی جان خود را از دست دادند حدود هزار نفر نیز به وسیله این ماده مسموم شده اند. تصور می شود این افراد بدون آگاهی و به منظور ایجاد ایمنی علیه ویروس کووید ۱۹ اقدام به نوشیدن این ماده کرده اند. در ایالات متحده نیز به دنبال عرضه گسترده متانول برای مصارف بهداشتی در مکزیک، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد این مایع بسیار سمی است و افراد از استفاده آن اجتناب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *