مقالات

مدت زمان ویروس کرونا

مدت زمان ویروس کرونا

مدت زمان ویروس کرونا

پس از شیوع بیماری پاندمیک ویروس کرونا در بین جهانیان؛ آزمایشات و تحقیقات دانشمندان و متخصصان جهت کشف ابعاد مختلف این ویروس آغاز گردید که دانش امروزه ما از ویروس کرونا، ناشی از تحقیقات گسترده کارشناسان این حوزه می باشد. طبق آخرین شواهد و آزمایشات بر روی هزاران نفر از مبتلایان به کووید-19؛ ماهیت این بیماری و راه های انتقال آن تا حد زیادی کشف گردیده است.مدت زمان ویروس کرونا یا کووید-19؛ از جمله بیماری های حاد تنفسی است و جز خانواده بیماری هایی نظیر؛ سارس و مرس محسوب می شود.

در زمان ابتدای شیوع این بیماری در دسامبر سال 2019؛ تشخیص آن از آنفولانزا دشوار بود چرا که به جهت شباهت بسیار کرونا به آنفولانزا به لحاظ علائم بالینی، بسیاری از افراد به سادگی از کنار نشانه های ظاهری آن عبور می کردند. اما امروزه پس از گذشت حدود یکسال از مدت زمان پیدایش ویروس کرونا؛ اطلاعات گسترده ای از علائم اولیه، دوره نهفتگی بیماری، راه های انتقال کرونا و… در اختیار همگان قرار گرفته شده است.

نکته حائز اهمیت در رابطه با بیماری کرونا؛ سهولت راه های انتقال آن می باشد. ویروس کووید-19 می تواند به راحتی از طریق؛ ترشحات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه، تماس با سطوح، تماس با فرد بیمار و … به دیگر افراد سرایت کند. همچنین؛ بسیاری از افراد بدون داشتن علائم بالینی در دوره ی نهفتگی بیماری؛ می توانند بعنوان ناقل خاموش و فعال، با حضور در مکان های پرتردد و عدم رعایت نکات بهداشتی هزاران نفر را به این بیماری آلوده کنند.

مدت زمان انتقال ویروس کرونا چقدر است؟

ویروس کرونا از جمله بیماری های پیشرفته ای است که؛ علاوه بر دارا بودن علائم متفاوت در افراد مختلف، دارای راه های انتقال و مدت زمان انتقال متفاوتی است. به عبارتی دیگر؛ پس از ورود ویروس به بدن افراد از راه های متعدد، حدود 2 تا 14 روز طول می کشد تا اولین نشانه های بیماری در افراد ظاهر شود. برخی از افراد ممکن است؛ در طول  48 یا 72 ساعت اولیه نشانه های بیماری در آن ها ظاهر شود و برای برخی تا دو هفته نیز به طول بینجامد. اما بر طبق آخرین تحقیقات بر روی هزاران بیمار کرونایی؛ بالغ بر 97 درصد از افرادی که با علائم مشابه کووید-19 به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند، حدود 5/11 روز پس از ورود ویروس به بدن شان، نشانه های اولیه بیماری نمایان شده بود.

به دوره ی چند روزه ی پیش از ظهور علائم بیمار کرونا، دوره نهفتگی یا خاموشی گفته می شود. در این دوره؛ فرد مبتلای بدون علامت که بعنوان ناقل بیماری شناخته می شود، کماکان می تواند افراد سالم را به ویروس کرونا مبتلا کند. در بسیاری از موارد و نمونه های خفیف این بیماری؛ افراد پس از سپری کردن دوران نقاهت 10 تا 14 روزه؛ در صورت منفی بودن تست کرونای آن ها و تا 10 روز پس از رفع علائم، ناقل کرونا نیستند. اما بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند؛ افرا مبتلا به کرونا که بهبود یافته اند بهتر است؛ تا 14 روز پس از منفی شدن تست کرونا، همچنان در قرنطینه بمانند.

مدت زمان انتقال ویروس کرونا

مقابله با کرونا چه راهکارهای دارد؟

به جهت انتقال و سرعت بالای سرایت ویروس کرونا؛ کارشناسان بهداشت نکات مهمی را در رابطه با جلوگیری از انتشار این ویروس متذکر شدند. از آن جایی که ترشحات تنفسی و هوا یکی از راه های آسان انتقال بیماری کرونا می باشند، لازم است تا با رعایت فاصله حداقل 2 متر از افراد در محیط های خارج از منزل، از ابتلای خود به این بیماری جلوگیری کنیم. از طرفی ناقل بودن افراد بدون دارا بودن علائم بالینی، می تواند یکی از خطرناک ترین راه های سرایت کووید-19 به شمار رود.

هزاران ناقل خاموش از جمله کودکان و بزرگسالان؛ می توانند در دوران نهفتگی بیماری، بدون رعایت دستورالعمل های لازم، جان هزاران نفر را به خطر بیندازند. به همین خاطر لازم است؛ تمامی افراد اعم از مشکوک و غیرمشکوک به بیماری، نکات بهداشت فردی و اجتماعی از جمله؛ استفاده از ماسک و دستکش، رعایت فاصله دست کم 2 متر از یکدیگر و ضدعفونی و گندزدایی مدوام محیط و سطوح را رعایت کنند.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم؛ نشانه های بروز بیماری در افراد و همچنین واکنش بدن افراد مختلف؛ می تواند بسیار متفاوت باشد. شواهدات حاکی از آن است که؛ بیش از 80 درصد افراد مبتلا به کووید-19 با علائمی نظیر؛ تب و سرفه های شدید به مراکز درمانی مراجعه کرده اند. اما این علائم در برخی افراد به صورت خستگی و دردهای عضلانی نمایان شده است.

همچنین؛ کودکان یا به عبارتی افراد نابالغ زیر 18 سال که از آن ها بعنوان ناقل خاموش و فعال این بیماری نام برده می شود، با علائمی همانند؛ بی اشتهایی، تب شدید، گلودرد و سرفه به بیمارستان مراجعه کرده اند. به دنبال همین مسئله و عدم بروز علائم در روزهای اولیه ابتلا؛ لازم است تا در صورت قرارگیری در محیط های آلوده و در معرض خطر و یا تماس با افراد آلوده، حداقل به مدت 14 روز از حضور در اجتماعات پرهیز کرده و نکات قرنطینه خانگی را رعایت کنید.

مدت زمان انتقال ویروس کرونا

نکات ضرروری در مورد ویروس کرونا

علاوه بر استفاده از ماسک و دستکش، لازم است تا اهمیت ضدعفونی مداوم سطوح را جدی بگیریم. نظافت و گندزدایی محیط با محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل یکی از اصلی ترین راه های پیشگری از انتقال این بیماری است. چرا که؛ به واسطه لمس سطوح مشترک توسط افراد مختلف، ویروس به سطح پوست نفوذ کرده و پس از آن در صورت تماس دست با اجزای صورت، وارد مخاط بینی و دهان خواهد شد.

همچنین؛ مدت زمان بهبودی از بیماری کرونا نیز در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از افراد که به صورت خفیف به ویروس مبتلا شده اند، طی یک تا دو هفته و برخی دیگر که دارای مشکلات حاد تنفسی ناشی از این ویروس می باشند، حتی تا بیش از 6 هفته برای بهبودی آن ها زمان لازم است. با رعایت نکات قرنطینه ای و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، می توانید علاوه بر سرعت بخشیدن به روند درمان بیماری، ریسک ناشی از درگیری ریوی را نیز به حداقل برسانید.

جهت جلوگیری از انتشار بیماری و عدم انتقال ویروس به افراد سالم؛ توصیه می شود تا در صورت تماس نزدیک با بیمار کرونایی، تا دو هفته از ارتباط با دیگران و حضور در اجتماعات پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.