مقالات

پیشگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا

از راه های پیشگیری از کرونا چه می دانیم؟

این روزها همه جا صحبت از ویروس کروناست و همه افراد در تمام جوامع فارغ از نژاد و زبان و ملیت به نوعی با این موضوع درگیر هستند. در گسترش و شیوع این بیماری همه افراد جامعه نقش دارند؛ پس لازم است هر فرد علاوه بر حفظ سلامت خود، برای سالم ماندن دیگر افراد نیز یک سری قوانین را رعایت کند. برای پیشگیری از کرونا این قوانین به طور جامعی با تمام جزئیات توسط نهادهای رسمی و بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی در اختیار همه  قرار گرفته است و همه افراد با هر شرایطی ملزم به رعایت آنها می باشند.

برای در امان ماندن از ویروس کووید ۱۹ چه باید کرد؟

رعایت فاصله یک متری بین افراد خطر ابتلا را به شدت کاهش می دهد. به این ترتیب اگر فردی سرفه، عطسه و یا صحبت کند احتمال سرایت ویروس کمتر خواهد شد. فراموش نکنید حداقل فاصله یک متر است که حتماً باید رعایت شود. در صورتی که فضای بیشتری در اختیار دارید، فاصله را بیشتر کنید. در فضاهای سربسته یا حتی در هوای آزاد، هرچه فاصله بیشتر باشد بهتر و ایمن تر است.

 در هنگام ارتباط با دیگر افراد، ماسک زدن باید به یک فعالیت روزمره و عادی برایتان تبدیل ‌شود. تفاوت ندارد که در چه مکانی با دیگر افراد ملاقات خواهید داشت، در خانه، محل کار، خودرو و یا هر مکان دیگری حتماً ماسک بزنید. نحوه استفاده درست از ماسک، نگهداری و تمام جزئیات در مورد ماسک های یکبار مصرف و قابل شستشو را یاد بگیرید.

به یاد داشته باشید برای در امان ماندن از این ویروس این دو اصل، یعنی رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک، از مهمترین اصول برای پیشگیری کرونا از ابتلا و عدم انتقال کرونا هستند.

با مراحل و نحوه استفاده از ماسک آشنایی دارید؟

مراحل و نحوه استفاده از ماسک طبق اصول اعلام شده توسط بهداشت جهانی به شرح زیر است :

  • قبل از زدن ماسک دست های خود را با آب و صابون بشویید. این کار را قبل و بعد از درآوردن ماسک نیز باید انجام دهید. حتی در صورت لمس کردن ماسک خود شستشوی دست ها الزامیست.
  • مطمئن شوید که ماسک بینی، دهان و چانه شما را کاملاً پوشانده است.
  • بعد از درآوردن ماسک آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید؛ اگر ماسک شما پارچه ای یا قابل شستو می باشد، پس از رسیدن به منزل و در اولین فرصت آن را بشویید، در صورتی که از ماسک پزشکی یکبار مصرف استفاده می کنید آن را به نزدیک ترین سطل زباله بیندازید.
  • سعی کنید از ماسک های فیلتر دار استفاده نکنید.
پیشگیری از کرونا

چطور محیط اطراف خود را سالمتر کنیم؟

برای کمتر کردن ریسک ابتلای خود از رفتن به محیط های سرپوشیده، شلوغ و پر تماس اجتناب کنید. خبرها و گزارشات پزشکی حاکی از آن است که مکان هایی مانند رستوران ها، مراکز ورزشی و باشگاه ها، مراکز تجاری و پاساژها، اداره ها و مدارس و همچنین وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس ها و متروها که جمعیت زیادی را در خود جای می دهند، از اماکن پر خطر هستند که شیوع بیماری کرونا در آنها همواره بیشتر است. همچنین اماکن مذهبی و عبادتگاه ها و کلیه مکان های سرپوشیده ای که افراد در آنها به صحبت و یا خواندن با صدای بلند می پردازند نیز در همین دسته جای می گیرند.

در مکان های شلوغ که هوا تهویه نمی شود احتمال ابتلا به کرونا بسیار زیاد است. هر چه مدت زمان حضور در این مکان ها بیشتر شود، احتمال ابتلا بالاتر می رود. این گونه محیط ها مرکز اصلی شیوع و گسترش ویروس کرونا هستند چرا که احتمال انتقال بیماری از طریق ذرات تنفسی بسیار زیاد می باشد. سعی کنید از قرار گرفتن در اینگونه اماکن خودداری کنید، در صورتی که ناچارید، حتماً پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

پیشگیری از کرونا

چطور اصول بهداشتی را رعایت کنیم؟

  • دراین روزها که ضرورت رعایت بهداشت دو چندان شده است مرتباً دست های خود را با آب و صابون بشویید. در صورت عدم دسترسی به آب، با دستمال های الکلی و یا اسپری های ضدعفونی کننده با پایه الکل، دستان خود را تمیز کنید. جهت پیشگیری از کرونا انجام این کار تمام ویروس هایی را که ممکن است بر روی پوست دست شما وجود داشته باشند از بین می برد.
  • از لمس کردن چشم، دهان، و بینی خود جداً بپرهیزید. دست ها مرتباً در تماس با سطوح مختلفی هستند و ممکن است آلوده به انواع ویروس باشند و تنها از طریق لمس صورت خود این آلودگی ها را وارد بدن خود خواهید کرد.
  • در صورت عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی و یا آرنج خود بپوشانید. در صورت استفاده از دستمال کاغذی فوراً آن را به سطل زباله منتقل کنید و دستان خود را با دقت بشویید. با رعایت مداوم این نکات از ابتلای اطرافیان خود به بیماری های احتمالی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا جلوگیری کرده اید.
  • تمامی سطوح بخصوص سطوحی که مرتباً لمس می شوند را به طور روزانه تمیز و ضدعفونی کنید. سطوحی مانند دستگیره های در، شیرهای آب، کلیدهای برق و صفحه گوشی های موبایل جزو سطوح پرتماس محسوب می شوند.

در صورت احساس بیماری چه باید کرد؟

در صورتی که احساس کسالت یا بیماری می کنید، قبل از هر چیز در مورد علائم بیماری کرونا مطالعه کنید. علائم شایع ابتلا به این بیماری عبارتند از: تب، سرفه خشک و خستگی. این بیماری علائم دیگری نیز دارد که کمتر شایع هستند و تنها برخی از بیماران را درگیر می کنند که از این جمله می‌توان از سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بدن درد، گلودرد، گرفتگی بینی، اسهال و راش های پوستی نام برد.

در صورتی که علائم خفیف بیماری مانند تب، سرفه و سردرد را بروز دادید، تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اید از منزل خارج نشوید و خود را قرنطینه کنید. در یک اتاق جدا به استراحت بپردازید و فاصله خود را با دیگر اعضای خانواده حفظ کنید. در صورت نیاز به کمک و در صورت حضور دیگران در اتاق حتماً از ماسک پزشکی استفاده کنید.

در صورت داشتن تب بالا، سرفه های شدید و مشکلات تنفسی، با اورژانس تماس بگیرید. در این حالت ممکن است برای بهبودی به خدمات پزشکی نیاز داشته باشید.

در نهایت برای پشت سر گذاشتن این مرحله سعی کنید اطلاعات خود را در مورد بیماری کرونا به روز کنید و از آخرین اخبار و وضعیت شهر خود مطلع باشید. اطلاعیه های سازمان ها و مراکز پزشکی را دنبال کنید و برای حفظ سلامت خود و جامعه به قوانین احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.