مقالات

نحوه ضدعفونی ماسک

ضدعفونی ماسک

متخصصین بهداشتی می گویند که که نحوه ضدعفونی ماسک محافظ صورت، می توانند از ابتلای افراد به بیماری کرونا جلوگیری کنند و استفاده از آنها در محیط هایی مثل اداره ها، شرکت ها، ساختمان های تجاری، بازارها و حتی در بعضی از مواقع در منازل و خانه ها نیز، شیوع این اپیدمی را تا حد زیادی کنترل می کند. با این حال، یک ماسک آلوده ممکن است به طور بالقوه باعث گسترش همین بیماری شود.

به همین خاطر ضروری است تا هر ماسک پس از استفاده، تعویض و دور انداخته شود. مشکلی که در این رابطه وجود دارد این است که به دلایلی مثل کمبود تولید و یا عدم توانایی تهیه ی روزانه ماسک، ممکن است تعویض دائم آن برای عده ای غیر ممکن باشد و همین مسئله، ضرورت امر نحوه ضدعفونی ماسک را مورد توجه قرار می دهد. به طور کلی می توان گفت که ماسک های چند بار مصرف، می توانند پس از ضدعفونی اصولی، مجددا مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا می توان ماسک های محافظ صورت را با الکل ضدعفونی کرد؟

برای دانستن نحوه ضدعفونی ماسک الکل، به عنوان بهترین گزینه برای  نحوه ضدعفونی انواع اشیاء شناخته می شود. اما استفاده از این روش برای ماسک های محافظ صورت، ایده ی چندان کارآمدی به نظر نمی رسد. تحقیقات آزمایشگاهی اخیر در این رابطه نشان می دهد که ترکیبات الکلی نمی توانند به خوبی، ماسک های پارچه ای و پیشرفته را ضدعفونی کنند. مهم ترین مورد از این آزمایشات را مرکز مطالعات سلامت دانشگاه سینسیناتی به سرپرستی دکتر «سرگئی گرینشپون» انجام داده است که در طی آن چند مدل از ماسک های پارچه ای و پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته اند

 او در این آزمایش، این ماسک ها را با استفاده از دستگاه اتوکلاو (محفظه ای است که لوازم پزشکی بیمارستان ها را با دما و فشار بالا استریل می کند) مورد گند زدایی قرار می دهد. علاوه بر این، تعدادی ماسک دیگر را نیز به مدت چند دقیقه در یک محلول اتانول با غلظت 70 درصد نگه داری می کند.

در هر دو مورد پس از عملیات استریل، اثری از هیچ گونه میکروارگانیسم زنده ای بر روی ماسک های ذکر شده باقی نمی ماند؛ اما اتفاقی که می افتد این است که در این روش بافت پارچه ای ماسک ها به طور جدی، مورد آسیب قرار میگیرد. در مورد ماسک های N95 و فیلتر دار نیز مشاهده می شود که پس از استریل شدن با این دو متد، بخش زیادی از ساختار بدنه ی آنها  از جمله موم های نرم اطراف بینی و فیلتر های قرار گرفته در شیلد تنفسی از بین می رود.

نهوه ضدعفونی ماسک

آزمایش های مربوط به ضدعفونی ماسک

دکتر گرینشپون با اشاره به این نکته که این آزمایش ها را چندین مرتبه و به روش های مختلفی انجام داده است، اظهار می کند که ضدعفونی انواع ماسک های محافظ صورت با الکل یا از طریق دستگاه اتوکلاو می تواند آنها را به طور کامل، غیر قابل استفاده کند. او اضافه کرد که در خوشبینانه ترین حالت، ماسک هایی که با این دو روش ضدعفونی می شوند، حداکثر تا 5 مرتبه می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و پس از آن، تقریبا می توان گفت که دیگر قابل استفاده نمی باشند. دکتر گرینشپون تاکید می کند که فقط در شرایط ضروری مثل زمان های کمبود ماسک و تجهیزات پزشکی، باید از این روش ها یعنی استفاده از الکل و یا دستگاه اتوکلاو برای ضدعفونی ماسک های محافظ صورت استفاده شود.

نهوه ضدعفونی ماسک

چطور از ماسک های پارچه ای مراقبت کنیم؟

بیشتر متخصصین بهداشت و کادر درمان و پزشکی، از ماسک های مجهزی مثل N95 استفاده می کنند. اما تجهیزاتی که در دسترس بیشتر مردم قرار دارد، طیف وسیعی از ماسک های محافظ پارچه ای را در بر میگیرد. نکته ی قابل توجه در رابطه با این ماسک ها این است که به دفعات می توانند تمیز شوند و مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه به طور خلاصه، روش ضدعفونی و مراقبت از این گونه ماسک ها شرح داده می شود.

هر وقت تصمیم به ضدعفونی ماسک خود را داشتید، ابتدا و قبل از هر چیزی، دستان خود را بشویید. سپس ماسک را طوری از صورتتان بردارید که سطح بیرونی آن با چشم ها، دهان یا بینی تان برخورد نکند و آن را با احتیاط به ماشین لباسشویی منتقل کنید. دکتر «دبرا گاف»، متخصص بیماری های عفونی و استاد داروسازی در مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو در وکسنر، این روش را مطمئن ترین راه برای ضد عفونی دقیق و کامل ماسک های پارچه ای محافظ صورت می داند و برای این کار، استفاده از شوینده های معمولی لباس شویی با آب گرم را توصیه می کند. البته او در ادامه توضیح می دهد که ماسک شستشو شده، باید پس از بیرون آورده شدن از ماشین لباس شویی، بلافاصله و با حرارت نه چندان پایین به طور کامل خشک شود.

ماسک های پیشرفته تر را چگونه تمیز کنیم؟

ماسک های پیشرفته تری مثل N95 که به شکل چند لایه و همراه با یک دریچه ی فیلتر دار تنفسی ساخته می شوند، معمولا در بیمارستان ها و مراکز تخصصی مورد استفاده قرار میگیرند. بیشتر کارشناسان و محافظان سلامت در رابطه با این گونه ماسک ها پیشنهاد می کنند که بعد از استفاده، باید دور انداخته شوند و هر گونه عملیات برای نحوه ضدعفونی ماسک یا شستشوی آنها می تواند خطر آفرین باشد. با این حال، افراد دیگری مثل دکتر «کیمینگ یی» که ریاست بخش مهندسی پزشکی دانشگاه بینگهامتون نیویورک را بر عهده دارد، عقیده دارند که در صورت ضدعفونی درست و اصولی این گونه ماسک ها، می توان مجددا از آنها استفاده کرد.

دکتر یی در این رابطه می گوید که موثر ترین و قابل اطمینان ترین روش برای ضدعفونی این گونه ماسک ها، قرار دادن آنها در معرض اشعه های میکروب کش «یو وی سی» و یا بخار پراکسید هیدروژن می باشد. او خاطر نشان می کند که تا کنون هیچ گونه آزمایش دقیقی در رابطه با ضدعفونی موثر این گونه ماسک ها انجام نشده است و دلیل آن می تواند تقاضا و استفاده ی کم آنها باشد. با این حال او یادآور می شود که در شرایط ایده آل، بهتر است که اینگونه ماسک ها تنها یک بار مورد استفاده قرار بگیرند و پس از آن با رعایت موازین بهداشتی، دور انداخته یا نابود شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *