مقالات

ضدعفونی لباس های کرونایی

پیشگیری از کرونا

نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی

با مطالعه ی رفتارها و نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی ابعاد ویروس کرونا توسط دانشمندان؛ اطلاعات متعددی در این زمینه به کشف گردید که در روند چگونگی بهبود این بیماری نقش موثری داشت. ویروس کرونا یا نام دیگر آن کووید-19 از جمله بیماری های پیشرفته است، که از طرق مختلفی نظیر؛ تنفس، هوا، لمس سطوح مشترک، ارتباط با افراد بیمار ، سرفه، عطسه و…به دیگر افراد سالم جامعه انتقال می یاید. بر طبق آخرین تحقیقات؛ ویروس کرونا با درگیر کردن ریه افراد، علائمی مشابه آنفولانزا و سرماخوردگی را نمایان می کند.

پس از افزایش آمار تعداد مبتلایان ویروس کرونا در جهان؛ سازمان بهداشت جهانی، مردم را به پرهیز از حضور در اجتماعات و ماندن در خانه توصیه کرده است. خوشبختانه؛ با اعمال محدودیت های رفت و آمد توسط کشورهای مختلف جهان و تعطیلی بسیاری از مراکز اداری و تفریحی نظیر؛ مراکز ورزشی، اداره، پاساژ، سالن زیبایی، مراکز تجاری، مدارس و…. که از جمله اصلی ترین فضاهای انتشار ویروس کرونا هستند؛ آمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از کرونا با روند کاهشی روبه رو شد.

نهوه گندزدایی لباس ها

همانطور که می دانید؛ ضدعفونی و گندزدایی مداوم سطوح و محیط، یکی از اصلی ترین راه های کاهش تجمع ویروس و آلودگی است. همچنین خوب است بدانید که؛ بسیاری از افراد توصیه می کنند به هنگام رفت و آمد در محیط های پرتردد، لباس هایی که در محیط بیرون استفاده می شوند نیز، در معرض تجمع ویروس و آلودگی قرار دارند. در حقیقت؛ تمامی لوازمی که در محیط بیرون از منزل با آن ها سر و کار داریم، به نوعی در معرض آلودگی هستند که لباس ها از جمله اصلی ترین آن ها می باشند. بر طبق تحقیقات؛ مدت زمان زنده ماندن ویروس کرونا بر روی بافت لباس، حدود 6 تا 12 ساعت است که این مقدار بسیار کمتر از زمانی است که ویروس کرونا بر روی فلزات و دیگر سطوح باقی می ماند.

بسیاری از افراد توصیه می کنند؛ صرفا به هنگام قرارگیری در محیط های پرتجمع و آلوده، اقدام به شستوشو و ضدعفونی لباس کنید. زیرا رعایت فاصله اجتماعی و عدم نزدیکی به افراد مشکوک به کرونا و قرار گرفتن در فضای باز، امکان وجود ویروس بر روی لباس را به حداقل می رساند. اما مسئله اصلی اینجاست که؛ در صورت قرارگیری در محیط های آلوده، نحوه ضدعفونی کردن لباس ها از کرونا ویروس به چه صورت است. به عبارتی دیگر؛ چه راهکارهایی برای از بین رفتن ویروس از روی لباس پیشنهاد می شود. در ادامه ی این مطلب به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

نحوه ضدعفونی لباس چگونه است؟

بر طبق آخرین تحقیقات درباره نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده؛ ویروس کرونا صرفاً در اثر حرارت های بالای 75 درجه از بین می رود. همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم؛ مدت زمان ماندگاری ویروس  و آلودگی بر روی بافت لباس به نسبت دیگر اشیا بسیار کمتر است و البته بسته به میزان تردد و محیط های آلوده ای که افراد در آنها قرار می گیرند، میزان تجمع آلودگی نیز متفاوت است. چنانچه؛ به طور مستقیم با بیمار کرونایی و یا فرد مشکوک به کرونا در ارتباط هستید و یا مدت زمان طولانی در مکان های شلوغ تردد کرده اید که احتمال آلودگی در آن فضاها بالاست، بایستی به هنگام ورود به منزل ابتدا لباس های رویی خود را به طور جداگانه در کیسه پلاستیکی قرار دهید و بعد اقدام به شست و شوی آن ها کنید.

همچنین؛ می توانید بلافاصله لباس را در ماشین لباسشویی، با مواد شوینده و آب گرم با حرارت 70  درجه و حداقل در مدت زمان 25 دقیقه بشویید. توجه داشته باشید که؛ به هنگام قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی و یا کیسه پلاستیکی به هیچ وجه آن را نتکانید و به آرامی و با کمترین میزان حرکت لباس را جابه جا کنید. همچنین؛ لازم است که؛ به هنگام تماس با لباس های آلوده از ماسک و دستکش یکبار مصرف استفاد کنید. برای خشک کردن لباس نیز می توانید آن را در فضای باز و در معرض آفتاب قرار دهید. در نظر داشته باشید که؛ به هنگام شست و شو و جابه جایی لباس ها، حتما پنجره های فضای داخل خانه را باز بگذارید.

ضدعفونی لباس ها

اهمیت ضدعفونی لباس ها

بسیاری از افراد؛ به منظور نابودی ویروس کرونا از روی بافت لباس،  بخار دادن را نیز توصیه می کنند. می توانید در برخی مواقع با استفاده از اتو یا بخارشوی لباس های خود را ضدعفونی کنید. چنانچه از فرد مبتلا به بیماری کرونا در منزل خود نگهداری می کنید؛ لازم است که تمامی لباس ها، ملحفه، پتو و… بیمار را به طور جداگانه و با مواد شوینده با غلظت بالا به همراه آب داغ 70 تا 90 درجه بشویید. پس از اتمام کار؛ ضروری است که جهت جلوگیری از شیوع ویروس در محیط خانه، فضای داخل لباسشویی را با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

در صورتی که در محیط های آلوده و پرتردد، رفت و آمدی نداشته اید؛ نیازی به شست و شوی هر روزه لباس های بیرون نیست. چرا که که شست و شوی مداوم لباس با مواد شوینده و آب ولرم، به بافت لباس آسیب خواهد زد. به همین جهت توصیه می شود؛ پس از ورود به منزل، لباس های خود را به مدت 6 تا 12 ساعت در فضایی به دور از باقی لباس ها قرار دهید و سپس از آن استفاده کنید.

اهمیت مسئله نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی  زمانی بیشتر می شود که در محیطی دارای آب و هوای مرطوب زندگی کنید. البته عرق کردن به هنگام تابستان و همچنین خیس شدن لباس به هنگام فصول سرد سال نیز فضای رطوبتی را ایجاد می کند. رطوبت فضایی مناسب برای رشد ویروس است. البته بسیاری از افراد معتقدند؛ که به دلیل جنس الیافی پارچه، امکان ماندگاری رطوبت و ایجاد محیطی برای رشد ویروس فراهم نیست. اما خوب است بدانیم که؛ لزوما تمامی بخش های لباس از پارچه تشکیل نمی شوند. دکمه، بند و… که از جنس الیاف نیستند، می توانند محیطی برای ماندگاری و رشد ویروس به شمار روند. به همین منظور توصیه می شود؛ که حتما پیش از ورود به منزل؛ لباس های خود را جهت شست و شو در مکانی جداگانه قرار دهیم.

ضدعفونی لباس کرونایی

نحوه صحیح ضدعفونی کفش ها چگونه است؟

علاوه بر شستن لباس، یکی دیگر از منابع انتشار دهنده ویروس، کفش است. اغلب افراد به دلیل؛ متفاوت بودن جنس کفش نسبت به لباس، نمی توانند آن را در ماشین لباسشویی ضدعفونی کنند. همچنین؛ تمیز کردن آن با حوله ی مرطوب نیز می تواند باعث شیوع بیشتر ویروس گردد. به همین دلیل توصیه می شود؛ افراد کفش های خود را در محیطی به دور از منزل قرار دهند و به هیچ وجه با کفش به داخل خانه وارد نشوند. برای ضدعفونی سطوح غیر پارچه ای همانند کفش؛ می توانید با استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب با سطح مورد نظر، بخش های مختلف کفش خود را پاکسازی کنید.

به طور کلی می توان گفت؛ اگر چه مدت زمان ماندگاری ویروس بر روی سطوح پارچه ای کم تر از سایر سطوح است، اما؛ همچنان می تواند یکی از گزینه های اصلی برای انتشار ویروس و ورود آن به محیط منزل محسوب شود. از ابتدای شیوع ویروس تا به امروزه؛ سازمان جهانی بهداشت؛ سعی دارد تا با اطلاع رسانی های گسترده مبنی بر چگونگی ضدعفونی و گندزدایی سطوح و محیط، مردم جهان را نسبت به اثرات این پاندمیک آگاه کند. توصیه می شود؛ تا پیش از واکسیناسیون تمامی افراد جهان، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از جمله ؛ استفاده از ماسک و دستکش و ضدعفونی مداوم محیط و لباس ها، خود را از این بیماری مصون نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.