مقالات

ضدعفونی راه پله

چرا ضدعفونی راه پله اهمیت دارد؟

ضدعفونی راه پله مشترک و مکان های پر رفت و آمد عموم، از اصلی ترین راه های جلوگیری از گسترش ویروس و ابتلای افراد به کروناست. کووید-19 از جمله ویروس های چندوجهی و پیشرفته است که؛ نشانه ها و عوارض متعددی را شامل می شود. به همین منظور؛ رعایت نکات بهداشت فردی همانند؛ استفاده از ماسک و دستکش و همچنین نکات بهداشت اجتماعی اعم از؛ رعایت فاصله اجتماعی و دوری از حضور در اجتماع ضروریست.

در کنار نکات بهداشتی که سازمان جهانی بهداشت نیز بر آن تاکید فراوان دارد، ضدعفونی سطوح فضاهای پر رفت و آمد از جمله؛ اداره، مدارس، شرکت، فضای داخلی خودرو، سالن زیبایی، باشگاه، مراکز ورزشی و… می تواند نقش بسزایی در کاهش ابتلای افراد به کووید-19 ایفا کند.

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ یکی از مکان های پر رفت و آمد که در اغلب مواقع افراد بسیاری برای حضور در مراکز و محیط ادارات و همچنین منزل، مجبور به عبور از آن می باشند، راه پله است. راه پله ها به سبب وجود فضاهای مشترک بسیار از جمله؛ نرده، دستگیره درب ورودی، کلید و پریزها، درب آسانسور و… جز محیط های آلوده به شمار می روند. پس بهتر است؛ نظافت و ضدعفونی فضای بخش های مختلف راه پله را جدی گرفته و گندزدایی روزانه این محیط را به طور مکرر اجرا کنیم. در ادامه این مطلب؛ ضمن اشاره به راهکارهای چگونگی ضدعفونی راه پله، به اهمیت این مسئله نیز خواهیم پرداخت.

ضدعفونی راه پله چه اهمیتی دارد؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم؛ از جمله فضاهای آلوده و پر تردد می توان به؛ راه پله ساختمان ها اشاره کرد. پس از گذشت حدود یکسال از شیوع ویروس کرونا؛ اغلب افراد به اهمیت نظافت و ضدعفونی سطوح پی برده اند. به همین جهت؛ تیم های خدماتی ساختمان های اداری و یا ساکنین آپارتمان های مسکونی تا حدودی با نحوه ضدعفونی فضای ساختمانی به ویژه راه پله ها آشنا هستند.

برخی از ادارات نیز؛ جهت اطمینان از گندزدایی اصولی ساختمان و راه پله، از خدمات مراکز ضدعفونی استفاده می کنند. این مراکز با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ضدعفونی راه پله و استفاده از مواد پاک کننده قوی و در عین حال کم خطر، تمامی بخش های راه پله را به صورت اسپری و یا دستی گندزدایی می کنند. افراد بسیاری نیز خودشان با تهیه مواد ضدعفونی کننده و رعایت نکات بهداشتی به صورت دوره ای اقدام به انجام این کار می کنند.

ضدعفونی اصولی راه پله چگونه است؟

چنانچه؛ضدعفونی راه پله ساختمان شما موکت کاری گردیده است؛ بایستی هفته ای چند بار با استفاده از جاروبرقی مسیر پله ها را به دقت نظافت کرده و به صورت دوره ای موکت ها را با شامپو فرش شست و شو دهید. اما چنانچه؛ از موکت برای پوشاندن پله استفاده نمی کنید، توصیه می شود؛ با تهیه دستگاه های ضدعفونی کننده مه ساز و یا اسپری های به ابعاد بزرگ و با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل 70 درصد سازگار با سطوح کف، تمامی بخش های پلکان را به دقت ضدعفونی کنید. جداره های پله، پاگرد، شکاف دیوارهای اطراف پله و… تمام نقاط کور و غیرقابل دید می توانند؛ محل تجمع ویروس و یا قارچ ها به شمار روند. این دستگاه ها با پاشش قوی محلول های ضدعفونی کننده می توانند از گسترش و پخش شدن ویروس در محیط جلوگیری کنند.

پس از نظافت و گندزدایی پله؛ نرده ها از جمله سطوح های با بالاترین میزان تماس افراد هستند. می توانید پس از اسپری محلول حاوی الکل و سازگار با جنس نرده، با یک دستمال یکبار مصرف اقدام به ضدعفونی تمامی بخش های نرده راه پله کنید. همچنین می توانید؛ دستمال را به محلول آغشته کرده و با دقت و حوصله نرده ها همانند روش قبل به صورت دستی تمیز کنید. معمولا؛ توصیه می شود که پاکسازی نرده ها به صورت دستی صورت گیرد تا تمامی نقاط آن در تماس با الکل قرار گیرند. در نظر داشته باشید که؛ به هنگام ضدعفونی نرده ها می توانید از  محلول ترکیبی جایگزین سرکه و آب نیز استفاده کنید.

ضدعفونی راه پله

ضدعفونی سطوح راه پله

از دیگر سطوحی که غالباً در خطر تماس افراد متعدی قرار دارند، دستگیره های درب ورودی و کلید و پریزهای مربوط به راه پله است. به جهت رفت و آمد مداوم افراد به ساختمان های اداری، آموزشی و یا حتی آپارتمان های مسکونی، منزل، دستگیره درب ها یکی از اصلی ترین مکان های شیوع ویروس می باشند.

به همین جهت؛ بایستی تیم های خدماتی و یا افراد منزل، به طور مکرر اقدام به پاکسازی سطوح مربوطه نمایند. می توانید با استفاده از دستمال های یک بار مصرف و یا اسپری مستقیم محلول های الکلی بر روی دستگیره، از خطر ورود ویروس به سطح پوست و ابتلای افراد جلوگیری کنید. همچنین برای ضدعفونی کلید و پریزهای راه پله نیز، بایستی با دستمال آغشته به مواد پاک کننده سطوح رویی آن ها را ضدعفونی کرده و جهت جلوگیری از ورود محلول به داخل پریز، با دستمال های میکروفایبر به سرعت آن ها را خشک نمایید.

ضدعفونی راه پله

نهوه ضدعفونی سطوح راه پله

شیشه ها یا پنجره ای راه پله ساختمان ها نیز بایستی بسته به میزان تردد افراد متعدد به مجموعه اداری یا مسکونی، هفته ای یک یا دو بار با مواد ضدعفونی کننده به صورت اسپری و یا دستی تمیز شوند. همچنین؛ برای پاکسازی بخش خارجی شیشه ها؛ بسته به ارتفاع ساختمان و تعدد پنجره های راهرو، می توانید از سرویس های خدماتی متخصص کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که بهتر است؛ اقدامات ضدعفونی راه پله ساختمان ها پیش از شروع ساعات رسمی ادارات و در ساعاتی از روز که میزان تردد افراد به داخل مجموعه بسیار پایین است، انجام شود. محلول های ضدعفونی مورد استفاده در راه پله، بایستی حاوی الکل جهت پاک کنندگی و همچنین سازگار با محیط و سطوح باشند. توصیه می شود؛ تیم های خدماتی و یا افراد داوطلب برای انجام این کار؛ به هنگام ضدعفونی محیط، حتما از ماسک، دستکش و صورت امکان از کاورهای یک بار مصرف استفاده کنند.

در صورتی که محیط دارای زباله و یا گرد و غبار می باشد، بهتر است؛ ابتدا نظافت سطوح صورت گرفته و در ادامه از محلول های ضدعفونی کننده استفاده گردد. در غیر اینصورت؛ مواد پاک کننده به لایه اصلی سطوح نخواهند رسید. در نهایت توصیه می شود؛ در ادامه گندزدایی راه پله ساختمان؛ به جهت جلوگیری از ورود مجدد آلودگی به محیط داخل، ضدعفونی پارکینگ و محوطه نیز انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.