مقالات

ضدعفونی آسانسور

ضدعفونی آسانسور

از اهمیت ضدعفونی آسانسور چه میدانید؟

حتماً برایتان تعجب آور است اگر بشنوید که میزان آلودگی باکتریایی روی کلیدهای آسانسورهای تجاری، چهل برابر بیشتر از توالت های عمومیست، اما این مسئله صحت دارد. احتمالاً ما تنها برای چند ثانیه در کابین آسانسور حضور داریم، اما صرفاً با فشردن یک کلید می توانیم به گسترش عوامل بیماری زای خطرناکی نظیر کووید ۱۹ دامن بزنیم. در این زمان با شیوع بیماری کرونا بیشتر از هر دوره دیگری، نیاز به ضدعفونی آسانسور و پاکیزگی آسانسورها احساس می شود. اما برای انجام صحیح و اصولی شیوه های ضدعفونی و شکستن چرخه انتقال بیماری ها، ابتدا لازم است از برخی نکات مطلع باشید. در این مطلب برای تأثیر بیشتر عمل ضدعفونی، به مسائل مهمی خواهیم پرداخت.

بهترین روش برای ضدعفونی کردن آسانسور چیست؟

از همین ابتدا باید یادآوری کنیم که باید بین تمیز کردن و ضدعفونی کردن تمایز قائل شوید. بین این دو امر تفاوت های اساسی وجود دارد. طبق تعاریف ارائه شده از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، تمیز کردن عبارتست از زدودن گرد و غبار، جرم ها و لکه ها به وسیله آب و صابون یا یک ماده شوینده دیگر. در این عمل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها از بین نمی روند اما احتمال گسترش بیماری کمتر خواهد شد. اما در ضدعفونی کردن، لزوماً لکه ها و گرد و غبار از بین نخواهند رفت، بلکه سطوح مورد نظر به کمک یک ماده ضدعفونی کننده از تمام آلودگی ها و عوامل بیماری زا پاک خواهند شد.

البته برای انجام یک ضدعفونی مؤثر لازم است قبل از استفاده از مواد شیمیایی محل مورد نظر ابتدا کاملاً تمیز شود. لازم به ذکر است روش دیگری به نام استریل کردن نیز وجود دارد که به معنای کاهش دادن عوامل بیماری زا و رساندن آن به سطح استاندارد برای تأمین سلامت عمومی است. این روش بیشتر در مورد سطوح در تماس با غذا انجام می شود. در انجام این روش از مواد شیمیایی استفاده نمی شود و متدهایی مانند استفاده از بخار یا حرارت به کار گرفته می شود.

نحوه ضدعفونی کردن آسانسور چگونه است؟

برای انجام مراحل تمیز و ضدعفونی کردن آسانسور لازم است تا زمانی که سطوح آن کاملاً خشک نشده است، استفاده از آن موقتاً ممنوع شود. قبل از انجام ضدعفونی نیز تمام سطوح باید با آب و یک محلول صابونی از جرم ها و آلودگی ها و گرد و غبار پاک شوند. برای انتخاب محلول ضدعفونی کننده نیز باید توجه داشته باشید تا به سطوح خصوصاً بخش های الکتریکی کابین آسیبی وارد نشود. از پاشیدن آب و مایعات بر روی قسمت های الکتریکی دستگاه جدا خودداری کنید. در عوض با مرطوب کردن پارچه یا حوله کاغذی به ضدعفونی این سطوح بپردازید. برای ضدعفونی نیز از پارچه ها یا حوله های کاغذی یکبار مصرف و یا دستمال های مایکروفایبر استفاده کنید. توجه داشته باشید که الیاف یا مواد مورد استفاده در انجام ضدعفونی، ساینده یا خورنده نباشند و با سطوح مورد نظر سازگار باشند.

در انجام این مراحل از کف آسانسور نیز غافل نشوید. کف آسانسور باید در ابتدا با جاروبرقی تمیز شود. اگر کف کابین با موکت یا فرش پوشانده شده است، اهمیت این عمل دو چندان خواهد شد. انجام این کار را به تعویق نیندازید حتی اگر کفپوش ها تمیز به نظر می رسند، زیرا در صورت وجود موکت یا کفپوش های اینچنینی، گرد و غبار، آلودگی ها و جرم ها در لابلای پرزها به دام می افتند و به راحتی دیده نمی شوند. برای تمیز کردن عمقی تر می توانید از یک دستگاه بخار شوی استفاده کنید. اگر کفپوش دارای خلل و فرج فراوان است، بهتر است کاملاً با آب و یک ماده پاک کننده مناسب شسته شود.

ضدعفونی آسانسور

قبل از انجام ضدعفونی آسانسور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  • همواره قبل از انجام ضدعفونی، از تمیز بودن مکان مورد نظر مطمئن شوید.
  • قبل از استفاده از هرگونه مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده، راهنمای آسانسور را مطالعه کنید تا با استفاده از مواد نامناسب به سطوح داخل کابین آسیب نزنید.
  • لازم است تمام سطوح داخل کابین، حتی نقاطی که لمس نمی شوند حتماً ضدعفونی شوند. باکتری ها، ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا ممکن است در هر سطحی بنشینند.
  • در کل پروسه نظافت یا ضدعفونی، از اسفنج استفاده نکنید، چرا که می توانند آلودگی ها را به خود جذب کنند و به دیگر نقاط انتقال دهند.
  • هرگز مستقیماً مواد شیمیایی را بر روی سطوح آسانسور اسپری نکنید. ابتدا مواد را روی حوله کاغذی یا پارچه های مایکروفایبر اسپری کنید و سپس روی سطوح بکشید.

ضدعفونی با روش های غیر شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی تنها راه موجود برای ضدعفونی کردن نیست. اخیراً محصولات پاک کننده و تصفیه کننده ویژه ای به منظور از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و دیگر عوامل خطرناک موجود در آسانسورها طراحی شده اند. این سیستم های کوچک در داخل کابین آسانسور نصب می شوند و تمام آلودگی های موجود در هوا و سطوح از جمله پاتوژن های بیماری زا را از بین می برند. این سیستم های کوچک اما قوی توانایی از بین بردن ۹۹/۹۹۹ درصد از عوامل بیماری زای داخل کابین را دارند. بنابراین اگر به دنبال راهی دائمی برای ضدعفونی آسانسور هستید یا با استفاده مداوم از مواد شیمیایی موافق نیستید، بهتر است یکی از این ابزارهای کوچک را تهیه کنید.

ضدعفونی آسانسور

چطور در حین انجام ضدعفونی از خود مراقبت کنید؟

امنیت و سلامت شما و کاربران آسانسور مهمترین مسئله است که در روند نظافت و ضدعفونی آسانسور باید به آن توجه داشته باشید.

اگر انجام موارد ایمنی را لازم می دانید، قبل از انجام کار آسانسور را خاموش کنید و به طور کل فعالیت آن را متوقف کنید. انجام این کار همچنین از توقف های غیر ضروری حین انجام کار و ورود آلودگی های جدید در سطوح مرطوب آسانسور جلوگیری می کند.

حتماً از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید تا آسیب پوستی دست ها به حداقل برسد. برای حفاظت از دیگر اندام های بدن و همینطور لباس های خود، از گان استفاده کنید.

در لا بلای مراحل ضدعفونی دستکش ها را تعویض کنید و دست های خود را بشویید.

در حین انجام کار از لمس کردن صورت خود بپرهیزید. هم آلودگی ها و هم مواد شیمیایی ممکن است از این راه به بدن شما راه یابند. همچنین سلامت چشم ها و پوستتان به خطر خواهد افتاد.

هرچند مدت یکبار لازم است آسانسور ضدعفونی شود؟

این سؤال احتمال در ذهن شما ایجاد شده است. در پاسخ به این پرسش باید گفت بسته به نوع کاربری ساختمان، این بازه زمانی متغیر است. اگر آسانسور مورد نظر شما در یک ساختمان ادارای شلوغ یا یک مرکز تجاری در مرکز شهر قرار دارد، به دلیل تردد زیاد افراد لازم است به طور روزانه ضدعفونی شود. اما اگر یک آسانسور در یک آپارتمان کوچک مسکونی مد نظرتان باشد، همان نظافت هفتگی به همراه ضدعفونی کافیست.

در مورد مراکز درمانی نیز وضعیت متفاوت است. آسانسورهای موجود در مراکز درمانی و اورژانس ها به دلیل رفت و آمد مداوم افراد بیمار باید به دفعات در طول روز مورد ضدعفونی قرار بگیرند.

البته توجه به فصل و وضعیت آب و هوایی نیز لازم است. در فصول سرد سال زمانی که آنفولانزاهای فصلی شایع می شوند، تمام مکان ها از جمله آسانسورها نیازمند ضدعفونی بیشتر می باشند، به این طریق از شیوع بیشتر بیماری ها پیشگیری خواهد شد. به خاطر داشته باشید در فصول سرد سال عوامل بیماری زا بیش از آنچه که فکرش را می کنید بر روی سطوح باقی می مانند. بر اساس اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی، ویروس کووید ۱۹ بر روی برخی سطوح تا چند روز باقی می ماند. برای مقابله با شیوع این گونه ویروس ها ضدعفونی مکرر مکان های عمومی کاملاً ضروریست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.