مقالات

از سمپاشی و گندزدایی خانه چه میدانید؟

ضدعفویی و گندردایی منزل کرونا

همه چیز درباره سمپاشی و گندزدایی خانه

سمپاشی و گندزدایی خانه  این روزها به دلیل شیوع انواع ویروس ها و بیماری ها، به خصوص تهدید بیماری کرونا، به این امر توجه بیشتری می شود. برای از بین بردن ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروارگانیسم های بیماری زا، لازم است منازل به طور مرتب نظافت شوند. همچنین ضدعفونی و گند زدایی در برنامه روزانه خانواده ها قرار بگیرد. برای انجام این کار مواد ضدعفونی کننده مختلفی با فرمول های شیمیایی متفاوت و قیمت های متنوع در دسترس هستند. اما اگر پای یک عامل آلوده و بیماری زای دیگر مانند حشرات مزاحم و یا جانوران موذی به میان بیاید، آیا این مواد مختلف می توانند این عوامل را نیز از بین ببرند؟ آیا عملکرد و تأثیر مناسبی خواهند داشت یا طی کردن مراحل دیگری نیز لازم است؟ در پاسخ باید گفت که سمپاشی منزل کاری مجزا از گند زدایی است و بسته به شرایط مختلف، مواد و مراحل متفاوتی خواهد داشت. در صورتی که تمایل دارید از سلامت و بهداشت منزل خود اطمینان حاصل کنید و در عین حال از شر موجودات مزاحم در منزلتان نیز رها شوید، از شما دعوت می کنیم این مطلب همه چیز درباره این مطلب مطالعه کنید و مرحله به مرحله با ما پیش بروید.

مرحله اول‌‌: چگونه منزل خود را ضدعفونی کنیم؟

قبل از انجام سمپاشی و گندزدایی خانه و پیش از پرداختن به مراحل اصلی، منزل شما یک تمیزکاری و ضدعفونی اولیه نیاز دارد. تمام سطوح منزل باید تمیز شوند. لازم نیست از ماده شوینده خاصی استفاده کنید، کافیست همان روال نظافت همیشگی را انجام دهید. سطوح را با آب و یک محلول صابونی و یک پارچه تنظیف، تمیز و گردگیری کنید. برای تمیز کردن کفپوش ها، فرش یا موکت ابتدا از جاروبرقی استفاده کنید سپس در صورت امکان با استفاده از طی یا بخارشوی یک بار دیگر کف را تمیز کنید. به یاد داشته باشید این مرحله مجدداً تکرار خواهد شد پس نیاز نیست وسواس به خرج دهید.

مرحله دوم: نحوه صحیح سمپاشی چگونه است؟

قبل از سمپاشی و گندردایی خانه انجام این مرحله لازم است ابتدا اطلاعاتی کلی در مورد سموم داشته باشید. سموم یا آفت کش ها موادی هستند که به طور ویژه برای از بین بردن آفات، حشرات و یا جانوران مزاحم خانگی تولید می شوند. سموم انواع مختلفی دارند که هریک از آنها به طور تخصصی بر روی یک نوع خاص از موجودات تأثیر می گذارند. به عنوان مثال برخی از انواع سموم عبارتند از؛ حشره کش ها، علف کش ها، ضد قارچ ها و سموم ویژه برای جوندگان. این سموم اغلب به صورت مایع و یا پودری تولید و عرضه می شوند که می توانید با توجه به نوع نیاز و شرایط خود یکی از آنها را انتخاب کنید. البته در اکثر موارد استفاده از انواع مایع توصیه می شود زیرا نفوذپذیری بیشتری دارند و در سطوح و درزهای عمودی نیز قابل استفاده می باشند. برای استفاده از سموم مایع، مواد به محل مورد نظر اسپری می شوند و استفاده از اسپری، نگهداری و حمل سموم را ساده تر خواهد کرد. برای انتخاب یک مورد از انواع سموم موجود، دقت کافی را داشته باشید و در صورت امکان با یک فرد حرفه ای مشورت کنید. همواره به یاد داشته باشید در دسترس بودن سموم به معنای بی خطر بودن آنها نیست، بلکه استفاده نادرست ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد. از طرف دیگر ممکن است با یک بار سمپاشی نتیجه مورد نظر حاصل نشود و مجبور به استفاده مجدد شوید، در این صورت نوع مواد شیمیایی موجود در سموم اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که انواع غیرشیمیایی سموم نیز وجود دارند که با در نظر گرفتن شرایط خود و مشورت با افراد حرفه ای می توانید از آنها استفاده کنید. قبل از انجام سمپاشی نوع جانداران مزاحم منزل را شناسایی کنید و سپس با توجه به جمعیت آنها اقدام به خرید سموم نمایید.

توصیه هایی در مورد سمپاشی منازل:

– سموم را در حجم زیاد خریداری نکنید و از باقیمانده آنها در منزل نگهداری نکنید. تنها به اندازه نیاز خود خرید کنید.
– دستورالعمل های تولید کننده را با دقت مطالعه کنید و بیشتر از اندازه توصیه شده از مواد استفاده نکنید.
– سموم مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید. در غیر این صورت واکنش شیمیایی ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشند.
– سموم را در ظرف های اصلی خودشان نگهداری کنید و از دسترس اطفال دور نگهدارید. این مواد را هرگز در طبقه های کم ارتفاع که ممکن است کودکان به آنها دسترسی داشته باشند، نگهداری نکنید.
– در صورتی که از طعمه استفاده می کنید، آنها را در مسیر رفت و آمد کودکان یا حیوانات خانگی قرار ندهید.
– قبل از انجام سمپاشی لباس و دستکش محافظ بپوشید. برای انجام سمپاشی صحیح و مؤثر دقیقاً مطابق با دستور عمل کنید.
– قبل از سمپاشی هرگونه ماده غذایی، وسایل و لوازم آشپزی و غذاخوری را از محل خارج کنید و یا روی آنها را کاملاً بپوشانید. در غیر این صورت برای استفاده مجدد آنها را با آب و مواد شوینده بشویید.
– در حین انجام سمپاشی، از خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات جداً خودداری کنید.
– پس از انجام سمپاشی و گندردایی خانه دست های خود را با آب و صابون بشویید و ضدعفونی کنید.

مرحله سوم‌: چطور گندزدایی کنیم؟

پس از گذشت ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از انجام سمپاشی، باید قبل از ضدعفونی و گندزدایی یک بار دیگر منزل را کاملاً تمیز کنید. نظافت در این مرحله باید با دقت بیشتری انجام شود چرا که ممکن است با لاشه جانوران یا حشرات مرده روبرو شوید. به همین دلیل و به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی حتماً از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. پس از این که نظافت مجدد منزل به اتمام رسید و تمام آثار سمپاشی اعم از مواد شیمیایی و گرد و غبار یا جانداران از محیط زدوده شد، می توانید گندزدایی را آغاز کنید.

دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی

بر اساس دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی می توانید یکی از موارد زیر را به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده کنید‌؛
۱. محلول هیپوکلرید سدیم (مایع سفیدکنند) که با آب رقیق شده است. برای داشتن یک محلول موثر کافیست این ماده به نسبت یک به ده با آب رقیق شود. اگر غلظت مایع اصلی که خریداری کرده اید پنج درصد است، مقدار این ماده در آب باید پنج برابر شود.
۲. الکل هفتاد تا نود درصد که می تواند به تنهایی برای ضدعفونی کردن سطوح مورد استفاده قرار بگیرد.

توصیه هایی برای ضدعفونی و گندزدایی منزل

– برای ضدعفونی و گندزدایی، مواد را بر روی سطوح اسپری نکنید. ترجیحاً پارچه یا پد را به ماده آغشته کنید و بر روی سطوح، به ویژه سطوحی که مکرراً لمس می شوند بکشید.
– رطوبت را با پارچه یا حوله دیگری خشک نکنید و اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود.
– در حین انجام کار از تهویه هوا مطمئن شوید و پنجره ها را باز بگذارید.
– از ترکیب کردن مواد مختلف با یکدیگر خودداری کنید. ترکیب مایع سفید کننده با مواد حاوی آمونیاک می توانید به چشم ها، پوست و دستگاه تنفسی آسیب جدی وارد کند.
– حتماً برای انجام این مرحله از دستکش یکبار مصرف و ترجیحاً از ماسک استفاده کنید.
– در حین انجام کار از لمس کردن صورت خود بپرهیزید و دستان خود را مکرراً با آب شستشو دهید و ضدعفونی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.