مقالات

چه زمان محل کار شما باید ضدعفونی شود؟

ضدعفونی محل کار

ضدعفونی محل کار | خدمات ضدعفونی پاک نهاد

از آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان؛ تمامی محیط های اداری دولتی و خصوصی به انجام کار از طریق دورکاری تشویق شده اند. با توجه به آمار بالای تعداد تلفات در جهان، رفت و آمد مردم و همچنین تجمع های متعدد در محیط کار برای انجام کارهای ضروری؛ محیط های اداری از جمله مکان های اصلی شیوع و انتشار ویروس کرونا محسوب می شوند.

البته؛ علاوه بر انجام ضدعفونی، تشویق کارمندان به دورکاری و حضور یک سوم از آن ها در محل کار؛ مسئله ای که در این بین بایستی بیشتر به آن توجه کرد؛ فراهم کردن زیرساخت های لازم برای انجام کارهای اداری مردم به صورت اینترنتی است، تا تجمع و تردد مردم در محیط ادارات به طور قابل توجهی کاهش یابد.

راه های انتقال ویروس کرونا به افراد

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ از راه های اصلی انتقال ویروس به افراد مختلف، تماس با سطوح مشترک در محل های پر رفت و آمد است. طبق گفته های کارشناسان این حوزه؛ ویروس کرونا یک نوع ویروس چند وجهی است که؛ عمده ترین راه انتقال آن از طریق هوا، تنفس، عطسه، سرفه و تماس با سطوح می باشد. بسته به نوع و جنس سطوح؛ ویروس کرونا می تواند از  3 ساعت تا 5 روز بر روی سطح زنده بماند. به سبب همین موضوع؛ ضدعفونی های مداوم محل کار و ادارات به طور روزانه، امری ضروریست.

ضدعفونی محل کار

اما مسئله ی قابل توجه این است که؛ ضدعفونی شرکت، اداره، کارخانه و به طور کلی محیط های اداری بهتر است در چه زمان هایی و هر چند وقت یکبار صورت گیرد تا علاوه بر ایجاد محیطی سالم برای مردم، سلامت کارکنان و کامندان ادارات نیز به طور کامل تضمین شود. در این مطلب قصد داریم؛ ضمن پاسخ به این سوال، به چگونگی انجام و راهکارهای مربوط به ضدعفونی محل کار نیز بپردازیم.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد؛ محیط های اداری از جمله اصلی ترین مکان های تجمع افراد مختلفی می باشند و از این نظر جز دسته اول فضاهای مستعد بیماری قرار دارند. در واقع؛ رعایت نکردن و عدم توجه به نکات بهداشت فردی در محیط کاری، می تواند بیماری دیگر افراد و کاکنان را به دنبال داشته باشد.

از جمله مواردی که می تواند نقش مهمی را در کاهش انتشار ویروس در محل کار ایفا کند؛ داشتن تهویه و پنجره های سراسری بزرگ برای ورود و خروج هواست. به هنگام ساعات شلوغ اداری در طول روز، حتما باید پنجره ها به طور کامل باز باشند از تجمع ویروس و آلودگی در محیط های بسته جلوگیری شود.

از مراکز ضدعفونی منزل و محل کار چه می دانید؟

جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محل کار

همچنین بهتر است؛ از برگزاری جلسات با تعداد نفرات بالا در یک اتاق و محیط بسته خودداری شود. اما در صورت ضرورت؛ بایستی حداقل فاصله 2 متر توسط کارکنان رعایت شده و قبل از حضور کارکنان در اتاق، تمامی بخش های سالن از جمله؛ صندلی، میز، میکروفون، لپ تاپ، دیوارها، کف و… با استفاده از دستگاه های نظافتی مکانیزه و به صورت دستی ضدعفونی شوند.

همچنین؛ بهتر است کارکنان از میزهای جداگانه و به دور از هم استفاده کرده و محلول ضدعفونی کننده دست، دستمال مرطوب حاوی الکل، ماسک و دستکش یک بار مصرف در دسترسشان قرار گیرد.

طبق توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محل کار؛ بهتر است تا حد امکان استفاده از کاغذ کاهش یافته و سیستم اتوماسیون اداری در محیط های کاری راه اندازی شود. به هنگام ورود و خروج کارکنان به محیط و همچنین جابه جایی در اتاق های اداره، بایستی؛ حتما زدن ماسک و ضدعفونی مداوم دست ها رعایت شود. لازم به ذکر است که؛ باید ژل ضدعفونی و مواد شوینده در هر طبقه و بخش از اداره، به اندازه کافی وجود داشته باشد.

توصیه می شود؛ برای سرو غذا از غذاهای خانگی و یا غذای رستوران های بیرون بر به صورت ظروف در بسته استفاده شود. همچنین لازم است که؛ هر کدام از کارکنان اداره از لیوان و لوازم شخصی خود استفاده کنند.

رعایت نکات بهداشتی در محل کار

سطوح مشترک از جمله؛ درب های ورودی، دستگیره ها، نرده ها، آسانسور، صندلی انتظار مراجعین، کلید و پریز، دستگاه کارتخوان، خودپرداز و… بایستی؛ به طور روزانه و هر دو یا سه ساعت یکبار به صورت دستی با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل 70 درصد پاکسازی شوند.

گندزدایی سرویس های بهداشتی ادارات و دفع پسماندهای مربوطه نیز می بایست در پایان ساعت کاری توسط تیم خدماتی انجام گیرد.

توصیه می شود؛ به منظور اطلاع رسانی و آموزش کارکنان به منظور رعایت نکات بهداشتی، کلاس های آموزشی و اطلاع رسانی های گسترده ای از طریق فضای مجازی صورت گیرد. همچنین بهتر است؛ جهت آموزش و تذکر به مراجعین محترم، نصب تابلو ها و راهنماهای آموزش شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی در محیط کاری، در نقاط قابل دید انجام شود.

کارکنان و کارمندان ادارات موظفند؛ برای حفظ سلامتی خود و دیگر افراد، به طور مرتب میز کار خود و سطوحی که ارباب رجوع با آن بیشترین برخورد و تماس را داشته است، ضدعفونی کنند.

دمای بدن کارکنان شرکت می بایست؛ به هنگام ورود و خروج از محیط کار توسط تب سنج های دیجیتال، به طور دقیق چک شود و در صورت بروز هرگونه تغییر، فرد مورد نظر در جریان قرار گیرد.

ضدعفونی محل کار توسط تیم های نظافتی

تیم های نظافتی ساختمان ها می توانند؛ پیش از شروع ساعات اداری و یا پس از پایان آن؛ با استفاده از دستگاه های نظافتی مکانیزه از جمله؛ دستگاه مه پاش و اسکرابر یا کف شوی که محیط را در ابعاد بیشتری و با سرعت بالاتری ضدعفونی می کنند، استفاده کنند. ضدعفونی دستگیره ها و سطوحی غیر از کف و دیوارها نیز باید با دستمال های یکبار مصرف آغشته به ترکیبات الکل و آب ضدعفونی شوند. همچنین؛ اسپری مواد ضدعفونی کننده در هوای محیط نیز می تواند، تا ساعاتی فضای بسته را از ویروس و میکروب مصون نگه دارد.

ضدعفونی سرویس اداره

چنانچه؛ برای ایاب و ذهاب کارکنان شرکت، از اتوبوس و یا سرویس های مربوط به اداره استفاده می شود، می بایست هر بار پیش از ورود افراد به اتوبوس و پس از خروج آن ها گندزدایی و پاکسازی محیط داخلی به ویژه صندلی ها و دستگیره درب به دقت صورت بگیرد. همچنین راننده نیز باید ضمن رعایت نکات بهداشتی همانند؛ زدن ماسک و استفاده از محلول ضدعفونی، در مبدا هر مسیر رفت و برگشت اقدام به شست و شوی دست نماید .

رعایت نکات مهم در رابطه به کارمند مبتلا به کرونا

چنانچه کارمندی  قصد دارد؛ برای سفر کاری از شهر محل زندگی خود خارج شود، بایستی پیش از سفر تصمیم خود را با روئسا و افراد رده بالای شرکت در میان گذاشته، تا صرفاً در صورت لزوم برای سفر کاری اقدام شود. همچنین فرد می بایست پس از بازگشت از سفر، به مدت حداقل دو هفته در منزل از طریق دورکاری فعالیت خود را ادامه داده تا در صورت بروز علائم مشکوک به ویروس کرونا، هر چه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کند.

اگر فردی از کارکنان اداره به ویروس کرونا مبتلا شد، باقی کارمندان و افراد حاضر در شرکت موظفند؛ در اسرع وقت برای تست کرونا به درمانگاه ها و نزدیک ترین مراکز درمانی مربوطه مراجعه نمایند. همچنین ضدعفونی اتاق فرد مبتلا و سطوح نیز بایستی با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده قوی و دستگاه های نظافتی پیشرفته صورت گرفته و تمامی بخش ها از جمله دستگیره درب، دیوار، سطوح میز، رایانه و… به دقت پاکسازی شود.

ویروس کرونا از چه راه هایی انتقال می یابد؟

از راه های اصلی انتقال ویروس به افراد مختلف، تماس با سطوح مشترک در محل های پر رفت و آمد است.

حداقل فاصله استاندارند بین کارمندان چقدر است؟

در صورت ضرورت؛ بایستی حداقل فاصله 2 متر توسط کارکنان رعایت شود

وزارت بهداشت در رابطه با کاهش انتقال زنجیره ی کرونا چه توصیه ای کرده است؟

طبق توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محل کار؛ بهتر است تا حد امکان استفاده از کاغذ کاهش یافته و سیستم اتوماسیون اداری در محیط های کاری راه اندازی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *