مقالات

سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی

سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی

رعایت سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی | خدمات ضدعفونی مانیا پاک

با شیوع گسترده ویروس کرونا در همه ی نقاط جهان؛ رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بیش از پیش ضروری محسوب می شود. در واقع به دلیل سرعت بالا و انتشار سریع ویروس کرونا از راه تنفس، چشم، بینی، دهان و تماس با سطوح، قوانینی مبنی بر کاهش حضور در اجتماعات و محدودیت های عبور و مرور لحاظ شده است. در این بین؛ محیط های کاری اعم از؛ اداره، شرکت، کارخانه و… که در اغلب مواقع بعنوان فضاهای غیرقابل تعطیل شناخته می شوند، همچنان در طول روز شاهد رفت و آمد تعداد کثیری از مردم هستند که؛ برای انجام کارهای اداری و مالی به این مراکز مراجعه می کنند.

به همین دلیل رعایت فواصل اجتماعی حداقل 5/1 متر در محیط های بسته و ضدعفونی کردن مداوم سطوح در این مکان ها، ضروری است. در راستای حفظ سلامت کارکنان و کارمندان؛ نکات و دستوراتی جهت پیشگیری و جلوگیری از انتشار و ابتلا افراد به کرونا در محیط های بسته، در نظر گرفته شده است. کارکان و کارمندان موظفند؛ ضمن رعایت نکات بهداشت فردی از جمله؛ زدن ماسک به طور مرتب و تعویض آن ها هر دو یا سه ساعت یکبار، شست و شوی مداوم دست ها، عدم تماس دست آلوده به صورت و دیگر نقاط، به همراه داشتن محلول های ضدعفونی کننده و دستکش، استفاده از قلم، موس و کیبورد اختصاصی، استفاده از سیستم اتوماسیون اداری به جای کاغذ برای جلوگیری از انتشار احتمالی ویروس، گندزدایی میزکار به طور مرتب و…. بهداشت اجتماعی را نیز، در دستور کار خود قرار دهند. همچنین اغلب کشورهای جهان؛ با توسعه سیستم های الکترونیکی و اینترنتی؛ دورکاری و یا استفاده از حداقل یک سوم نیروی کار مراکز دولتی را در اولویت قرار داده اند. اما؛ انجام چه نکاتی در جهت جلوگیری از ابتلای کارکنان و انتشار ویروس، سلامت محیط های کاری را تضمین می کند. در ادامه این مطلب قصد داریم؛ تا به چگونگی راهکارهای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ضدعفونی اصولی محل کار بپردازیم.

روش صحیح ضدعفونی

در ابتدای کار بایستی؛ از دستکش و ماسک استفاده کنید تا از ورود آلودگی و یا محلول های شیمیایی به دهان و پوست جلوگیری شود. نظافت سطوح را با استفاده از مواد شوینده و یا تجهیزات پیشرفته کف شوی انجام داده و سپس به کمک مواد ضدعفونی کننده و یک دستمال تمیز و ترجیحاً یکبار مصرف، سطوح را پاکسازی کنید. پس از حداقل ده دقیقه باقی ماندن محلول بر روی سطح، آن را آبکشی کرده و یا با دستمال خیس تمیز کنید.

چنانچه قصد دارید تا لوازم الکترونیکی محیط کارتان را ضدعفونی کنید؛ نیاز است ابتدا کامپیوتر یا لپ تاپ را خاموش کرده و کارت حافظه، باتری و بخش های قابل جدا شدن  را به طور کامل خارج کنید. ترجیحاً با استفاده از دستمال میکروفایبر که رویه آن نرم و حوله ایست، مواد ضدعفونی کننده را به دور از دستگاه و به روی دستمال اسپری کنید. سپس به آرامی طی حرکت های رفت از بالا به پایین سطوح را پاک کنید. توجه داشته باشید که؛ هرگز مواد ضدعفونی کننده را به طور مستقیم بر روی لوازم الکترونیکی اسپری نکنید زیرا؛ در صورت ورود الکل به درگاه USB و دیگر پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، خرابی دستگاه تان را به دنبال خواهد داشت. بهتر است؛ پس از ضدعفونی، دستگاه را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شوند و یا با استفاده از یک دستمال خشک سطوح را تمیز کنید. همچنین؛ برای پاکسازی مانتیور و صفحات لمسی نیز، باید با استفاده از دستمال میکروفایبر و اسپری محلول آب و چند قطره الکل، سطوح آن ها را ضدعفونی کنید.

سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی

ضدعفونی محیط های پررفت و آمد

سطوح مشترک از جمله درب های ورودی، دستگیره ها، کلید و پریز، تلفن، راهرو و راه پله ها، میزهای پیشخوان ارباب رجوع، صندلی های انتظار و همچنین سطوح کف، صلی ترین ماز اکان های انتشار ویروس در فضای بسته ادارات محسوب می شوند. چرا که؛ روزانه ده ها نفر برای انجام امور اداری و ضروری به این مکان ها مراجعه کرده و این مسئله تهدیدی جدی برای سلامت کارکنان مراکز است. بری گندزدایی و ضدعفونی محیط های بسته ادارات؛ بایستی با استفاده از تجهیزات نظافتی مکانیزه، کف شوی و جاروبرقی اقدامات پاکسازی محیط انجام گیرد. زیرا استفاده از تجهیزات مدرن برای گندزادایی محیط کار سرعت بالا و تمیزی تمامی سطوح و بخش ها را به دنبال خواهد داشت. کف شوی یا نام دیگر آن اسکرابر؛ آلودگی های سطوح را به کمک برس های زیرین تمیز کرده و همچنین با استفاده از قسمت مکش دستگاه، رطوبت و محلول های رویی جمع آوری و خشک خواهند شد. به طوری که پس از اتمام کار؛ کارکنان و ارباب رجوع می توانند براحتی از محیط استفاده کنند. علاوه بر استفاده از تجهیزات نظافتی؛ خدمات ساختمان های اداری می توانند؛ با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده و یا محلول های دست ساز، به کمک سطل و تی به صورت رفت محیط را روزانه حداقل یک بار پاکسازی کنند.

 نظافت دیگر سطوح اعم از سالن های جلسات، همایش و نمازخانه ها و تمامی بخش  های محیط کار که در معرض خطر انتشار ویروس می باشند نیز، بایستی با استفاده از جارو برقی و یا کف شوی ها صورت گیرد. طبق آخرین تحقیقات گزارش شده؛ به منظور گندزدایی محیط های پررفت وآمد، نظافت محیط و ضدعفونی توام با هم تاثیر قابل توجهی در ریشه کن کردن ویروس از روی سطوح و محیط های بسته داراست. بنابراین توجه داشته باشید که؛ به منظور پاکسازی محیط اداره، ضروریست که در ابتدا نظافت و رفع آلودگی های سطحی صورت گرفته و سپس از مواد ضدعفونی کننده و محلول های شیمیایی قوی استفاده گردد چرا که؛ در اغلب موارد، افراد صرفاً به ضدعفونی و گندزدایی با محلول اکتفا می کنند که این کار باعث انتشار ویروس شده و به دلیل وجود لایه های گرد و غبار، محلول به بخش های زیرین کف و سطوح، نخواهد رسید. به طور کلی؛ محیط ادارات بایستی حداقل یک یا دوبار در روز به طور مرتب نظافت و ضدعفونی شوند. اما سطوح مشترکی که مکرراً در تماس با افراد مختلف می باشند، بهتر است؛ هر ساعت یک یا دوبار با محلول های پاک کننده گندزدایی شوند. اما چنانچه محیط شرکت یا اداره به نحوی است که؛ اغلب کارکنان در یک محیط بسته و با کمترین میزان رفت و آمد ارباب رجوع فعالیت می کنند، می تواند ضدعفونی و نظافت سطوح و محیط، یک بار در روز صورت گیرد. برای انجام ضدعفونی اصولی در محل کار توصیه می شود، نکات زیر را به ترتیب انجام دهید.

رعایت نکات ضروری در رابطه با فرد مشکوک به کرونا

 چنانچه یکی از افراد کارکنان شرکت، اداره یا کارخانه دارای علائم ظاهری ویروس کروناست، توصیه می شود؛ در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کرده و از ادامه حضور در محیط کار شخص جلوگیری شود. همچنین بایستی همه ی نواحی مشترک و تمام بخش هایی که فرد مبتلا یا مشکوک به کووید 19، در آن حضور داشته به دقت ضدعفونی گردد. توجه داشته باشید که؛ پاکسازی تمامی این نواحی از جمله؛ سرویس بهداشتی، میزکار، بخش های مشترک اداری، دستگیره، درب های ورودی، اتاق های اداره و… باید پیش از ورود کارمندان اداره به محیط صورت گیرد.

با توجه به آمار بالای تلفات ویروس کرونا در جهان؛ همه ی افراد به ویژه مکان های پر رفت و آمد اعم از؛ محل کار و محیط های اداری، ملزم به رعایت و ضدعفونی های مکرر هستند. لازم به ذکر است که؛ می توانید برای انجام پاکسازی محیط به بهترین نحو ممکن و با سرعت بالا و کمترین میزان اختلال کاری، از مراکز ضدعفونی و تکنسین های متخصص این کار استفاده کنید.

در صورت مواجهه با فرد مشکوک به کرونا چه باید کرد؟

در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کرده و از ادامه حضور در محیط کار شخص جلوگیری شود

ضدعفونی محیط های پر رفت و آمد چه تاثیری در از بین رفتن ویروس کرونا دارد؟

گندزدایی محیط های پررفت وآمد، نظافت محیط و ضدعفونی توام با هم تاثیر قابل توجهی در ریشه کن کردن ویروس از روی سطوح و محیط های بسته داراست

چه مکان هایی باید به صورت مکرر ضدعفونی شوند؟

مکان های پر رفت و آمد اعم از؛ محل کار و محیط های اداری، ملزم به رعایت و ضدعفونی های مکرر هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *