مقالات

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

تاریخچه پیدایش ویروس کرونا

از دیرباز تاکنون؛ ضد عفونی سطوح و محیط های مسکونی و کاری، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در گذشته؛ انسان ها به جهت حفظ سلامتی و جلوگیری از هر گونه بیماری احتمالی، سعی بر رعایت هر چه بیشتر نظافت محیط خود داشتند. اما در حال حاضر و در عصر جدید؛ همزمان با شیوع بیماری های پیشرفته و جهش یافته از جمله ویروس کرونا ، ضدعفونی و پاکیزگی محیط زندگی، به امری ضروری مبدل شده است.

در دسامبر سال 2019 میلادی، در پی مرگ اولین مورد ابتلا به یک نوع بیماری ویروسی در شهر ووهان چین؛ محققان از کشف ویروسی خطرناک و همه گیر کرونا گزارش دادند. ویروس کرونا که یک نوع بیماری قابل انتقال میان انسان ها و حیوانات است، طبق گفته برخی از دانشمندان این حوزه؛ قدمت آن به حدود 8 هزار سال پیش قبل میلاد باز می گردد. پس از کشف کرونا؛ این ویروس جهش یافته به سرعت در تمامی جهان فراگیر شد و هزاران نفر را به کام مرگ کشاند. اگر چه منبع اصلی انتشار این ویروس همچنان نامشخص می باشد و در دست بررسی است اما؛ گزارشات حاکی از آن است که؛ ویروس کرونا ویروسی خطرناک و مشابه سرما خوردگی است که در وهله اول به دستگاه تنفسی افراد آسیب وارد می کند. همچنین سرعت انتقال و همه گیری آن در افراد دارای بیماری های زمینه ای، به شدت بالاست.

در ابتدای فراگیر شدن ویروس کرونا؛ محققان دریافتند که؛ حفظ پاکیزگی و شستن مداوم سطوح، تاثیر قابل توجهی در میزان کاهش انتقال بیماری به دیگر افراد داراست. در واقع می توان گفت؛ انسان امروزه نیز به طریق دیگر و پیشرفته تری سعی در حفظ بقا و جلوگیری از ورود ویروس و بیماری به محیط زندگی خود را دارد. به همین منظور؛ کشورهای مختلف جهان به جهت کنترل انتقال بیماری و جلوگیری از سرایت آن به تمامی افراد جامعه؛ مردم را ملزم به رعایت نکاتی از جمله شستشوی مدام دست ها، زدن ماسک و ضدعفونی محیط خود کردند. حتی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته؛ ضدعفونی و یا گندزدایی تمامی محلات شهری به طور مداوم، در دستور کار قرار گرفت.

پس از گذشت حدود یک سال از پیدایش اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا؛ تمامی افراد جهان به اهمیت استفاده از مواد ضد عفونی کننده و رعایت دستورات بهداشتی پی برده اند و ملزومات این امر بر هیچکس پوشیده نیست. خوشبختانه؛ همچنان ساخت دستگاه های ضدعفونی کننده هوشمند، تولید مواد شوینده، تولید کاورهای مخصوص ورود به محیط های آلوده و … در اغلب کشورهای جهان و به ویژه ایران، به قوت خود باقیست. همچنین در اغلب نقاط جهان؛ با به کارگیری قوانین سختگیرانه مبنی بر رعایت و اجرای دستورالعمل های بهداشتی از جمله؛ قرنطینه های سراسری، رعایت فاصله اجتماعی در محیط های غیر از منزل، ضرورت استفاده از ماسک در اجتماع و محیط های بسته، شستشوی مداوم دست ها، استفاه از محلول های ضدعفونی کننده سطوح و حتی جریمه های عدم رعایت موارد بهداشتی، را نیز اجرا می کنند.

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم؛ به منظور جلوگیری از شیوع و ابتلا همگانی ویروس کرونا، راه های مختلفی جهت ضد عفونی کردن سطوح و محیط های کاری و منزل وجود دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم؛ ضمن شرح بیشتر اهمیت این موضوع، به نکاتی ضروری مبنی بر حفظ پاکیزگی محیط و چگونگی راهکارهای آن، نیز بپردازیم.

محققان بر این باورند که؛ با پیشرفت و جهش ویروس کرونا و تغییرات مداوم ژنتیکی از ابتدای شیوع این بیماری، علائم ویروس ممکن است بسته به بیماری های زمینه ای افراد و یا میزان حضور در محیط های آلوده و تماس با افراد مختلف، متفاوت جلوه کند. از آن جایی که در روزهای ابتدایی بیماری افراد؛ علائم ظاهری ویروس آنچنان که باید مشخص نیست، افراد ناقل می توانند در دوران نهفتگی ویروس، با حضور در اجتماعات و محیط های مختلف ده ها نفر را به این بیماری مبتلا کنند. به سبب همین موضوع؛ اهمیت رعایت موارد بهداشتی بیش از پیش ضرورت می یابد. اما مسئله اصلی اینجاست که؛ رعایت چه مواردی در حفظ سلامتی انسان ها در برابر این ویروس چند وجهی الزامی است.

ضدعفونی کردن سطوح

شاید بتوان گفت؛ از اصلی ترین مواردی که از ابتدای شیوع بیماری، در جهان مطرح شد و هم اکنون نیز پس از گذشت حدود یکسال و درگیری میلیون ها نفر در جهان، نقش مهمی را در پیشگیری از همه گیری ویروس ایفا می کند، ضدعفونی سطوح مختلف است. محیط های کاری، درب های ورودی ادارات، فضاهای های بسته، آسانسورها، صندلی ها و… از مواردی هستند که به طور هر روزه توسط افراد مختلفی لمس و استفاده می شوند. به همین دلیل؛ اکیداً به افراد توصیه می شود که پیش از تماس با سطوحِ به ویژه بیرون از خانه، از محلول های ضد عفونی کننده، دستمال های مرطوب حاوی الکل و یا در صورت نیاز مواد شوینده خانگی  استفاده کنید و سطح مورد نظر را پاکسازی نماید. در صورت امکان بهتر است؛ مواد ضد عفونی کننده در ابتدا حدود 3 تا 5 دقیقه بر روی سطح باقی مانده و سپس آبکشی شود. همچنین جهت جلوگری از تماس سطوح آلوده با دست می توانید؛ از دستکش های یک بار مصرف استفاد کنید. اما توجه داشته باشید؛ که حتما پس از استفاده از دستکش، آن را در سطل زباله قرار دهید.

ضد عفونی کردن لوازم ضروری

از دیگر مواردی که از ابتدای فراگیری ویروس کرونا از اهمیت بالایی برخورد بوده؛ ضد عفونی کردن اقلام ضروری و مصرفی منزل است. ضدعفونی کردن مواد بسته بندی شده، میوه ها و سبزیجات و مواد غذایی سر باز، هر کدام نیازمند روش های جداگانه ای جهت پاکسازی هستند. جهت ضد عفونی کردن مواد غذای بسته بندی شده از جمله؛ ظرف های ماست، شیر، پک های ماکارونی و دیگر مواد مصرفی روزانه، بهتر است؛ روکش بسته بندی آنها را با استفاده از مواد شوینده خانگی و یا محلول های ضد عفونی کننده پاکسازی کنید. توجه باشید که؛ مواد شیمیایی به قسمت های داخلی بدنه بسته بندی نفوذ نکند. اما به منظور ضد عفونی کردن مواد غذایی سر باز و یا به اصطلاح؛ اقلام غیرقابل شست و شو، بایستی در ابتدا حداقل به مدت دو هفته آن ها در معرض آفتاب و در جای خشک قرار داده و پس ازآن استفاده کنید. البته توصیه می شود؛ در صورت امکان از اقلام بسته بندی شده و یا در صورت ضرورت، از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. در رابطه با ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات نیز بایستی با تهیه محلول های ضد عفونی کننده مخصوص از داروخانه ها و ضمناً با توجه به دستورات درج شده بر روی بسته بندی، برای پاکسازی آن ها  اقدام کنید.

ضدعفونی کردن محیط های بسته

خوشبختانه؛ همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان و با توجه به اهمیت ضدعفونی در عصر بیماری؛ صنایع مختلفی به تولید دستگاه ها و ابزارهای بعضاً جدیدی جهت آسان سازی ضدعفونی محیط های مختلف، در حالتی که تماس با سطوح به کمترین میزان ممکن کاهش پیدا کند، پرداختند. نتیجه حاصل شده از تلاش های شبانه روزی طراحان و سازندگان ابزارهای صنعتی، منجر به تولید دستگاه ضد عفونی کننده مه ساز، دستگاه های ضد عفونی کننده هوشمند و دستگاه ضد عفونی کننده پدالی گردید که این امر موجب شده است تا محیط های ادارات،  بیمارستان ها و دیگر مکان های در معرض ویروس کرونا؛ به ابزار های ضد عفونی کننده مجهز شوند. طبق گفته سازندگان؛ دستگاه های نام برده به صورت انتشار قطرات محلول در محیط، پخش مواد ضد عفونی به صورت خودکار و چشمی و  فشار دستگاه با پا و بدون لمس دست، امکان پذیر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *