ضدعفونی توسط الکل

آلودگی های کرونا را چگونه با الکل ضدعفونی کنیم؟

درباره ضدعفونی کرونا توسط الکل

پس از اطلاع رسانی های گسترده کشورهای مختلف جهان؛ امروزه اهمیت ضدعفونی مداوم فضاهای پرتردد و آلوده، بر همگان روشن است. ویروس کرونا یکی از بیماری های پیشرفته تنفسی است که به جهت سهولت سرایت آن از طریق؛ هوا، لمس سطوح، فاصله نزدیک، عطسه، سرفه و… بسیاری از افراد را به کام مرگ کشانده است. به همین منظور؛ از زمان شیوع بیماری تاکنون اغلب کشورها سعی کرده اند؛ تا با وضع قوانین و محدودیت های کرونایی، تعداد مبتلایان و تلفات روزانه را کنترل کنند.

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ فضاهای بسته و پرتردد از جمله؛ مراکز ورزشی، مدارس، اداره، کارخانه، سالن های زیبایی و مراکز تجاری که معمولًا میزبان جمعیت کثیری از افراد می باشند، که حتما توسط الکل باید ضدعفونی گردد .

اما مسئله ای که از ابتدای شیوع ویروس بسیار بر آن تاکید شده است؛ ضدعفونی محیط به ویژه فضاهای بسته می باشد. افراد بسیاری برای مراجعه به محیط های کاری و یا انجام کارهای ضروری، مجبور به خروج از خانه می باشند. از طرفی قرار گرفتن در محیط هایی از جمله؛ مترو، تاکسی، اتوبوس و دیگر فضاهای عمومی که میزان سطوح مشترک بسیار بالاست، می تواند احتمال ابتلای افراد سالم به ویروس را دو برابر کند.

به همین جهت؛ ضمن توصیه افراد به رعایت نکات بهداشت فردی همانند؛ استفاده از ماسک سه لایه و دستکش های یکبار مصرف و همچنین رعایت فاصله حداقل 5/1 متر، ضدعفونی و گندزدایی با محلول های حاوی الکل نیز از دیگر مواردی است که کمک شایانی به کاهش انتقال ویروس خواهد کرد. در ادامه ی این مطلب قصد داریم؛ به بررسی اهمیت ضدعفونی کرونا با الکل بپردازیم.

چگونه محیط آلوده به کرونا ویروس را با الکل ضدعفونی کنیم؟

به جهت ترکیبات قوی الکل و خاصیت میکروب زدایی که داراست، بسیاری از افراد از آن برای استریل و ضدعفونی کردن سطوح استفاده می کنند. این ماده ضدعفونی کننده در دسترس، قادر است در طی چند دقیقه سطوح را از میکروب، ویروس و قارچ عاری سازد. طبق گفته پزشکان؛ بهتر است؛ صرفاً به شست و شوی دست ها با ماده شوینده اکتفا نکنید. توصیه می شود؛ پس از  اتمام فرآیند شستشوی دست ها، دستان خود را به مدت 20 ثانیه با با استفاده از الکل 70 درصد، ضدعفونی کنید تا تمامی ویروس های باقی مانده بر روی پوست به طور کامل از بین بروند.

به جهت پاک کنندگی قوی الکل که در بین مواد ضدعفونی کننده در رده متوسط قرار دارد، از آن برای گندزدایی و ضدعفونی مراکز درمانی که منبع انتشار و شیوع ویروس کرونا می باشند نیز استفاده می شود. در این مراکز، با استفاده از دستگاه های پیشرفته و اسپری های با ابعاد بزرگ تمامی بخش های بیمارستان را با الکل و دیگر مواد ضدعفونی کننده کم خطر گندزدایی می کنند.

ضدعفونی توسط الکل

بهترین راه کار جهت ضدعفونی منزل

برای ضدعفونی سطوح منزل از جمله کف، آشپزخانه، سینک ظرفشویی، دیوارها، حمام و توالت، دستگیره ها، درب، اتاق و دیگر وسیله های منزل، می توانید از محلول های حاوی الکل 70 درصد استفاده کنید. توجه داشته باشید؛ که به هنگام خرید محلول، از سازگاری آن با سطوح مختلف اطمینان حاصل کنید. برای گندزدایی محیط درون منزل، می توانید با اسپری کردن محلول بر روی کف، دیوارها و همچنین سطوح، آنها را ضدعفونی کنید. بهتر است پس از اتمام کار، سطح مورد نظر را با دستمال خشک نکنید و اجازه دهید در معرض هوای آزاد خشک شود.

پیشنهاد می شود؛ برای ضدعفونی دستگیره های درب ها که یکی از محل های تجمع ویروس و آلودگی است، از دستمال یکبار مصرف یا دستمال فایبر آغشته به مواد الکلی استفاده کنید. همچنین؛ می توانید برای پاکسازی برخی از سطوح ظریف و یا وسیه های الکترونیکی منزل، دستمال مرطوب حاوی الکل را نیز امتحان کنید. اما چنانچه از بیمار کرونایی در منزل مراقبت می کنید؛ تمامی اقدامات گندزدایی بایستی به صورت روزانه و با استفاده از مواد حاوی الکل انجام گیرد. به خاطر داشته باشید که؛ بهتر است برای سلامتی دیگر اعضای خانواده علاوه بر رعایت نکات بهداشتی، ارتباط با فرد بیمار را به حداقل برسانید. تمامی وسیله های بیمار اعم از؛ لباس، پتو، ملحفه و دیگر سطوح پارچه ای قابل لمس، باید در ماشین لباسشویی و با حرارت بالای 70 درجه شسته شوند.

برخ از مدارس کشور نیز اقدامات پاکسازی را به صورت مداوم انجام می دهند. برای جلوگیری از شیوع بیماری در مدرسه؛ تیم های خدماتی مورد نظر با استفاده از اسپری های حاوی مواد ضدعفونی کننده به ابعاد بزرگ، محیط کلاس ها و بخش های در معرض آلودگی را گندزدایی  کردند.

ضدعفونی توسط الکل

توصیه های مراقبتی از استفاده از الکل

همانطور که می دانید؛ با شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل افزایش یافته است. در واقع به دلیل قدرت میکروب زدایی این ماده، بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. در کنار مزیت های استفاده از الکل جهت گندزدایی محیط؛ از معایب و مشکلات ناشی از استفاده مداوم از آن نیز نبایستی غافل شد.

استفاده های مداوم از ترکیبات الکلی برای گندزدایی محیط و عدم رعایت نکات ایمنی اعم از؛ استفاده ماسک و دستکش، می تواند در صورت تماس مستقیم با پوست و استنشاق آن از راه بینی و دهان، در طولانی مدت مشکلات متعددی را برای افراد ایجاد کند. اگرچه در طی سال ها استفاده از مواد الکلی در مراکز درمانی و محیط منزل؛  تاثیرات منفی ناشی از ترکیبات الکل بر روی بدن انسان تا حد زیادی بی اثر شده است، اما ممکن است بسیاری از افراد با دارا بودن آلرژی های پوستی و یا مشکلات زمینه ای ریوی، بدنشان در رابطه با تماس با الکل و یا استنشاق این ماده واکنش نشان دهد. به همین منظور؛ توصیه می شود؛ به هنگام گندزدایی محیط های در ابعاد بزرگ که نیازمند اسپری و دستگاه های پیشرفته می باشند، حتما از ماسک، دستکش استفاده کنید.

علائم ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا

کرونا با چه علائمی شروع می شود؟

علائم ویروس کرونا و بیماری کووید 19 چه هستند؟ خانواده ی بزرگی از ویروس های دارای ساختار RNA شکل بیماری زا در گروه پستانداران، “کرونا” نام دارد که خود در واقع زیر مجموعه از خانواده ی میکروارگانیسم هایی به نام “کرونا ویریده” به شمار می روند. علائم ویروس کرونا به طور معمول باعث بروز بیماری های تنفسی در بین پستانداران و برخی از پرندگان می شوند و از شناخته شده ترین آنها می توان به ویروس های “سارس”، “مرس” و “کووید 19” اشاره کرد.

آخرین مورد مذکور یعنی کووید 19 با نام رسمی “کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی 2″ در ماه دسامبر سال 2019 و از شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و اپیدمی حال حاضر را به وجود آورده است. بیماری ناشی از این ویروس که با عناوینی مثل “بیماری کرونا” یا “بیماری کووید 19” نیز شناخته می شود، از طریق قطرات ریز تنفسی مبتلایان، به افراد جدید منتقل می شود و به طور کلی درسراسر جهان، بین 1 تا 5 درصد از افراد مبتلا را به کام مرگ می کشاند. اگرچه کل خانواده ی کرونا ویروس ها در دهه ی 1980 میلادی شناخته شدند، اما بسیاری از محققان، قدمت تکامل این گونه ی ویروسی را تا بیش از 55 میلیون سال پیش تخمین زده اند. در حال حاضر حدود 7 مورد از ویروس های خانواده ی کرونا که می توانند به انسان منتقل شوند، کشف و شناسایی شده اند که کووید 19، آخرین و مورد توجه ترین آنهاست.

علائم ویروس کرونا

بیماری کرونا چه علائمی دارد؟

به طور کلی نمی توان گفت که چه علائمی به طور یکسان برای افراد مبتلا به بیماری کرونا وجود دارد. مبتلایان به این بیماری از نوع اثر گذاری خفیف تا شدید آن، بسته به شرایط فیزیکی بدنی و همینطور محیطی، طیف وسیعی از علائم ویروس کرونا ابتلا را گزارش داده اند. به طور معمول، این علائم ممکن است از یک تا 14 روز پس از ابتلای فرد، در شخص مورد نظر ظاهر شوند و به طور کلی به شرح زیر می باشند. البته نباید فراموش کرد که لیست زیر، تمامی علائم احتمالی را در بر نمی گیرد و محققان همه روزه در حال بررسی و به روز رسانی آن می باشند.

 • تب یا لرز
 • سرفه های خشک
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس
 • خستگی و کوفتگی بدن
 • درد عضلات
 • سردرد
 • از بین رفتن چشایی یا بویایی
 • گلو درد
 • احتقان یا آب ریزش بینی
 • حالت تهوع
 • اسهال

دوره ی کمون چیست؟

یکی از علائم ویروس کرونا  مانند بسیاری از بیماری های دیگر این است که معمولا بین لحظه ی ابتلا و شروع و بروز علائم آن، اندکی فاصله ی زمانی وجود دارد که در علم پزشکی به آن “کمون” می گویند. طبق آخرین تحقیقات، دوره ی تاخیر یا کمون بیماری کرونا را  بین یک تا چهارده روز برآورد کرده اند که البته برای بیشتر افراد در حدود 4 یا 5 روز به درازا می کشد. البته می توان گفت که در اکثر مواقع، افراد مبتلا معمولا تا قبل از روز دوازدهم حداقل یکی از عارضه های این بیماری را در خودشان احساس می کنند.

نکته ی مورد توجه و خطر آفرینی که در این مورد وجود دارد این است که از هر 5 مبتلا، حداقل یک نفر هیچ گونه علائمی را در بدن خودش احساس نمی کند و به همین دلیل تمایلی هم به آزمایش و یا انواع تست های کرونا ندارد. همین افراد می توانند به راحتی و بدون اینکه خودشان بخواهند، ویروس کرونا را به اطرافیانشان نیز منتقل کنند و با این کار باعث طولانی تر شدن زنجیره ی این اپیدمی شوند. علاوه بر، این سایر مبتلایانی که هنوز در دوره ی کمون قرار دارند و بر این باورند که سالمند نیز می توانند ویروس این بیماری را به افراد مجاور خود انتقال دهند.

ویروس کووید 19 چگونه منتقل می شود؟

بیشتر ویروس های خانواده ی کرونا، منشا حیوانی دارند؛ به طور مثال مرس برای اولین بار از شتر، و ویروس سارس از گربه به انسان سرایت کرده بود. در رابطه با ویروس جدید کرونا، هنوز منشا دقیق و مستدلی مشخص نشده است؛ با این حال واضح و آشکار است که این ویروس از طریق مایعات و قطرات تنفسی در هوای بازدم شده ی افراد، خودش را در محیط پیرامون پخش می کند. این قطره های تنفسی می توانند به طور مستقیم و از طریق تنفس وارد بدن فرد سالم شوند و یا بر روی سطوح نشسته، و از طریق تماس با دست و چشم و گوش بینی، به طور غیر مستقیم فرد را مبتلا کنند.

سازمان بهداشت جهانی، به طور دائم و روزانه در حال بررسی راه های انتقال این ویروس می باشد، چرا که با توجه با ناشناخته بودن ساختار آر نی ای آن، نمیتوان به اظهار نظر هایی قطعی در مورد آن بسنده کرد. با این حال بیش از 200 دانشمند از سراسر جهان به اتفاق به این یقین رسیده اند که اصلی ترین راه انتقال این ویروس، قطرات ریز و میکروسکوپی موجود در هوا می باشد.

این روش انتقال، باعث به وجود آمدن سرعت بالای شیوع این بیماری و اپیدمی فراگیر ناشی از آن شده است؛ به طوری که ویروس کرونا در مدت زمانی کوتاه و کمتر از 100 روز توانست به ده ها هزار انسان سرایت کرده و پای خود را به بیش از 180 کشور جهان باز کند. سرعت رشد تعداد این مبتلایان، به طور کامل به محیط اجتماعی و جغرافیایی هر منطقه وابسته است و نمی توان آمار دقیقی در رابطه با آن ارائه داد.

علائم ویروس کرونا
مضرات الکل صنعتی

از مضرات الکل صنعتی چه میدانید؟

از مضرات الکل صنعتی چه میدانید؟ الکل صنعتی یا متانول با فرمول شیمیایی (CH3OH)، یکی از انواع الکل است که مصارف صنعتی و خانگی گوناگونی دارد. واژه ی الکل سمی یک واژه جامع است که شامل متانول، اتیل گلیکول و الکل ایزوپروپیل می شود. این ماده طبیعی که به الکل چوب نیز معروف است اخیراً توجهات بسیاری از جوامع را به عنوان یک منبع سوختی غیرآلاینده به خود جلب کرده است. اما ذات طبیعی متانول نباید شما را فریب دهد. این ماده بسیار خطرناک و فوق العاده سمی است. متانول یا به زبان ساده تر همان الکل صنعتی یک مایع سبک، بی رنگ و بسیار اشتعال زا می باشد که بوی شیرین تری نسبت به الکل اتانول (نوع قابل نوشیدن) دارد.

درباره مضرات الکل صنعتی

مضرات الکل صنعتی این ماده که به طور گسترده ای تولید می شود و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، یک ماده بسیار کاربردیست. برخی از محصولاتی که در تولید آنها از متانول استفاده می شود عبارتند از: شیشه جلو اتومبیل، واشرهای آب، ضد یخ، پاک کننده کاربراتور، جوهر ماشین های کپی، عطر و ادکلن و سوخت برای برخی ماشین ها. بنابراین همه ما به طور روزانه تا حدی با این ماده در تماس هستیم، اما از طرف دیگر قرار گرفتن در معرض متانول می تواند بسیار خطرناک باشد، ایجاد بیماری کند و در صورت عدم درمان منجر به مرگ فرد مسموم شود. مسمومیت با متانول اغلب به طور غیرعمد و گاهی نیز به دلیل مصرف عمدی اتفاق می افتد.

در مسمومیت اپیدمیک با متانول، علت می تواند تقطیر ناصحیح، اشتباهات در روند تولید و یا نوشیدن سهوی این ماده به طور گروهی باشد. تماس با الکل صنعتی می تواند مسمومیت هایی با شدت های مختلف ایجاد کند که نیازمند روش های درمانی متفاوت است؛ از بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه گرفته تا درمان های دارویی و دیالیز. علائم مسمومیت در افراد مختلف متفاوت است که به طور کلی شامل حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، کاهش سطح هوشیاری و ایجاد بوی خاصی در تنفس فرد مسموم می شود. مسمومیت با متانول بیشتر در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد و شیوع آن در مردان بیشتر است.

مضرات الکل صنعتی

مسمومیت با متانول چگونه است؟

مسمومیت با الکل صنعتی با روش های مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد؛ این مسمومیت ممکن است در اثر مصرف این ماده، جذب پوستی و یا استنشاق آن ایجاد شود. بیشترین گزارش در اثر مصرف عمدی این ماده مربوط به موارد ارتکاب به خودکشی بوده است و در موارد غیرعمد نیز این حادثه اغلب در اثر کنجکاوی کودکان و نوشیدن آن اتفاق می‌افتد. در برخی موارد نیز این ماده توسط تولیدکنندگان مشروبات الکلی مورد سوءاستفاده قرار می گیرد که عواقب آن فاجعه بار است. مسمومیت در اثر تماس پوستی و یا استنشاق این مایع به ندرت اتفاق می افتد اما محتمل است.

افرادی که خطر مسمومیت با متانول آنها را تهدید می‌کند افراد الکلی، کودکان نوپا یا خردسال، و افراد دارای سابقه خودکشی می باشند. در اکثر موارد این مسمومیت ها به طور غیرعمد و تصادفی اتفاق می افتند. در صورت نوشیدن، متانول به سرعت و حدودا کمتر از ده دقیقه توسط دستگاه گوارش جذب می گردد.

مولکول های متانول به دلیل نداشتن پوشش لیپیدی به سرعت وارد جریان خون شده و در تمام بخش های بدن توزیع می گردد. متابولیسم این ماده کبدیست، در کبد این ماده به فرمالدهید و اسید فرمیک تبدیل می‌شود که هر دوی آنها به شدت سمی و خطرناک هستند و ممکن است منجر به مرگ بیمار شوند. فرمالدهید پس از تولید در کبد انباشته می شود، این ماده سمی به هیچ عنوان از بدن بیمار قابل حذف نیست. متانول مصرفی متابولیزه نشده نیز اندک اندک توسط کلیه‌ها دفع می شود.

مضرات الکل صنعتی

عوارض مسمومیت با متانول چیست؟

نوشیدن الکل صنعتی حتی در کمترین دوز نیز باعث آسیب های غیرقابل بازگشت به بینایی فرد می شود. در صورت نوشیدن حتی ده میلی لیتر از متانول خالص، این ماده به اسید فرمیک تبدیل شده و با تخریب اعصاب بینایی باعث نابینایی دائم فرد خواهد شد. مصرف ۱۵ میلی لیتر از این ماده مرگبار است. بیشتر بیماران منتقل شده به بیمارستان، مصرف متانول را انکار می کنند و متخصصین برای اطمینان و تشخیص صحیح بیماری آزمایشات خونی انجام می دهند که این روند اندکی زمان بر است و آسیب وارده به بیمار در طول این مدت شدیدتر می شود.

مسمومیت با متانول دو مرحله دارد؛ علائم اولیه اغلب خفیف تر و جزئی تر می باشند و بعد از ده الی سی ساعت پس از بروز این علائم، بیمار وارد فاز ثانویه مسمومیت خواهد شد. علائم این مرحله سردرد، سرگیجه، عدم تعادل و گیجی می باشد. در صورتی که فردی با مصرف متانول در عرض ۱۲ تا ۲۴ ساعت علائم مسمومیت را بروز ندهد، دچار مسمومیت ثانویه شده است که عوارض جدی تری مانند نابینایی و آسیب کبدی را به دنبال دارد.

علائم این نوع مسمومیت عبارتست از: حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی که در نهایت به از کار افتادن سیستم اعصاب مرکزی و تنفس عمیق و سریع ختم می شود. این علائم اغلب همراه با اختلال در بینایی، کاهش دید و نورهراسی اتفاق می افتد. در صورت عدم درمان و رسیدگی، بیمار به کما فرو می رود و پس از گذشت چند ساعت، ایست قلبی- تنفسی باعث مرگ بیمار خواهد شد. در صورتی که تشخیص و درمان به موقع انجام شود، بیمار سلامت خود را تا حدود زیادی باز می یابد، گرچه ممکن است بعضی از آسیب ها مانند کم بینایی یا نابینایی غیرقابل درمان باشند.

از الکل صنعتی چه می‌ دانید؟

به دلیل اشتعال زا بودن متانول در صورت حمل آن احتیاط و دقت کافی به خرج دهید. مراقب باشید تحت هیچ شرایطی با این ماده تماس پیدا نکنید چرا که غلظت های متفاوتی از آن موجود است که در برخی از انواع آن حتی تماس با پوست نیز ممکن است خطر آفرین باشند. در صورتی که با این ماده سر و کار دارید و یا در محیطی کار می کنید که از متانول استفاده می شود، تمام موارد ایمنی را رعایت کنید و از دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید. توجه داشته باشید در چنین محیط هایی تهویه هوا الزامیست.

در صورتی که این مایع بر روی قسمتی از بدنتان ریخت، لباس خود را کاملاً در بیاورید و موضع آغشته به متانول را با آب سرد فراوان شستشو دهید. لباس ها و دیگر وسایل آغشته شده به متانول را نیز با آب و صابون بشویید. اگر متانول با چشم شما تماس پیدا کرد، فوراً و به مدت پانزده دقیقه چشم خود را با آب سرد شستشو دهید و سپس به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. در نهایت برای کمک به فردی که از این مایع هرچند به مقدار بسیار کم نوشیده است، بدون اتلاف وقت فرد را به بیمارستان برسانید و او را وادار به استفراغ نکنید.

آخرین مسمومیت اپیدمیک تاریخ با متانول چیست؟

بد نیست بدانید در چند ماه اخیر پس از شیوع بیماری کرونا، رسانه های ایرانی اعلام کردند که بیش از سیصد نفر بر اثر نوشیدن الکل صنعتی جان خود را از دست دادند حدود هزار نفر نیز به وسیله این ماده مسموم شده اند. تصور می شود این افراد بدون آگاهی و به منظور ایجاد ایمنی علیه ویروس کووید ۱۹ اقدام به نوشیدن این ماده کرده اند. در ایالات متحده نیز به دنبال عرضه گسترده متانول برای مصارف بهداشتی در مکزیک، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد این مایع بسیار سمی است و افراد از استفاده آن اجتناب کنند.

مدت زمان انتقال ویروس کرونا

کرونا در کودکان

کرونا در کودکان چگونه ظاهر می شود؟

کرونا در کودکان در تمام سنین ممکن است به کرونا مبتلا شوند، اما علائم کرونا در اکثر موارد به شدت مبتلایان بزرگسال نیست. در برخی از موارد نیز کودک مبتلا ممکن است هیچ علائمی را نشان ندهد. برای حفظ سلامت کودکان لازم است والدین، اطلاعاتی در زمینه علائم کووید ۱۹ در نوزادان و کودکان، راه های ابتلای کودکان و نحوه پیشگیری از ابتلا و گسترش کرونا در کودکان داشته باشند. در این مقاله این اطلاعات در اختیار شما قرار می گیرد تا بدانید کرونا در کودکان چگونه ظاهر می شود؟ اگر کودکی در خانه دارید پیشنهاد می شود مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

احتمال ابتلای کودکان به ویروس کرونا چقدر است؟

با این که ابتلای کودکان به ویروس کرونا به اندازه بزرگسالان محتمل است، اما معمولاً کمتر تحت تأثیر این ویروس قرار می گیرند و نیاز آنها به خدمات بیمارستانی کمتر است. بیشتر کودکان علائم خفیف بیماری را بروز می دهند و یا بی علامت هستند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط سازمان های معتبر پزشکی و بین المللی، حدود ده درصد از بیماران مبتلا به کرونا را کودکان تشکیل می‌دهند. بر اساس این آمارها احتمال ابتلای کودکان بین ۱۰ تا ۱۴ سال کمتر از افراد بالای بیست سال می باشد. همچنین کودکان کمتر از بزرگسالان نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دریافت خدمات پزشکی پیدا می کنند.

گرچه در صورت شدت علائم کودکان نیز مانند بزرگسالان باید در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر قرار بگیرند. به علاوه کودکان مبتلا به چاقی، دیابت و آسم بیشتر در خطر ابتلا می باشند و در صورت آلوده شدن به ویروس کرونا علائم شدید تری را بروز می دهند. همچنین کودکانی که مشکلات مادرزادی قلبی و عروقی، بیماری های ژنتیکی، بیماری های دستگاه عصبی و یا متابولیسمی دارند، ریسک ابتلا و بروز علائم جدی در آنها بیشتر است. تحقیقات نشان می دهد که احتمال ابتلای کودکان سیاه پوست نسبت به دیگر کودکان بیشتر است. در صورت آلودگی به ویروس نیز نیاز به دریافت خدمات پزشکی و بیمارستانی در این کودکان بیشتر می باشد. البته به طور کلی بروز علائم بسیار شدید و ویژه در کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان است.

کرونا در کرودکان

چرا بدن کودکان به گونه ای متفاوت به کووید ۱۹ پاسخ می دهد؟

پاسخ این سؤال هنوز روشن نیست. پزشکانی که در این زمینه تحقیق می کنند اظهار دارند احتمالاً کودکان به دلیل این که به طور گسترده تری در معرض انواع ویروس ها و عوامل بیماری زا قرار دارند، در این زمینه قوی تر عمل می کنند. به بیان دیگر سیستم ایمنی بدن کودکان قوی تر و هوشیارتر از بزرگسالان عمل می کند. به عنوان مثال دیگر انواع ویروس ها از خانواده کرونا که سال های سال است در جهان وجود دارند و بیماری زا نیز هستند، ممکن است باعث واکنش ایمنی بهتری در کودکان شوند. بعضی از انواع این ویروس که عامل اصلی سرماخوردگی های شایع در کودکان هستند، مهر تأییدی برای اثبات این مسأله می باشند. به دلیل اینکه کودکان بیشتر سرما می خورند، سیستم ایمنی بدن آنها آمادگی بیشتری برای مقابله با ویروس کرونا دارد.

 فرضیه دیگری نیز در مورد این سؤال وجود دارد مبنی بر اینکه سیستم ایمنی بدن کودکان ممکن است به شیوه ای کاملاً متفاوت با بزرگسالان در پاسخ به بیماری ها عمل کند. دلیل این که ویروس کرونا در بزرگسالان ایجاد بیماری می کند احتمالا واکنش بیش از حدی است که سیستم ایمنی در مواجهه با ویروس نشان می دهد و متأسفانه به همین دلیل نیز آسیب بیشتری به بدن وارد می شود. احتمال این واکنش ها در سیستم ایمنی کودکان کمتر است.

کرونا در کرودکان

ویروس کووید ۱۹ چطور نوزادان را تحت تأثیر قرار می دهد؟

کودکان زیر یک سال در صورت آلودگی به کرونا علائم شدیدتری را نسبت به دیگر کودکان نشان می دهند. علت این امر احتمالاً تکامل یافته نبودن سیستم ایمنی بدن و همچنین کوچکتر بودن راه های تنفسی آنهاست. این مسئله باعث می شود که مشکلات تنفسی بیشتری برای نوزادان رخ دهد. به عبارت دیگر، دستگاه تنفسی نوزادان بیشتر تحت تأثیر ویروس کرونا قرار می گیرد.

ویروس کرونا در نوزادان تازه متولد شده نیز می تواند بیماری ایجاد کند. این ویروس ممکن است در حین تولد و یا توسط پرستاران ناقل به نوزاد منتقل شود. اگر مبتلا به کووید ۱۹ و یا منتظر جواب تست کرونا هستید، لازم است در صورت نگهداری از نوزاد تازه متولد شده موارد احتیاطی را رعایت کنید؛ از ماسک استفاده کنید و قبل از لمس نوزاد، دستان خود را به مدت بیست ثانیه با آب و صابون بشویید. این که تخت نوزاد در کنار تخت خودتان باشد طبیعیست، اما حدود یک متر و نیم فاصله باید رعایت شود. اگر این نکات را رعایت کنید، ریسک ابتلای نوزاد به ویروس کرونا به حداقل می رسد.

آمارها حاکی از آن است تنها ۲ الی ۵ درصد از نوزادن متولد شده از مادران مبتلا، آلوده به ویروس هستند. درصدی از این نوزادان مبتلا نیز احتمالاً در حین زایمان و یا مراقبت های پس از آن مبتلا شده اند. به هر حال مادر و یا فردی که مراقبت از نوزاد را بر عهده دارد، در صورت ابتلا به ویروس کووید ۱۹، لازم است موارد احتیاطی را رعایت کند و فاصله خود را با نوزاد حفظ کند.

علائم کووید ۱۹ در کودکان چیست؟

با این که علائم ابتلا به کرونا در کودکان و بزرگسالان تا حدود زیادی یکسان است، اما کودکان علائم را بسیار خفیف تر و مشابه با علائم سرماخوردگی بروز می دهند. اکثر کودکان مبتلا طی مدت یک الی دو هفته بهبود می یابند. علائم شایع در کودکان به شرح زیر است :

 • تب
 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • سرفه
 • گلو درد
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس
 • خستگی
 • سردرد
 • گرفتگی ماهیچه ها
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • کم اشتهایی
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • شکم درد
 • ورم ملتحمه چشم

اگر کودک شما این علائم را دارد و احتمال می دهید که به ویروس آلوده شده باشد، سریعاً به مراکز پزشکی برای انجام معاینات و تست کرونا مراجعه کنید. تا جایی که ممکن است به جز برای انجام معاینات و درمان های لازم، کودک خود را از منزل خارج نکنید و از دیگران دور نگه دارید. در صورت امکان اتاق خواب کودک و حمام و توالت او را از دیگر اعضاء خانواده جدا کنید. تا زمان بهبودی کامل کودک، توصیه های پزشک را با دقت و به طور کامل رعایت کنید.

عواملی که بر اساس آنها پزشک تصمیم به انجام آزمایشات کرونا می گیرد، با توجه به مکان زندگی شما ممکن است متفاوت باشد. در اکثر موارد، پزشک با توجه به شدت علائم در کودک و تماس کودک با فرد مبتلا، تصمیم به انجام این تست ها می گیرد.

انواع ضدعفونی کنندها

انواع ضدعفونی کننده ها را میشناسید؟

انواع ضدعفونی کننده ها را میشناسید؟

از زمان پیدایش ویروس کرونا و آگاهی از تاثیر مخرب این بیماری بر سلامت انسان ها؛ ضدعفونی مدوام سطوح یکی از راه های قطع زنجیره ی ابتلا به کرونا، معرفی شد. همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ راه های متعددی جهت انتقال این بیماری وجود دارد که تماس با سطوح مشترک در محیط های مختلف از جمله؛ محل کار، خودرو، مراکز تجاری، مدارس، کارخانه، مراکز ورزشی و… یکی از شایع ترین راه های گسترش آن است. به همین منظور؛ از ابتدای کشف کووید-19 و ابتلای افراد؛ انواع ضدعفونی کننده ها با استفاده از مواد پاک کننده قوی در دستور کار قرار گرفت.

مواد ضدعفونی کننده از جمله مواد شیمیایی می باشند که؛ با قدرت اثرگذاری بالا بر باکتری ها، قارچ، ویروس و… از گسترش عفونت های ناشی از فضاهای آلوده جلوگیری می کنند. فارغ از نقش موثر مواد پاک کننده بر عدم ابتلای افراد به انواع بیماری ها، اما خوب است بدانیم که؛ استفاده از مواد ضدعفونی کننده که در ترکیبات شیمیایی خود دارای اثرات سمی هستند آن هم فضاهای بسته ای اعم از؛ خانه، ماشین، شرکت، باشگاه، سالن زیبایی، پاساژ و… می تواند علاوه بر اثرات مخرب زیست محیطی، به سلامتی انسان ها نیز آسیب وارد کنند.

به همین منظور؛ سازمان های حفاظت از محیط زیست در کشورهای متعددی؛ نخست مواد و ترکیبات به کار برده شده در پاک کننده ها را بررسی کرده و سپس مجوز تولید و عرضه ی آن ها را صادر می کنند. هر کدام از مواد ضدعفونی کننده ای که به جهت پاک کردن سطوح مختلف استفاده می شوند، دارای ترکیبات مختلف و به دنبال آن کارایی های متفاوتی می باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم؛ علاوه بر بررسی معیارهای مواد ضدعفونی کننده کم خطر و سالم، به معرفی انواع ضدعفونی کننده ها نیز بپردازیم.

انواع ضدعفونی کنندها

از شرایط و معیارهای لازم جهت استفاده از مواد ضدعفونی کننده چه می دانید؟

از آن جایی که فضاهای حساس و متعددی از جمله مهم ترین آن ها مراکز درمانی و بیمارستان ها از مواد پاک کننده سطوح استفاده می کنند، بایستی نکات مهمی را در شناخت مواد ضدعفونی کننده کم خطر در نظر گرفت. یکی از اصلی ترین مواردی که در رابطه با استفاده از مواد شیمیایی پاک کننده بسیار مهم است؛ خاصیت ضدعفونی کنندگی بالا و در عین حال بدون بو و بدون خطر بودن آن برای گروه های حساس می باشد.

در این حالت؛ مراکز درمانی می توانند به راحتی و بدون ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی برای بیمارا،ن سطوح آلوده را پاک سازی کنند. از دیگر موارد؛ خاصیت ضدعفونی کنندگی سطوح در طیف وسیع و سریع الاثر بودن آن می باشد. همچنین؛ سازگاری با سطوح مختلف، خاصیت حلال بودن در آب، مقرون به صرفه و غیرقابل اشتعال بودن مواد نیز؛ از دیگر معیارهای مهم و حتمی برای شناحت مواد شیمیایی پاک کننده می باشند.

انواع ضدعفونی کننده ها را می شناسید؟

الکل: یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین مواد ضدعفونی کننده ای که غالبا در دسترس تمامی افراد در محیط های مختلف می باشد، الکل و ترکیبات آن است. با توجه به خاصیت میکروب زدایی آن، این محلول در رده متوسط مواد ضدعفونی کننده قرار می گیرد به طوری که قادر است؛ با تخریب ترکیبات پروتتین، انواع باکتری  و قارچ ها را به سرعت از بین ببرد. در میان خانواده الکل ها؛ اتانول دارای بالاترین و متانول دارای پایین ترین قدرت پاک کنندگی سطوح را دارا می باشند.

کلر: از دیگر مواد ضدعفونی کننده قوی که عموما برای گندزدایی فضاهای در معرض بیماری و همچنین ضدعفونی دست ها به کار می رود، کلر و ترکیبات آن است. اغلب افرد در صورت در دسترس نبودن الکل، استفاده از کلر را برای پاک سازی ترجیح می دهند اما؛ بایستی میزان مصرف آن کنترل شود. زیرا؛ علاوه بر ایجاد عارضه های پوستی، ممکن است در طولانی مدت مشکلاتی از جمله؛ زخم معده، مشکلات ریوی و تحریک چشم در افراد را ایجاد کند. در بین مواد ضدعفونی کننده متعدد، کلر و ترکیبات آن در دسته متوسط این مواد قرار می گیرند که این نشان از خاصیت پاک کنندگی بالای این محلول است.

ضدعفونی کننده آب ژاوال و فرمالدید:

آب ژاول: ترکیبات قوی و موثر محلول ضدعفونی کننده آب ژاول و همچنین سازگاری با سطوح مختلف، از جمله مزیت های این ماده شیمیایی به شمار می رود. آب ژاول با برخورداری از ترکیبات هیپوکلریت سدیم، قدرت ضدعفونی کنندگی بالایی در پاک سازی سطوح از جمله؛ توالت و حمام، آشپزخانه و آزمایشگاه ها دارا می باشد. همچنین؛ اغلب اوقات ترکیب مقادیر کمی از این ماده با آب، به صورت ماده سفید کننده عرضه می شود که خاصیت پاک کنندگی آن در شست و شو و ضدعفونی لباس ها به خوبی نمایان است. آب ژاول گزینه مناسبی برای از بین بردن تمامی میکروب ها، محیط های ویروسی و قارچی محسوب می شود.

فرمالدئید: یکی از مواد ضدعفونی کننده ای که تحت عنوان محلول و گازی به بازار عرضه می شود، فرمالدئید است. فرمالدئید با دارا بودن ترکیبات قوی شیمیایی، خاصیت میکروب زدایی بسیار بالایی داراست به طوری که؛ اغلب مواقع از آن برای ضدعفونی ابزارهای جراحی، دستگاه های بیمارستان ها، آزمایشگاه ها استفاده می شود.

از نکات حائز اهمیتی که به هنگام استفاده از این ماده بایستی به آن دقت کرد؛ خاصیت سرطان زایی و به طور کلی بیماری زایی آن است. به همین جهت سازمان بهداشت و درمان آمریکا، توصیه هایی مبنی بر جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف از جمله؛ تحریک پوست و چشم، مشکلات ریوی را عنوان کرده است که بر طبق دستورات آن؛ افراد نبایستی به طور مستقیم در معرض بخارات و گازهای این محلول قرار گیرند. همچنین؛ استفاده و نوشیدن محلول؛ بسیار کشنده است و به سرعت موج مرگ افراد خواهد شد. به همین جهت؛ پیشنهاد می شود که ماده ضدعفونی کننده فرمالدئید دور از دسترس کودکان قرار داده شود.

انواع ضدعفونی کنندها

مواد پراکسید هیدروژن و ساولن :

 پراکسید هیدروژن: بر طبق تحقیقات گسترده ای که حول محور میزان اثرگذاری مواد ضدعفونی کننده صورت گرفته است، پراکسید هیدروژن یا نام دیگر آن آب اکسیژنه از جمله ترکیبات شیمیایی قوی با قدرت پاک کنندگی بالا می باشد. در واقع عملکرد این ماده به نحوی است که؛ با تولید رادیکال هیدروکسید، به سرعت قارچ، باکتری و ویروس ها را از بین خواهد برد. طبق شواهدات؛ این محلول قادر است در طی 5 دقیقه قارچ و ویروس و همچنین در طی 3 دقیقه باکتری ها را به طور کامل نابود کند. توصیه می شود؛ از استنشاق و ماندن آب اکسیژنه بر روی پوست به مدت طولانی خودداری شود.

فنل: فنل نیز از دیگر مواد ضدعفونی کننده فضاهای درمانی و آزمایشگاهی به شمار می رود که خاصیت پاک کنندگی بالایی را داراست. همچنین از این ماده در ترکیبات صابون و شامپو استفاده می کنند. خواص میکروب زدایی این ماده بقدری است که؛ برای گندزدایی مجاری فاضلاب، مستراح ها و حمام منازل و بیمارستان ها، از ترکیبات فنلی استفاده می شود. همچنین؛ برخورد ماده لیزول با پوست که از خانواده ترکیبات فنل است، می تواند سبب سوختگی و ایجاد عارضه های پوستی شود.

ساولن: از معدود مواد پاک کننده ای که تاثیر بسیار بالایی در ضدعفونی دست ها داراست، محلول ساولن می باشد. در اغلب اتاق های عمل، از این محلول برای ضدعفونی ابزارهای جراحی و همچنین شست و شوی دست پرسنل استفاده می کنند. استفاده از این محلول با غلظت پایین، می تواند تاثیر بسزایی در ضدعفونی زخم و به طور کلی پوست بدن داشته باشد. این ماده فقط برای استعمال خارجی به کار می رود و بایستی از تماس آن با چشم و گوش جداً خودداری شود. توجه داشته باشید که؛ محلول ساولن تاثیری بر از بین بردن ویروس ها نداشته و صرفاً باکتری های سطوح را از بین می برد.

مدت زمان ویروس کرونا

مدت زمان ویروس کرونا

مدت زمان ویروس کرونا

پس از شیوع بیماری پاندمیک ویروس کرونا در بین جهانیان؛ آزمایشات و تحقیقات دانشمندان و متخصصان جهت کشف ابعاد مختلف این ویروس آغاز گردید که دانش امروزه ما از ویروس کرونا، ناشی از تحقیقات گسترده کارشناسان این حوزه می باشد. طبق آخرین شواهد و آزمایشات بر روی هزاران نفر از مبتلایان به کووید-19؛ ماهیت این بیماری و راه های انتقال آن تا حد زیادی کشف گردیده است.مدت زمان ویروس کرونا یا کووید-19؛ از جمله بیماری های حاد تنفسی است و جز خانواده بیماری هایی نظیر؛ سارس و مرس محسوب می شود.

در زمان ابتدای شیوع این بیماری در دسامبر سال 2019؛ تشخیص آن از آنفولانزا دشوار بود چرا که به جهت شباهت بسیار کرونا به آنفولانزا به لحاظ علائم بالینی، بسیاری از افراد به سادگی از کنار نشانه های ظاهری آن عبور می کردند. اما امروزه پس از گذشت حدود یکسال از مدت زمان پیدایش ویروس کرونا؛ اطلاعات گسترده ای از علائم اولیه، دوره نهفتگی بیماری، راه های انتقال کرونا و… در اختیار همگان قرار گرفته شده است.

نکته حائز اهمیت در رابطه با بیماری کرونا؛ سهولت راه های انتقال آن می باشد. ویروس کووید-19 می تواند به راحتی از طریق؛ ترشحات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه، تماس با سطوح، تماس با فرد بیمار و … به دیگر افراد سرایت کند. همچنین؛ بسیاری از افراد بدون داشتن علائم بالینی در دوره ی نهفتگی بیماری؛ می توانند بعنوان ناقل خاموش و فعال، با حضور در مکان های پرتردد و عدم رعایت نکات بهداشتی هزاران نفر را به این بیماری آلوده کنند.

مدت زمان انتقال ویروس کرونا چقدر است؟

ویروس کرونا از جمله بیماری های پیشرفته ای است که؛ علاوه بر دارا بودن علائم متفاوت در افراد مختلف، دارای راه های انتقال و مدت زمان انتقال متفاوتی است. به عبارتی دیگر؛ پس از ورود ویروس به بدن افراد از راه های متعدد، حدود 2 تا 14 روز طول می کشد تا اولین نشانه های بیماری در افراد ظاهر شود. برخی از افراد ممکن است؛ در طول  48 یا 72 ساعت اولیه نشانه های بیماری در آن ها ظاهر شود و برای برخی تا دو هفته نیز به طول بینجامد. اما بر طبق آخرین تحقیقات بر روی هزاران بیمار کرونایی؛ بالغ بر 97 درصد از افرادی که با علائم مشابه کووید-19 به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند، حدود 5/11 روز پس از ورود ویروس به بدن شان، نشانه های اولیه بیماری نمایان شده بود.

به دوره ی چند روزه ی پیش از ظهور علائم بیمار کرونا، دوره نهفتگی یا خاموشی گفته می شود. در این دوره؛ فرد مبتلای بدون علامت که بعنوان ناقل بیماری شناخته می شود، کماکان می تواند افراد سالم را به ویروس کرونا مبتلا کند. در بسیاری از موارد و نمونه های خفیف این بیماری؛ افراد پس از سپری کردن دوران نقاهت 10 تا 14 روزه؛ در صورت منفی بودن تست کرونای آن ها و تا 10 روز پس از رفع علائم، ناقل کرونا نیستند. اما بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند؛ افرا مبتلا به کرونا که بهبود یافته اند بهتر است؛ تا 14 روز پس از منفی شدن تست کرونا، همچنان در قرنطینه بمانند.

مدت زمان انتقال ویروس کرونا

مقابله با کرونا چه راهکارهای دارد؟

به جهت انتقال و سرعت بالای سرایت ویروس کرونا؛ کارشناسان بهداشت نکات مهمی را در رابطه با جلوگیری از انتشار این ویروس متذکر شدند. از آن جایی که ترشحات تنفسی و هوا یکی از راه های آسان انتقال بیماری کرونا می باشند، لازم است تا با رعایت فاصله حداقل 2 متر از افراد در محیط های خارج از منزل، از ابتلای خود به این بیماری جلوگیری کنیم. از طرفی ناقل بودن افراد بدون دارا بودن علائم بالینی، می تواند یکی از خطرناک ترین راه های سرایت کووید-19 به شمار رود.

هزاران ناقل خاموش از جمله کودکان و بزرگسالان؛ می توانند در دوران نهفتگی بیماری، بدون رعایت دستورالعمل های لازم، جان هزاران نفر را به خطر بیندازند. به همین خاطر لازم است؛ تمامی افراد اعم از مشکوک و غیرمشکوک به بیماری، نکات بهداشت فردی و اجتماعی از جمله؛ استفاده از ماسک و دستکش، رعایت فاصله دست کم 2 متر از یکدیگر و ضدعفونی و گندزدایی مدوام محیط و سطوح را رعایت کنند.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم؛ نشانه های بروز بیماری در افراد و همچنین واکنش بدن افراد مختلف؛ می تواند بسیار متفاوت باشد. شواهدات حاکی از آن است که؛ بیش از 80 درصد افراد مبتلا به کووید-19 با علائمی نظیر؛ تب و سرفه های شدید به مراکز درمانی مراجعه کرده اند. اما این علائم در برخی افراد به صورت خستگی و دردهای عضلانی نمایان شده است.

همچنین؛ کودکان یا به عبارتی افراد نابالغ زیر 18 سال که از آن ها بعنوان ناقل خاموش و فعال این بیماری نام برده می شود، با علائمی همانند؛ بی اشتهایی، تب شدید، گلودرد و سرفه به بیمارستان مراجعه کرده اند. به دنبال همین مسئله و عدم بروز علائم در روزهای اولیه ابتلا؛ لازم است تا در صورت قرارگیری در محیط های آلوده و در معرض خطر و یا تماس با افراد آلوده، حداقل به مدت 14 روز از حضور در اجتماعات پرهیز کرده و نکات قرنطینه خانگی را رعایت کنید.

مدت زمان انتقال ویروس کرونا

نکات ضرروری در مورد ویروس کرونا

علاوه بر استفاده از ماسک و دستکش، لازم است تا اهمیت ضدعفونی مداوم سطوح را جدی بگیریم. نظافت و گندزدایی محیط با محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل یکی از اصلی ترین راه های پیشگری از انتقال این بیماری است. چرا که؛ به واسطه لمس سطوح مشترک توسط افراد مختلف، ویروس به سطح پوست نفوذ کرده و پس از آن در صورت تماس دست با اجزای صورت، وارد مخاط بینی و دهان خواهد شد.

همچنین؛ مدت زمان بهبودی از بیماری کرونا نیز در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از افراد که به صورت خفیف به ویروس مبتلا شده اند، طی یک تا دو هفته و برخی دیگر که دارای مشکلات حاد تنفسی ناشی از این ویروس می باشند، حتی تا بیش از 6 هفته برای بهبودی آن ها زمان لازم است. با رعایت نکات قرنطینه ای و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، می توانید علاوه بر سرعت بخشیدن به روند درمان بیماری، ریسک ناشی از درگیری ریوی را نیز به حداقل برسانید.

جهت جلوگیری از انتشار بیماری و عدم انتقال ویروس به افراد سالم؛ توصیه می شود تا در صورت تماس نزدیک با بیمار کرونایی، تا دو هفته از ارتباط با دیگران و حضور در اجتماعات پرهیز کنید.

ضدعفونی ماسک

نحوه ضدعفونی ماسک

متخصصین بهداشتی می گویند که که نحوه ضدعفونی ماسک محافظ صورت، می توانند از ابتلای افراد به بیماری کرونا جلوگیری کنند و استفاده از آنها در محیط هایی مثل اداره ها، شرکت ها، ساختمان های تجاری، بازارها و حتی در بعضی از مواقع در منازل و خانه ها نیز، شیوع این اپیدمی را تا حد زیادی کنترل می کند. با این حال، یک ماسک آلوده ممکن است به طور بالقوه باعث گسترش همین بیماری شود.

به همین خاطر ضروری است تا هر ماسک پس از استفاده، تعویض و دور انداخته شود. مشکلی که در این رابطه وجود دارد این است که به دلایلی مثل کمبود تولید و یا عدم توانایی تهیه ی روزانه ماسک، ممکن است تعویض دائم آن برای عده ای غیر ممکن باشد و همین مسئله، ضرورت امر نحوه ضدعفونی ماسک را مورد توجه قرار می دهد. به طور کلی می توان گفت که ماسک های چند بار مصرف، می توانند پس از ضدعفونی اصولی، مجددا مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا می توان ماسک های محافظ صورت را با الکل ضدعفونی کرد؟

برای دانستن نحوه ضدعفونی ماسک الکل، به عنوان بهترین گزینه برای  نحوه ضدعفونی انواع اشیاء شناخته می شود. اما استفاده از این روش برای ماسک های محافظ صورت، ایده ی چندان کارآمدی به نظر نمی رسد. تحقیقات آزمایشگاهی اخیر در این رابطه نشان می دهد که ترکیبات الکلی نمی توانند به خوبی، ماسک های پارچه ای و پیشرفته را ضدعفونی کنند. مهم ترین مورد از این آزمایشات را مرکز مطالعات سلامت دانشگاه سینسیناتی به سرپرستی دکتر «سرگئی گرینشپون» انجام داده است که در طی آن چند مدل از ماسک های پارچه ای و پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته اند

 او در این آزمایش، این ماسک ها را با استفاده از دستگاه اتوکلاو (محفظه ای است که لوازم پزشکی بیمارستان ها را با دما و فشار بالا استریل می کند) مورد گند زدایی قرار می دهد. علاوه بر این، تعدادی ماسک دیگر را نیز به مدت چند دقیقه در یک محلول اتانول با غلظت 70 درصد نگه داری می کند.

در هر دو مورد پس از عملیات استریل، اثری از هیچ گونه میکروارگانیسم زنده ای بر روی ماسک های ذکر شده باقی نمی ماند؛ اما اتفاقی که می افتد این است که در این روش بافت پارچه ای ماسک ها به طور جدی، مورد آسیب قرار میگیرد. در مورد ماسک های N95 و فیلتر دار نیز مشاهده می شود که پس از استریل شدن با این دو متد، بخش زیادی از ساختار بدنه ی آنها  از جمله موم های نرم اطراف بینی و فیلتر های قرار گرفته در شیلد تنفسی از بین می رود.

نهوه ضدعفونی ماسک

آزمایش های مربوط به ضدعفونی ماسک

دکتر گرینشپون با اشاره به این نکته که این آزمایش ها را چندین مرتبه و به روش های مختلفی انجام داده است، اظهار می کند که ضدعفونی انواع ماسک های محافظ صورت با الکل یا از طریق دستگاه اتوکلاو می تواند آنها را به طور کامل، غیر قابل استفاده کند. او اضافه کرد که در خوشبینانه ترین حالت، ماسک هایی که با این دو روش ضدعفونی می شوند، حداکثر تا 5 مرتبه می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و پس از آن، تقریبا می توان گفت که دیگر قابل استفاده نمی باشند. دکتر گرینشپون تاکید می کند که فقط در شرایط ضروری مثل زمان های کمبود ماسک و تجهیزات پزشکی، باید از این روش ها یعنی استفاده از الکل و یا دستگاه اتوکلاو برای ضدعفونی ماسک های محافظ صورت استفاده شود.

نهوه ضدعفونی ماسک

چطور از ماسک های پارچه ای مراقبت کنیم؟

بیشتر متخصصین بهداشت و کادر درمان و پزشکی، از ماسک های مجهزی مثل N95 استفاده می کنند. اما تجهیزاتی که در دسترس بیشتر مردم قرار دارد، طیف وسیعی از ماسک های محافظ پارچه ای را در بر میگیرد. نکته ی قابل توجه در رابطه با این ماسک ها این است که به دفعات می توانند تمیز شوند و مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه به طور خلاصه، روش ضدعفونی و مراقبت از این گونه ماسک ها شرح داده می شود.

هر وقت تصمیم به ضدعفونی ماسک خود را داشتید، ابتدا و قبل از هر چیزی، دستان خود را بشویید. سپس ماسک را طوری از صورتتان بردارید که سطح بیرونی آن با چشم ها، دهان یا بینی تان برخورد نکند و آن را با احتیاط به ماشین لباسشویی منتقل کنید. دکتر «دبرا گاف»، متخصص بیماری های عفونی و استاد داروسازی در مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو در وکسنر، این روش را مطمئن ترین راه برای ضد عفونی دقیق و کامل ماسک های پارچه ای محافظ صورت می داند و برای این کار، استفاده از شوینده های معمولی لباس شویی با آب گرم را توصیه می کند. البته او در ادامه توضیح می دهد که ماسک شستشو شده، باید پس از بیرون آورده شدن از ماشین لباس شویی، بلافاصله و با حرارت نه چندان پایین به طور کامل خشک شود.

ماسک های پیشرفته تر را چگونه تمیز کنیم؟

ماسک های پیشرفته تری مثل N95 که به شکل چند لایه و همراه با یک دریچه ی فیلتر دار تنفسی ساخته می شوند، معمولا در بیمارستان ها و مراکز تخصصی مورد استفاده قرار میگیرند. بیشتر کارشناسان و محافظان سلامت در رابطه با این گونه ماسک ها پیشنهاد می کنند که بعد از استفاده، باید دور انداخته شوند و هر گونه عملیات برای نحوه ضدعفونی ماسک یا شستشوی آنها می تواند خطر آفرین باشد. با این حال، افراد دیگری مثل دکتر «کیمینگ یی» که ریاست بخش مهندسی پزشکی دانشگاه بینگهامتون نیویورک را بر عهده دارد، عقیده دارند که در صورت ضدعفونی درست و اصولی این گونه ماسک ها، می توان مجددا از آنها استفاده کرد.

دکتر یی در این رابطه می گوید که موثر ترین و قابل اطمینان ترین روش برای ضدعفونی این گونه ماسک ها، قرار دادن آنها در معرض اشعه های میکروب کش «یو وی سی» و یا بخار پراکسید هیدروژن می باشد. او خاطر نشان می کند که تا کنون هیچ گونه آزمایش دقیقی در رابطه با ضدعفونی موثر این گونه ماسک ها انجام نشده است و دلیل آن می تواند تقاضا و استفاده ی کم آنها باشد. با این حال او یادآور می شود که در شرایط ایده آل، بهتر است که اینگونه ماسک ها تنها یک بار مورد استفاده قرار بگیرند و پس از آن با رعایت موازین بهداشتی، دور انداخته یا نابود شوند.

ضدعفونی سبزیجات

اهمیت ضدعفونی میوه و سبزیجات

همانطور که می دانید، رژیم غذایی همراه با میوه و سبزیجات، نقشی اساسی و مهمی را در سلامت افراد ایفا می کند؛ اما مهم تر از انتخاب این رژیم، نحوه ی مصرف سالم و ایمن آن است. به طور دقیق تر، وجود انواع میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی به شما کمک می کند تا در برابر انواع بیماری های مختلفی مثل سکته مغزی، بیماری های عفونی و قلبی و برخی از انواع سرطان مقاوم شوید؛ علاوه بر این، استفاده از سبزیجات به جای کالری می تواند نقش موثری در کنترل وزن داشته باشد.

اما در اکثر مواقع، میوه ها و سبزیجات خام، حاوی میکروب ها و میکروارگانیسم های مضری هستند که می توانند شما و افراد خانواده تان را به بیماری های مختلفی دچار کنند. امروزه در سراسر جهان، بخش زیادی از بیماری های همه گیر، از طریق اینگونه مواد غذایی منتقل و منتشر می شوند. به همین منظور، مهم ترین توصیه ی پزشکان و محافظان سلامت در تمام کشور ها، نحوه ی مصرف میوه و سبزیجات به صورت محصول پخته شده می باشد. با این حال نقش خام خاری در رژیم های مختلف غذایی را نمی توان نادیده گرفت و از این روست که شستشو و ضد عفونی این مواد خوراکی قبل از مصرف، اهمیت قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

ضدعفونی سبزیجات

چرا قبل از مصرف مواد غذایی گیاهی و میوه جات باید آنها را ضدعفونی کنیم؟

میوه ها و سبزیجاتی که مصرف می کنید، مملو از سموم دفع آفات و مواد و ترکیبات شیمیایی می باشند و خود این مسئله، تهدیدی برای سلامت انسان به شمار می رود. انواع سموم آفات، جزء جدایی ناپذیر کشت محصولات گیاهی هستند و به همین دلیل نمی توان وجود آنها را نادیده گرفت. میوه ها و سبزیجاتی که به دست شما می رسند، مقدار زیادی از این سموم و ترکیبات شیمیایی را با خود به همراه دارند.

بر اساس تحقیقات آزمایشگاهی، ثابت شده است که مقدار بیش از اندازه ی این سموم در بدن فرد می تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم عصبی، سیستم تولید مثل و همینطور ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن شود. شاید به همین جهت باشد که ضرورت شستشو و ضدعفونی مواد خوراکی گیاهی، امر تازه ای به شمار نمی رود و تاریخچه ی آن به دوره ی صنعتی شدن کشاورزی و تولید محصولات گیاهی بر می گردد.

به علاوه، این مواد خوراکی قبل از اینکه به دست ما برسند و در طی سفر طولانی و پر فراز و نشیب خود، پاتوژن های بیماری زایی را به وجود می آورند که طبق آمار و به طور میانگین، هر ساله حدود یک نفر از هر پنج شهروند را دچار بیماری می کنند. با همه ی اینها، با در نظر گرفتن پدیده های نوظهور دیگری مثل بیماری همه گیر کرونا، ضرورت توجه به این مسئله دو چندان می شود. چرا که درصد قابل توجهی از زنجیره ی انتقال و انتشار ویروس منشا این بیماری یعنی کووید 19، به جابجایی مواد خوراکی و به خصوص مواد گیاهی و میوه جات وابسته است.

ویروس کرونا و ضد عفونی مواد گیاهی چه ارتباطی دارند؟

مراکز بهداشتی تا قبل از شیوع بیماری همه گیر کرونا، ضرورت ضد عفونی میوه و سبزیجات را برای جلوگیری از بروز انواع بیماری ها، به طور دائم به مردم گوشزد می کردند. اما ظهور این بیماری، اهمیت این عمل پیشگیری کننده را دو چندان کرده است و باعث شده تا متخصصان، دستور العمل های متفاوت و دقیق تری را برای این کار تببین کنند. تا قبل از شیوع این بیماری بسیاری از افراد، شستشوی میوه و مواد گیاهی را با مقداری آب به تنهایی کافی می پنداشتند؛ اما امروزه برای حفظ سلامت خودمان هم که شده لازم است تا در این نوع نحوه ی ضد عفونی، به طور محتاطانه تری برخورد کنیم. به طور کلی مواردی وجود دارند که برای ضد عفونی و پاکسازی مواد خوراکی گیاهی باید مد نظر داشته باشید؛ این موارد به طور خلاصه در ادامه ی این مقاله شرح داده می شوند.

چگونه میوه و سبزیجات را با خیال راحت ضدعفونی کنیم؟

شستشو و ضد عفونی میوه و سبزیجات به عنوان یک عمل پیشگری کننده، بسیار کم هزینه تر از درمان بیماری های احتمالی به وجود آمده در اثر چشم پوشی از آن است و این ضد عفونی، به مراتب راحت تر از چیزی است که شما فکر می کنید. به طور خلاصه برای ضد عفونی مواد خوراکی گیاهی، رعایت موارد می تواند کمک کننده باشد.

 1. ابتدا ضد عفونی دست ها

اگر در محصول گیاهی خریداری شده توسط شما (مخصوصا اگر محصول مورد نظر بسته بندی شده باشد) ویروس یا میکروارگانیسم خطرناکی موجود نباشد، ممکن است که باکتری ها و ویروس های سطح دستان شما در طی عمل شتشتسو به آن منتقل شود. برای جلوگیری از این امر لازم است تا قبل از ضدعفونی مواد خوراکی گیاهی، دستور العمل اصولی و بیست ثانیه ی ضد عفونی دستان را به طور دقیق رعایت کنیم.

 1. تا قبل از زمان مصرف، میوه و مواد خوراکی را ضد عفونی نکنید

رطوبت، زیستگاه مناسبی برای رشد باکتری هاست. اگر میوه و سبزیجات را پس از ضد عفونی و شستشو به مدت طولانی در یک محیط نگه داری کنید، این امکان وجود دارد تا مجددا انواع باکتری ها در سطح آن به فعالیت و تولید مثل بپردازند. به همین جهت بهتر است که درست در زمان قبل از مصرف، این گونه مواد خوراکی شستشو و ضد عفونی شوند.

فقط از آب سرد استفاده کنید

 

احتمالا در دستور العمل های توصیه شده برای ضد عفونی و گند زدایی لوازم و محیط های مسکونی و اداری، به کرات شنیده اید که استفاده از آب با حرارت بالا، تاثیر بهتری در این عمل خواهد داشت؛ اما طبق اظهار نظر آخرین کارشناسان، استفاده از آب گرم و با دمای بالا برای ضد عفونی مواد خوراکی گیاهی، ایده ی چندان مناسبی نمی باشد و به جای آن، آبکشی چند مرحله ای با دمای پایین توصیه شده است. علاوه بر این، استفاده از انواع مواد شیمیایی شوینده و صابون ها نیز می توانند برای معده و سیستم ایمنی بدن مشکلات جدیدی را به وجود بیاورند. به همین جهت لازم است تا برای شستشوی این گونه مواد خوراکی، از محلول های ضد عفونی مناسب برای این کار مانند پودر پرکلریت با غلظت 70 درصد استفاده شود.

دقت را فراموش نکنید

شستشو با آب سرد و استفاده از مواد ضد عفونی کننده ی غیر مضر برای بدن، برای اطمینان از ایمنی مواد خوراکی گیاهی کافی نیست. نکته ی مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید، تکنیک شستشو است؛ به عنوان مثال باید توجه کنید که روش ضدعفونی یک کاهو، کلم یا سبزیجات برگ دار با میوه هایی مثل سیب یا پرتقال کاملا متفاوت است و هر کدام دستور العمل مخصوص به خودش را دارد.

از جوش شیرین کمک بگیرید

در بعضی از موارد استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین می تواند بخش زیادی از باکتری های موجود در سطح مواد گیاهی را از بین ببرد. یکی از مطالعات آزمایشگاهی اخیر در این رابطه نشان می دهد که شستشوی میوه و سبزیجات با جوش شیرین، باعث از بین رفتن سموم دفع آفات و مواد شیمیایی این مواد می شود.

هوشمند باشید، بدون اینکه استرس داشته باشید

شاید فکر کردن به این موضوع که بخواهیم هر چیزی که از بیرون به منزل یا محیط کار خود می آوریم را ضد عفونی کنیم، کمی طاقت فرسا و دشوار گونه باشد. این حساسیت در رابطه با مواد غذایی، کمی پر رنگ تر شده و به همین دلیل، “استرس” پدیده ای است که در این شرایط باعث سردرگمی بیشتر و ایجاد مشکلات فراوان تری برای فرد می شود. باید در نظر داشت که در صورت رعایت اصولی نکات بهداشتی و ضد عفونی طبق دستور العمل های توصیه شده، جایی برای این گونه حساسیت ها و استرس باقی نمی ماند. پس مواد غذایی، میوه و سبزیجات خود را طبق دستور العمل های بهداشتی و با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله ضد عفونی کنید و هیچ نگرانی در این زمینه را به خود راه ندهید.

ضدعفونی سبزیجات

ضدعفونی راه پله

چرا ضدعفونی راه پله اهمیت دارد؟

ضدعفونی راه پله مشترک و مکان های پر رفت و آمد عموم، از اصلی ترین راه های جلوگیری از گسترش ویروس و ابتلای افراد به کروناست. کووید-19 از جمله ویروس های چندوجهی و پیشرفته است که؛ نشانه ها و عوارض متعددی را شامل می شود. به همین منظور؛ رعایت نکات بهداشت فردی همانند؛ استفاده از ماسک و دستکش و همچنین نکات بهداشت اجتماعی اعم از؛ رعایت فاصله اجتماعی و دوری از حضور در اجتماع ضروریست.

در کنار نکات بهداشتی که سازمان جهانی بهداشت نیز بر آن تاکید فراوان دارد، ضدعفونی سطوح فضاهای پر رفت و آمد از جمله؛ اداره، مدارس، شرکت، فضای داخلی خودرو، سالن زیبایی، باشگاه، مراکز ورزشی و… می تواند نقش بسزایی در کاهش ابتلای افراد به کووید-19 ایفا کند.

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ یکی از مکان های پر رفت و آمد که در اغلب مواقع افراد بسیاری برای حضور در مراکز و محیط ادارات و همچنین منزل، مجبور به عبور از آن می باشند، راه پله است. راه پله ها به سبب وجود فضاهای مشترک بسیار از جمله؛ نرده، دستگیره درب ورودی، کلید و پریزها، درب آسانسور و… جز محیط های آلوده به شمار می روند. پس بهتر است؛ نظافت و ضدعفونی فضای بخش های مختلف راه پله را جدی گرفته و گندزدایی روزانه این محیط را به طور مکرر اجرا کنیم. در ادامه این مطلب؛ ضمن اشاره به راهکارهای چگونگی ضدعفونی راه پله، به اهمیت این مسئله نیز خواهیم پرداخت.

ضدعفونی راه پله چه اهمیتی دارد؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم؛ از جمله فضاهای آلوده و پر تردد می توان به؛ راه پله ساختمان ها اشاره کرد. پس از گذشت حدود یکسال از شیوع ویروس کرونا؛ اغلب افراد به اهمیت نظافت و ضدعفونی سطوح پی برده اند. به همین جهت؛ تیم های خدماتی ساختمان های اداری و یا ساکنین آپارتمان های مسکونی تا حدودی با نحوه ضدعفونی فضای ساختمانی به ویژه راه پله ها آشنا هستند.

برخی از ادارات نیز؛ جهت اطمینان از گندزدایی اصولی ساختمان و راه پله، از خدمات مراکز ضدعفونی استفاده می کنند. این مراکز با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ضدعفونی راه پله و استفاده از مواد پاک کننده قوی و در عین حال کم خطر، تمامی بخش های راه پله را به صورت اسپری و یا دستی گندزدایی می کنند. افراد بسیاری نیز خودشان با تهیه مواد ضدعفونی کننده و رعایت نکات بهداشتی به صورت دوره ای اقدام به انجام این کار می کنند.

ضدعفونی اصولی راه پله چگونه است؟

چنانچه؛ضدعفونی راه پله ساختمان شما موکت کاری گردیده است؛ بایستی هفته ای چند بار با استفاده از جاروبرقی مسیر پله ها را به دقت نظافت کرده و به صورت دوره ای موکت ها را با شامپو فرش شست و شو دهید. اما چنانچه؛ از موکت برای پوشاندن پله استفاده نمی کنید، توصیه می شود؛ با تهیه دستگاه های ضدعفونی کننده مه ساز و یا اسپری های به ابعاد بزرگ و با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل 70 درصد سازگار با سطوح کف، تمامی بخش های پلکان را به دقت ضدعفونی کنید. جداره های پله، پاگرد، شکاف دیوارهای اطراف پله و… تمام نقاط کور و غیرقابل دید می توانند؛ محل تجمع ویروس و یا قارچ ها به شمار روند. این دستگاه ها با پاشش قوی محلول های ضدعفونی کننده می توانند از گسترش و پخش شدن ویروس در محیط جلوگیری کنند.

پس از نظافت و گندزدایی پله؛ نرده ها از جمله سطوح های با بالاترین میزان تماس افراد هستند. می توانید پس از اسپری محلول حاوی الکل و سازگار با جنس نرده، با یک دستمال یکبار مصرف اقدام به ضدعفونی تمامی بخش های نرده راه پله کنید. همچنین می توانید؛ دستمال را به محلول آغشته کرده و با دقت و حوصله نرده ها همانند روش قبل به صورت دستی تمیز کنید. معمولا؛ توصیه می شود که پاکسازی نرده ها به صورت دستی صورت گیرد تا تمامی نقاط آن در تماس با الکل قرار گیرند. در نظر داشته باشید که؛ به هنگام ضدعفونی نرده ها می توانید از  محلول ترکیبی جایگزین سرکه و آب نیز استفاده کنید.

ضدعفونی راه پله

ضدعفونی سطوح راه پله

از دیگر سطوحی که غالباً در خطر تماس افراد متعدی قرار دارند، دستگیره های درب ورودی و کلید و پریزهای مربوط به راه پله است. به جهت رفت و آمد مداوم افراد به ساختمان های اداری، آموزشی و یا حتی آپارتمان های مسکونی، منزل، دستگیره درب ها یکی از اصلی ترین مکان های شیوع ویروس می باشند.

به همین جهت؛ بایستی تیم های خدماتی و یا افراد منزل، به طور مکرر اقدام به پاکسازی سطوح مربوطه نمایند. می توانید با استفاده از دستمال های یک بار مصرف و یا اسپری مستقیم محلول های الکلی بر روی دستگیره، از خطر ورود ویروس به سطح پوست و ابتلای افراد جلوگیری کنید. همچنین برای ضدعفونی کلید و پریزهای راه پله نیز، بایستی با دستمال آغشته به مواد پاک کننده سطوح رویی آن ها را ضدعفونی کرده و جهت جلوگیری از ورود محلول به داخل پریز، با دستمال های میکروفایبر به سرعت آن ها را خشک نمایید.

ضدعفونی راه پله

نهوه ضدعفونی سطوح راه پله

شیشه ها یا پنجره ای راه پله ساختمان ها نیز بایستی بسته به میزان تردد افراد متعدد به مجموعه اداری یا مسکونی، هفته ای یک یا دو بار با مواد ضدعفونی کننده به صورت اسپری و یا دستی تمیز شوند. همچنین؛ برای پاکسازی بخش خارجی شیشه ها؛ بسته به ارتفاع ساختمان و تعدد پنجره های راهرو، می توانید از سرویس های خدماتی متخصص کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که بهتر است؛ اقدامات ضدعفونی راه پله ساختمان ها پیش از شروع ساعات رسمی ادارات و در ساعاتی از روز که میزان تردد افراد به داخل مجموعه بسیار پایین است، انجام شود. محلول های ضدعفونی مورد استفاده در راه پله، بایستی حاوی الکل جهت پاک کنندگی و همچنین سازگار با محیط و سطوح باشند. توصیه می شود؛ تیم های خدماتی و یا افراد داوطلب برای انجام این کار؛ به هنگام ضدعفونی محیط، حتما از ماسک، دستکش و صورت امکان از کاورهای یک بار مصرف استفاده کنند.

در صورتی که محیط دارای زباله و یا گرد و غبار می باشد، بهتر است؛ ابتدا نظافت سطوح صورت گرفته و در ادامه از محلول های ضدعفونی کننده استفاده گردد. در غیر اینصورت؛ مواد پاک کننده به لایه اصلی سطوح نخواهند رسید. در نهایت توصیه می شود؛ در ادامه گندزدایی راه پله ساختمان؛ به جهت جلوگیری از ورود مجدد آلودگی به محیط داخل، ضدعفونی پارکینگ و محوطه نیز انجام گیرد.

ضدعفونی آسانسور

ضدعفونی آسانسور

از اهمیت ضدعفونی آسانسور چه میدانید؟

حتماً برایتان تعجب آور است اگر بشنوید که میزان آلودگی باکتریایی روی کلیدهای آسانسورهای تجاری، چهل برابر بیشتر از توالت های عمومیست، اما این مسئله صحت دارد. احتمالاً ما تنها برای چند ثانیه در کابین آسانسور حضور داریم، اما صرفاً با فشردن یک کلید می توانیم به گسترش عوامل بیماری زای خطرناکی نظیر کووید ۱۹ دامن بزنیم. در این زمان با شیوع بیماری کرونا بیشتر از هر دوره دیگری، نیاز به ضدعفونی آسانسور و پاکیزگی آسانسورها احساس می شود. اما برای انجام صحیح و اصولی شیوه های ضدعفونی و شکستن چرخه انتقال بیماری ها، ابتدا لازم است از برخی نکات مطلع باشید. در این مطلب برای تأثیر بیشتر عمل ضدعفونی، به مسائل مهمی خواهیم پرداخت.

بهترین روش برای ضدعفونی کردن آسانسور چیست؟

از همین ابتدا باید یادآوری کنیم که باید بین تمیز کردن و ضدعفونی کردن تمایز قائل شوید. بین این دو امر تفاوت های اساسی وجود دارد. طبق تعاریف ارائه شده از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، تمیز کردن عبارتست از زدودن گرد و غبار، جرم ها و لکه ها به وسیله آب و صابون یا یک ماده شوینده دیگر. در این عمل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها از بین نمی روند اما احتمال گسترش بیماری کمتر خواهد شد. اما در ضدعفونی کردن، لزوماً لکه ها و گرد و غبار از بین نخواهند رفت، بلکه سطوح مورد نظر به کمک یک ماده ضدعفونی کننده از تمام آلودگی ها و عوامل بیماری زا پاک خواهند شد.

البته برای انجام یک ضدعفونی مؤثر لازم است قبل از استفاده از مواد شیمیایی محل مورد نظر ابتدا کاملاً تمیز شود. لازم به ذکر است روش دیگری به نام استریل کردن نیز وجود دارد که به معنای کاهش دادن عوامل بیماری زا و رساندن آن به سطح استاندارد برای تأمین سلامت عمومی است. این روش بیشتر در مورد سطوح در تماس با غذا انجام می شود. در انجام این روش از مواد شیمیایی استفاده نمی شود و متدهایی مانند استفاده از بخار یا حرارت به کار گرفته می شود.

نحوه ضدعفونی کردن آسانسور چگونه است؟

برای انجام مراحل تمیز و ضدعفونی کردن آسانسور لازم است تا زمانی که سطوح آن کاملاً خشک نشده است، استفاده از آن موقتاً ممنوع شود. قبل از انجام ضدعفونی نیز تمام سطوح باید با آب و یک محلول صابونی از جرم ها و آلودگی ها و گرد و غبار پاک شوند. برای انتخاب محلول ضدعفونی کننده نیز باید توجه داشته باشید تا به سطوح خصوصاً بخش های الکتریکی کابین آسیبی وارد نشود. از پاشیدن آب و مایعات بر روی قسمت های الکتریکی دستگاه جدا خودداری کنید. در عوض با مرطوب کردن پارچه یا حوله کاغذی به ضدعفونی این سطوح بپردازید. برای ضدعفونی نیز از پارچه ها یا حوله های کاغذی یکبار مصرف و یا دستمال های مایکروفایبر استفاده کنید. توجه داشته باشید که الیاف یا مواد مورد استفاده در انجام ضدعفونی، ساینده یا خورنده نباشند و با سطوح مورد نظر سازگار باشند.

در انجام این مراحل از کف آسانسور نیز غافل نشوید. کف آسانسور باید در ابتدا با جاروبرقی تمیز شود. اگر کف کابین با موکت یا فرش پوشانده شده است، اهمیت این عمل دو چندان خواهد شد. انجام این کار را به تعویق نیندازید حتی اگر کفپوش ها تمیز به نظر می رسند، زیرا در صورت وجود موکت یا کفپوش های اینچنینی، گرد و غبار، آلودگی ها و جرم ها در لابلای پرزها به دام می افتند و به راحتی دیده نمی شوند. برای تمیز کردن عمقی تر می توانید از یک دستگاه بخار شوی استفاده کنید. اگر کفپوش دارای خلل و فرج فراوان است، بهتر است کاملاً با آب و یک ماده پاک کننده مناسب شسته شود.

ضدعفونی آسانسور

قبل از انجام ضدعفونی آسانسور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • همواره قبل از انجام ضدعفونی، از تمیز بودن مکان مورد نظر مطمئن شوید.
 • قبل از استفاده از هرگونه مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده، راهنمای آسانسور را مطالعه کنید تا با استفاده از مواد نامناسب به سطوح داخل کابین آسیب نزنید.
 • لازم است تمام سطوح داخل کابین، حتی نقاطی که لمس نمی شوند حتماً ضدعفونی شوند. باکتری ها، ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا ممکن است در هر سطحی بنشینند.
 • در کل پروسه نظافت یا ضدعفونی، از اسفنج استفاده نکنید، چرا که می توانند آلودگی ها را به خود جذب کنند و به دیگر نقاط انتقال دهند.
 • هرگز مستقیماً مواد شیمیایی را بر روی سطوح آسانسور اسپری نکنید. ابتدا مواد را روی حوله کاغذی یا پارچه های مایکروفایبر اسپری کنید و سپس روی سطوح بکشید.

ضدعفونی با روش های غیر شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی تنها راه موجود برای ضدعفونی کردن نیست. اخیراً محصولات پاک کننده و تصفیه کننده ویژه ای به منظور از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و دیگر عوامل خطرناک موجود در آسانسورها طراحی شده اند. این سیستم های کوچک در داخل کابین آسانسور نصب می شوند و تمام آلودگی های موجود در هوا و سطوح از جمله پاتوژن های بیماری زا را از بین می برند. این سیستم های کوچک اما قوی توانایی از بین بردن ۹۹/۹۹۹ درصد از عوامل بیماری زای داخل کابین را دارند. بنابراین اگر به دنبال راهی دائمی برای ضدعفونی آسانسور هستید یا با استفاده مداوم از مواد شیمیایی موافق نیستید، بهتر است یکی از این ابزارهای کوچک را تهیه کنید.

ضدعفونی آسانسور

چطور در حین انجام ضدعفونی از خود مراقبت کنید؟

امنیت و سلامت شما و کاربران آسانسور مهمترین مسئله است که در روند نظافت و ضدعفونی آسانسور باید به آن توجه داشته باشید.

اگر انجام موارد ایمنی را لازم می دانید، قبل از انجام کار آسانسور را خاموش کنید و به طور کل فعالیت آن را متوقف کنید. انجام این کار همچنین از توقف های غیر ضروری حین انجام کار و ورود آلودگی های جدید در سطوح مرطوب آسانسور جلوگیری می کند.

حتماً از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید تا آسیب پوستی دست ها به حداقل برسد. برای حفاظت از دیگر اندام های بدن و همینطور لباس های خود، از گان استفاده کنید.

در لا بلای مراحل ضدعفونی دستکش ها را تعویض کنید و دست های خود را بشویید.

در حین انجام کار از لمس کردن صورت خود بپرهیزید. هم آلودگی ها و هم مواد شیمیایی ممکن است از این راه به بدن شما راه یابند. همچنین سلامت چشم ها و پوستتان به خطر خواهد افتاد.

هرچند مدت یکبار لازم است آسانسور ضدعفونی شود؟

این سؤال احتمال در ذهن شما ایجاد شده است. در پاسخ به این پرسش باید گفت بسته به نوع کاربری ساختمان، این بازه زمانی متغیر است. اگر آسانسور مورد نظر شما در یک ساختمان ادارای شلوغ یا یک مرکز تجاری در مرکز شهر قرار دارد، به دلیل تردد زیاد افراد لازم است به طور روزانه ضدعفونی شود. اما اگر یک آسانسور در یک آپارتمان کوچک مسکونی مد نظرتان باشد، همان نظافت هفتگی به همراه ضدعفونی کافیست.

در مورد مراکز درمانی نیز وضعیت متفاوت است. آسانسورهای موجود در مراکز درمانی و اورژانس ها به دلیل رفت و آمد مداوم افراد بیمار باید به دفعات در طول روز مورد ضدعفونی قرار بگیرند.

البته توجه به فصل و وضعیت آب و هوایی نیز لازم است. در فصول سرد سال زمانی که آنفولانزاهای فصلی شایع می شوند، تمام مکان ها از جمله آسانسورها نیازمند ضدعفونی بیشتر می باشند، به این طریق از شیوع بیشتر بیماری ها پیشگیری خواهد شد. به خاطر داشته باشید در فصول سرد سال عوامل بیماری زا بیش از آنچه که فکرش را می کنید بر روی سطوح باقی می مانند. بر اساس اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی، ویروس کووید ۱۹ بر روی برخی سطوح تا چند روز باقی می ماند. برای مقابله با شیوع این گونه ویروس ها ضدعفونی مکرر مکان های عمومی کاملاً ضروریست.

پیشگیری از کرونا

ضدعفونی لباس های کرونایی

نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی

با مطالعه ی رفتارها و نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی ابعاد ویروس کرونا توسط دانشمندان؛ اطلاعات متعددی در این زمینه به کشف گردید که در روند چگونگی بهبود این بیماری نقش موثری داشت. ویروس کرونا یا نام دیگر آن کووید-19 از جمله بیماری های پیشرفته است، که از طرق مختلفی نظیر؛ تنفس، هوا، لمس سطوح مشترک، ارتباط با افراد بیمار ، سرفه، عطسه و…به دیگر افراد سالم جامعه انتقال می یاید. بر طبق آخرین تحقیقات؛ ویروس کرونا با درگیر کردن ریه افراد، علائمی مشابه آنفولانزا و سرماخوردگی را نمایان می کند.

پس از افزایش آمار تعداد مبتلایان ویروس کرونا در جهان؛ سازمان بهداشت جهانی، مردم را به پرهیز از حضور در اجتماعات و ماندن در خانه توصیه کرده است. خوشبختانه؛ با اعمال محدودیت های رفت و آمد توسط کشورهای مختلف جهان و تعطیلی بسیاری از مراکز اداری و تفریحی نظیر؛ مراکز ورزشی، اداره، پاساژ، سالن زیبایی، مراکز تجاری، مدارس و…. که از جمله اصلی ترین فضاهای انتشار ویروس کرونا هستند؛ آمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از کرونا با روند کاهشی روبه رو شد.

نهوه گندزدایی لباس ها

همانطور که می دانید؛ ضدعفونی و گندزدایی مداوم سطوح و محیط، یکی از اصلی ترین راه های کاهش تجمع ویروس و آلودگی است. همچنین خوب است بدانید که؛ بسیاری از افراد توصیه می کنند به هنگام رفت و آمد در محیط های پرتردد، لباس هایی که در محیط بیرون استفاده می شوند نیز، در معرض تجمع ویروس و آلودگی قرار دارند. در حقیقت؛ تمامی لوازمی که در محیط بیرون از منزل با آن ها سر و کار داریم، به نوعی در معرض آلودگی هستند که لباس ها از جمله اصلی ترین آن ها می باشند. بر طبق تحقیقات؛ مدت زمان زنده ماندن ویروس کرونا بر روی بافت لباس، حدود 6 تا 12 ساعت است که این مقدار بسیار کمتر از زمانی است که ویروس کرونا بر روی فلزات و دیگر سطوح باقی می ماند.

بسیاری از افراد توصیه می کنند؛ صرفا به هنگام قرارگیری در محیط های پرتجمع و آلوده، اقدام به شستوشو و ضدعفونی لباس کنید. زیرا رعایت فاصله اجتماعی و عدم نزدیکی به افراد مشکوک به کرونا و قرار گرفتن در فضای باز، امکان وجود ویروس بر روی لباس را به حداقل می رساند. اما مسئله اصلی اینجاست که؛ در صورت قرارگیری در محیط های آلوده، نحوه ضدعفونی کردن لباس ها از کرونا ویروس به چه صورت است. به عبارتی دیگر؛ چه راهکارهایی برای از بین رفتن ویروس از روی لباس پیشنهاد می شود. در ادامه ی این مطلب به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

نحوه ضدعفونی لباس چگونه است؟

بر طبق آخرین تحقیقات درباره نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده؛ ویروس کرونا صرفاً در اثر حرارت های بالای 75 درجه از بین می رود. همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم؛ مدت زمان ماندگاری ویروس  و آلودگی بر روی بافت لباس به نسبت دیگر اشیا بسیار کمتر است و البته بسته به میزان تردد و محیط های آلوده ای که افراد در آنها قرار می گیرند، میزان تجمع آلودگی نیز متفاوت است. چنانچه؛ به طور مستقیم با بیمار کرونایی و یا فرد مشکوک به کرونا در ارتباط هستید و یا مدت زمان طولانی در مکان های شلوغ تردد کرده اید که احتمال آلودگی در آن فضاها بالاست، بایستی به هنگام ورود به منزل ابتدا لباس های رویی خود را به طور جداگانه در کیسه پلاستیکی قرار دهید و بعد اقدام به شست و شوی آن ها کنید.

همچنین؛ می توانید بلافاصله لباس را در ماشین لباسشویی، با مواد شوینده و آب گرم با حرارت 70  درجه و حداقل در مدت زمان 25 دقیقه بشویید. توجه داشته باشید که؛ به هنگام قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی و یا کیسه پلاستیکی به هیچ وجه آن را نتکانید و به آرامی و با کمترین میزان حرکت لباس را جابه جا کنید. همچنین؛ لازم است که؛ به هنگام تماس با لباس های آلوده از ماسک و دستکش یکبار مصرف استفاد کنید. برای خشک کردن لباس نیز می توانید آن را در فضای باز و در معرض آفتاب قرار دهید. در نظر داشته باشید که؛ به هنگام شست و شو و جابه جایی لباس ها، حتما پنجره های فضای داخل خانه را باز بگذارید.

ضدعفونی لباس ها

اهمیت ضدعفونی لباس ها

بسیاری از افراد؛ به منظور نابودی ویروس کرونا از روی بافت لباس،  بخار دادن را نیز توصیه می کنند. می توانید در برخی مواقع با استفاده از اتو یا بخارشوی لباس های خود را ضدعفونی کنید. چنانچه از فرد مبتلا به بیماری کرونا در منزل خود نگهداری می کنید؛ لازم است که تمامی لباس ها، ملحفه، پتو و… بیمار را به طور جداگانه و با مواد شوینده با غلظت بالا به همراه آب داغ 70 تا 90 درجه بشویید. پس از اتمام کار؛ ضروری است که جهت جلوگیری از شیوع ویروس در محیط خانه، فضای داخل لباسشویی را با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

در صورتی که در محیط های آلوده و پرتردد، رفت و آمدی نداشته اید؛ نیازی به شست و شوی هر روزه لباس های بیرون نیست. چرا که که شست و شوی مداوم لباس با مواد شوینده و آب ولرم، به بافت لباس آسیب خواهد زد. به همین جهت توصیه می شود؛ پس از ورود به منزل، لباس های خود را به مدت 6 تا 12 ساعت در فضایی به دور از باقی لباس ها قرار دهید و سپس از آن استفاده کنید.

اهمیت مسئله نهوه ضدعفونی لباس های کرونایی  زمانی بیشتر می شود که در محیطی دارای آب و هوای مرطوب زندگی کنید. البته عرق کردن به هنگام تابستان و همچنین خیس شدن لباس به هنگام فصول سرد سال نیز فضای رطوبتی را ایجاد می کند. رطوبت فضایی مناسب برای رشد ویروس است. البته بسیاری از افراد معتقدند؛ که به دلیل جنس الیافی پارچه، امکان ماندگاری رطوبت و ایجاد محیطی برای رشد ویروس فراهم نیست. اما خوب است بدانیم که؛ لزوما تمامی بخش های لباس از پارچه تشکیل نمی شوند. دکمه، بند و… که از جنس الیاف نیستند، می توانند محیطی برای ماندگاری و رشد ویروس به شمار روند. به همین منظور توصیه می شود؛ که حتما پیش از ورود به منزل؛ لباس های خود را جهت شست و شو در مکانی جداگانه قرار دهیم.

ضدعفونی لباس کرونایی

نحوه صحیح ضدعفونی کفش ها چگونه است؟

علاوه بر شستن لباس، یکی دیگر از منابع انتشار دهنده ویروس، کفش است. اغلب افراد به دلیل؛ متفاوت بودن جنس کفش نسبت به لباس، نمی توانند آن را در ماشین لباسشویی ضدعفونی کنند. همچنین؛ تمیز کردن آن با حوله ی مرطوب نیز می تواند باعث شیوع بیشتر ویروس گردد. به همین دلیل توصیه می شود؛ افراد کفش های خود را در محیطی به دور از منزل قرار دهند و به هیچ وجه با کفش به داخل خانه وارد نشوند. برای ضدعفونی سطوح غیر پارچه ای همانند کفش؛ می توانید با استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب با سطح مورد نظر، بخش های مختلف کفش خود را پاکسازی کنید.

به طور کلی می توان گفت؛ اگر چه مدت زمان ماندگاری ویروس بر روی سطوح پارچه ای کم تر از سایر سطوح است، اما؛ همچنان می تواند یکی از گزینه های اصلی برای انتشار ویروس و ورود آن به محیط منزل محسوب شود. از ابتدای شیوع ویروس تا به امروزه؛ سازمان جهانی بهداشت؛ سعی دارد تا با اطلاع رسانی های گسترده مبنی بر چگونگی ضدعفونی و گندزدایی سطوح و محیط، مردم جهان را نسبت به اثرات این پاندمیک آگاه کند. توصیه می شود؛ تا پیش از واکسیناسیون تمامی افراد جهان، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از جمله ؛ استفاده از ماسک و دستکش و ضدعفونی مداوم محیط و لباس ها، خود را از این بیماری مصون نگه دارید.

پیشگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا

از راه های پیشگیری از کرونا چه می دانیم؟

این روزها همه جا صحبت از ویروس کروناست و همه افراد در تمام جوامع فارغ از نژاد و زبان و ملیت به نوعی با این موضوع درگیر هستند. در گسترش و شیوع این بیماری همه افراد جامعه نقش دارند؛ پس لازم است هر فرد علاوه بر حفظ سلامت خود، برای سالم ماندن دیگر افراد نیز یک سری قوانین را رعایت کند. برای پیشگیری از کرونا این قوانین به طور جامعی با تمام جزئیات توسط نهادهای رسمی و بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی در اختیار همه  قرار گرفته است و همه افراد با هر شرایطی ملزم به رعایت آنها می باشند.

برای در امان ماندن از ویروس کووید ۱۹ چه باید کرد؟

رعایت فاصله یک متری بین افراد خطر ابتلا را به شدت کاهش می دهد. به این ترتیب اگر فردی سرفه، عطسه و یا صحبت کند احتمال سرایت ویروس کمتر خواهد شد. فراموش نکنید حداقل فاصله یک متر است که حتماً باید رعایت شود. در صورتی که فضای بیشتری در اختیار دارید، فاصله را بیشتر کنید. در فضاهای سربسته یا حتی در هوای آزاد، هرچه فاصله بیشتر باشد بهتر و ایمن تر است.

 در هنگام ارتباط با دیگر افراد، ماسک زدن باید به یک فعالیت روزمره و عادی برایتان تبدیل ‌شود. تفاوت ندارد که در چه مکانی با دیگر افراد ملاقات خواهید داشت، در خانه، محل کار، خودرو و یا هر مکان دیگری حتماً ماسک بزنید. نحوه استفاده درست از ماسک، نگهداری و تمام جزئیات در مورد ماسک های یکبار مصرف و قابل شستشو را یاد بگیرید.

به یاد داشته باشید برای در امان ماندن از این ویروس این دو اصل، یعنی رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک، از مهمترین اصول برای پیشگیری کرونا از ابتلا و عدم انتقال کرونا هستند.

با مراحل و نحوه استفاده از ماسک آشنایی دارید؟

مراحل و نحوه استفاده از ماسک طبق اصول اعلام شده توسط بهداشت جهانی به شرح زیر است :

 • قبل از زدن ماسک دست های خود را با آب و صابون بشویید. این کار را قبل و بعد از درآوردن ماسک نیز باید انجام دهید. حتی در صورت لمس کردن ماسک خود شستشوی دست ها الزامیست.
 • مطمئن شوید که ماسک بینی، دهان و چانه شما را کاملاً پوشانده است.
 • بعد از درآوردن ماسک آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید؛ اگر ماسک شما پارچه ای یا قابل شستو می باشد، پس از رسیدن به منزل و در اولین فرصت آن را بشویید، در صورتی که از ماسک پزشکی یکبار مصرف استفاده می کنید آن را به نزدیک ترین سطل زباله بیندازید.
 • سعی کنید از ماسک های فیلتر دار استفاده نکنید.
پیشگیری از کرونا

چطور محیط اطراف خود را سالمتر کنیم؟

برای کمتر کردن ریسک ابتلای خود از رفتن به محیط های سرپوشیده، شلوغ و پر تماس اجتناب کنید. خبرها و گزارشات پزشکی حاکی از آن است که مکان هایی مانند رستوران ها، مراکز ورزشی و باشگاه ها، مراکز تجاری و پاساژها، اداره ها و مدارس و همچنین وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس ها و متروها که جمعیت زیادی را در خود جای می دهند، از اماکن پر خطر هستند که شیوع بیماری کرونا در آنها همواره بیشتر است. همچنین اماکن مذهبی و عبادتگاه ها و کلیه مکان های سرپوشیده ای که افراد در آنها به صحبت و یا خواندن با صدای بلند می پردازند نیز در همین دسته جای می گیرند.

در مکان های شلوغ که هوا تهویه نمی شود احتمال ابتلا به کرونا بسیار زیاد است. هر چه مدت زمان حضور در این مکان ها بیشتر شود، احتمال ابتلا بالاتر می رود. این گونه محیط ها مرکز اصلی شیوع و گسترش ویروس کرونا هستند چرا که احتمال انتقال بیماری از طریق ذرات تنفسی بسیار زیاد می باشد. سعی کنید از قرار گرفتن در اینگونه اماکن خودداری کنید، در صورتی که ناچارید، حتماً پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

پیشگیری از کرونا

چطور اصول بهداشتی را رعایت کنیم؟

 • دراین روزها که ضرورت رعایت بهداشت دو چندان شده است مرتباً دست های خود را با آب و صابون بشویید. در صورت عدم دسترسی به آب، با دستمال های الکلی و یا اسپری های ضدعفونی کننده با پایه الکل، دستان خود را تمیز کنید. جهت پیشگیری از کرونا انجام این کار تمام ویروس هایی را که ممکن است بر روی پوست دست شما وجود داشته باشند از بین می برد.
 • از لمس کردن چشم، دهان، و بینی خود جداً بپرهیزید. دست ها مرتباً در تماس با سطوح مختلفی هستند و ممکن است آلوده به انواع ویروس باشند و تنها از طریق لمس صورت خود این آلودگی ها را وارد بدن خود خواهید کرد.
 • در صورت عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی و یا آرنج خود بپوشانید. در صورت استفاده از دستمال کاغذی فوراً آن را به سطل زباله منتقل کنید و دستان خود را با دقت بشویید. با رعایت مداوم این نکات از ابتلای اطرافیان خود به بیماری های احتمالی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا جلوگیری کرده اید.
 • تمامی سطوح بخصوص سطوحی که مرتباً لمس می شوند را به طور روزانه تمیز و ضدعفونی کنید. سطوحی مانند دستگیره های در، شیرهای آب، کلیدهای برق و صفحه گوشی های موبایل جزو سطوح پرتماس محسوب می شوند.

در صورت احساس بیماری چه باید کرد؟

در صورتی که احساس کسالت یا بیماری می کنید، قبل از هر چیز در مورد علائم بیماری کرونا مطالعه کنید. علائم شایع ابتلا به این بیماری عبارتند از: تب، سرفه خشک و خستگی. این بیماری علائم دیگری نیز دارد که کمتر شایع هستند و تنها برخی از بیماران را درگیر می کنند که از این جمله می‌توان از سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بدن درد، گلودرد، گرفتگی بینی، اسهال و راش های پوستی نام برد.

در صورتی که علائم خفیف بیماری مانند تب، سرفه و سردرد را بروز دادید، تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اید از منزل خارج نشوید و خود را قرنطینه کنید. در یک اتاق جدا به استراحت بپردازید و فاصله خود را با دیگر اعضای خانواده حفظ کنید. در صورت نیاز به کمک و در صورت حضور دیگران در اتاق حتماً از ماسک پزشکی استفاده کنید.

در صورت داشتن تب بالا، سرفه های شدید و مشکلات تنفسی، با اورژانس تماس بگیرید. در این حالت ممکن است برای بهبودی به خدمات پزشکی نیاز داشته باشید.

در نهایت برای پشت سر گذاشتن این مرحله سعی کنید اطلاعات خود را در مورد بیماری کرونا به روز کنید و از آخرین اخبار و وضعیت شهر خود مطلع باشید. اطلاعیه های سازمان ها و مراکز پزشکی را دنبال کنید و برای حفظ سلامت خود و جامعه به قوانین احترام بگذارید.

ضدعفونی با گلاب

ضدعفونی کرونا با گلاب

آیا می توان از گلاب برای ضدعفونی استفاده کرد؟

این روز ها با گسترده تر شدن بیماری همه گیر کرونا و استفاده ی روز افزون مردم از مواد شوینده و ضدعفونی کننده، بحث استفاده از موادی مثل گلاب یا سرکه برای عمل گند زدایی، مورد توجه قرار گرفته است. تا جایی که برخی از سایت ها و حتی پزشکان طب سنتی به طور رسمی و با یقین کامل، استفاده از گلاب و موادی اینچنینی را برای ضدعفونی با گلاب  جهت مقابله با ویروس کرونا، کاملا موثر می دانند.

حتی برخی از رسانه های به ظاهر معتبر نیز در رابطه با این موضوع، همرنگ موج تبلیغاتی جدید شده و از گلاب به عنوان یک محلول ضدعفونی کننده ی جدید یاد کرده اند. البته بحث وجود خاصیت آنتی اکسیدانی در گلاب، قدمت طولانی تری دارد و پایه های علمی متعددی را هم می توان به آن نسبت داد. اما استفاده از این ترکیب برای از بین بردن ویروس هایی مثل کرونا، در هاله ای از شک و ابهام قرار دارد و ظاهرا این روز ها به یک موضوع پر سر و صدا تبدیل شده است. در این مقاله به طور مختصر به بررسی این مقوله خواهیم پرداخت.

گلاب چیست؟

در اثر فرایند تقطیر گلبرگ های گل رز یا محمدی، مایعی رقیق و بی رنگ تولید می شود که “گلاب” یا “رز واتر” نام دارد. به طور کلی ترکیب اصلی اسانس گلاب را موادی مثل سیترونلول، هنیکوزان، لینالول، سیترولنیل استات، متیلوژنول، هپتادکان، پنتادسان و استاروپنین تشکیل می دهد و در برخی از موارد مقدار بسیار کمی (کمتر از 5 درصد) فنیل اتانول نیز مشاهده می شود.

اگرچه قدمت تولید این ماده، به هزاران سال پیش برمیگردد و تاریخ دقیقی را برای ابداع آن نمی توان در نظر گرفت؛ اما کاربرد وسیع امروزی آن، استفاده به عنوان یک عصاره ی خوشبو کننده و همینطور یک اسانس خوراکی می باشد و در بیشتر کشور ها، بدین منظور شناخته می شود. البته گلاب به غیر از عطر آگین کردن محیط و خوراکی های آشامیدنی، کاربرد های دیگری هم دارد که در ادامه شرح داده می شوند.

گلاب چه خواصی دارد؟

خاصیت سفید کنندگی پوست، شناخته شده ترین ویژگی گلاب می باشد و به همین جهت است که بیشتر شرکت های تولید کننده ی لوازم بهداشتی و آرایشی، استفاده از آن را در محصول خود تبلیغ می کنند. در واقع خاصیت ضد التهابی این عصاره ی گیاهی باعث شادابی و طراوت پوست، و از بین بردن چین و چروک می شود.

بر اساس برخی از تحقیقات انجام شده، گلاب حتی می تواند بیماری های پوستی مختلفی مثل اگزما را هم تا حد زیادی کنترل کند. علاوه بر این، اطلاعات آماری نشان می دهد که استعمال گلاب و استفاده از ماسک های صورت مبتنی بر آن می تواند قرمزی و تیرگی پوست را هم تا حد زیادی کاهش دهد و در بهبود ورم های پوستی نیز موثر باشد.

ضدعفونی با گلاب

مواد تشکیل دهنده گلاب جهت ضدعفونی کرونا

گلاب، حاوی آنتی اکسیدان گیاهی نیز می باشد که در رنگدانه های گلبرگ رز یا محمدی به شکل طبیعی تولید می شود. این خاصیت، به حفاظت از سلول های پوستی کمک کرده و برای بهبود بیماری هایی مثل آب مروارید نیز کمک کننده می باشد. البته نباید فراموش کرد که برخلاف ادعای برخی از افراد، خاصیت آنتی اکسیدانی گلاب یا هر ماده ی دیگری، نه باعث مقاوم شدن سیستم ایمنی بدن می شود و نه از پیری زودرس جلوگیری می کند و نقل قول هایی از این دست را می توان در حیطه ی شایعات و مطالب زرد و شبه علمی قرار داد.

علاوه بر سه مورد ذکر شده، موارد دیگری مثل درمان درد معده و روده، جلوگیری از خونریزی و بهبود زخم های پوستی، از بین برنده ی سرفه و حتی درمان آب ریزش بینی نیز به عنوان خواص درمانی گلاب در برخی از مقاله ها ذکر شده است که البته در مورد آنها نمی توان قضاوت قطعی و مسلمی داشت.

در واقع، مقاله های علمی و آزمایشگاهی اثبات شده ای در مورد موارد فوق وجود ندارند و پزشکان و افراد مدعی، تنها بر اساس نتجیه ی چند آزمایش ناکامل و اطلاعات آماری و همینطور روش آزمون و خطا، در رابطه با این گونه خواص موجود در گلاب گمانه زنی می کنند. با این حال همانطور که گفته شد استعمال و استفاده های گوناگون از این ماده ی گیاهی، نمی تواند خطری برای سلامت بدن داشته باشد و به همین دلیل، بررسی موارد فوق، چندان هم لازم و ضروری به نظر نمی رسد.

ضدعفونی با گلاب

آیا گلاب خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد؟

بحث استفاده از گلاب به عنوان یک ماده ی ضدعفونی کننده برای مقابله با انواع بیماری ها، موضوع تازه ای نیست؛ اما این روز ها به دلیل شیوع اپیدمی کرونا و مورد توجه قرار گرفتن انواع مواد ضدعفونی کننده، مورد پذیرش بسیاری از مردم قرار گرفته است. در واقع ظهور این ایده را می توان به یک آزمایش انجام شده در سال 2011 میلادی که توسط چند محقق ایرانی انجام شده است، مرتبط دانست. در طی این آزمایش، محققان دریافتند که ترکیب عصاره های مختلف گیاهی مانند گلاب و تعریق برخی از گلبرگ های دیگر، می تواند حاوی نوعی ترکیبات ضد التهاب و ضد باکتریایی باشد.

این خاصیت ضد التهابی تا حد زیادی می تواند به درمان برخی از زخم های سطحی و از بین بردن بخش زیادی از باکتری های عفونت زا، کمک کند و به نوعی باعث تسریع در فرایند بهبود زخم شود. اگرچه روش انجام آزمایش مذکور، کاملا علمی و آزمایشگاهی بوده، اما از آنجا که فرایند آن در جای دیگری مورد بررسی قرار نگرفته و نتایج آن توسط دانشمندان دیگر نیز تایید نشده است، بسیاری از متخصصین با دیده ی شک و گمان به آن می نگرند و معتقدند که پارامتر های ذکر شده در فرایند آزمایش، می تواند ناکامل یا ناقص باشد. به همین دلیل نمی توان با اطمینان کامل مدعی خاصیت ضد باکتریایی گلاب شد.

نکات مهم جهت ضدعفونی با گلاب

علاوه بر این، نکته ای که باعث سوء برداشت های مختلفی در این زمینه می شود، این است که کرونا یک ویروس است نه یک باکتری؛ و اگر فرض را هم بر صحیح بودن این نظریه بگذاریم، به این معنی است که گلاب فقط می تواند غلظت مشخصی از باکتری ها را از بین ببرد و این موضوع ارتباطی با مقوله ی ضدعفونی و مقابله با انواع ویروس ها ندارد. به طور کلی می توان گفت که هیچ مدرک و حتی آزمایش و سندی مبنی بر این که گلاب می تواند ویروس هایی مثل کرونا را از بین ببرد، در هیچ جایی وجود ندارد و به یقین می توان گفت که این نظریه به اثبات نرسیده و حتی شواهد حمایت کننده ای را هم ندارد. کارشناسان ضمن تاکید بر این موضوع، همواره یادآوری می کنند که تنها استفاده از محلول ها و ژل های ضدعفونی کننده ی مبتنی بر الکل و یا وایتکس می تواند میکروارگانیسم هایی مثل ویروس ها را از بین ببرد و افراد، بر اساس نوع استفاده ی خود، باید محلول ضد عفونی کننده ی مناسب و استاندارد را تهیه کنند.

تست کرونا در منزل

روش های تست کرونا در منزل

ویروس کووید-19، از جمله بیماری های تنفسی مسری است که قادر است در طی چند روز نهفتگی و پس از آن بروز علائم اولیه در بدن فرد آلوده، تعداد بیشماری از افراد را درگیر کند. همزمان با انتشار این بیماری پاندمیک در جهان؛ سازمان های مربوط به بهداشت و درمان توصیه های متعددی را مبنی بر رعایت ملزومات بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری ارائه کرده اند. در واقع به جهت سهولت سرایت این نوع از ویروس، بسیاری از افراد مجبورند با کاهش ارتباط و رفت و آمد در محیط های آلوده و شلوغ و همچنین رعایت نکات و موارد بهداشتی، از ابتلای خود به کرونا محافظت کنند.

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ برای تشخیص وضعیت ابتلای افراد به بیماری کرونا، لازم است تا آزمایش های ویژه ای در مراحل مختلف بر روی بدن فرد انجام شود. به همین منظور؛ ضروریست تا فرد با مشاهده اولین علائم ویروسی نظیر؛ سرفه، گلودرد، سردرد، تب و لرز، خستگی، دردهای عضلانی و… جهت تست کرونا به مراکز درمانی مربوطه مراجعه کند. اما همانطور که پیش تر نیز اشاره شد؛ حضور در مکان های آلوده از جمله بیمارستان ها و درمانگاه ها خود می تواند یکی از دلایل شیوع ویروس کرونا شناخته شود. به همین منظور؛ تمهیداتی جهت رفع نیاز افراد بیمار و یا مشکوک به کرونا برای اطمینان از ابتلا به این بیماری در نظر گرفته شده است. تست کرونا در منزل یکی از معدود راه های مطمئنی است که، در طی یک سال اخیر به جهت کاهش تجمع و تردد بیماران در مراکز درمانی و همچنین افزایش سرعت تشخیص تعداد مبتلایان معرفی شده است. در واقع؛ با بررسی احتمال ابتلا به ویروس کرونا در منزل در طی آزمایشات متعدد، به راحتی می توانید از صحت ابتلا یا عدم ابتلای خود اطمینان حاصل کنید.

برخی از آزمایشگاه های سراسر کشور با فراهم آوردن شرایط مطلوبی، قادرند آزمایشات مربوط به تشخیص بیماری کرونا را با بهترین کیفیت و سریع ترین زمان پاسخدهی به انجام برسانند. کافی است با تماس و یا ثبت درخواست به صورت آنلاین، تیم های مربوطه را از درخواست خود مطلع نمایید. اما در ابتدا لازم است؛ تا اطلاعاتی راجع به مراحل تست کرونا از جمله؛ تست آنتی بادی، تست تشخیص عفونی پس سی آر و… کسب کنیم. به همین منظور در ادامه به توضیحات مربوطه حول محور این موضوع، خواهیم پرداخت.

راه های تشخیص ویروس کرونا چیست؟

پیش از انجام آزمایش های مربوطه خوب است سوالاتی از قبیل تست کرونا شامل چه مواردی است؟ و همچنین آزمایش های مرتبط با آن چیست؟ را بررسی کنیم. در پاسخ به این دو سوال بایستی بگوییم که معمولاً دو نوع تست مختلف رایج برای تشخیص بیماری کرونا وجود دارد که تست آنتی بادی و تست تشخیص عفونی پس سی آر اصلی ترین آن ها می باشند.

تست کرونا در منزل

تست تشخیص عفونی پی سی آر چیست؟

ممکن است برای بسیاری از افراد؛ این سوال به وجود بیاید که تست تشخیص عفونی پی سی آر به چه صورت است؟ تست پی سی آر (PCR) ویژه افرادی است که، قصد دارند از ابتلای کنونی خود به بیمار مطلع شوند. این تست که با استفاده از نمونه برداری از مخاط بینی و دهان افراد انجام می شود، می تواند وجود ویروس فعال در بدن فرد را با دقت بالا نشان دهد.معمولا این تست پس از تشخیص داشتن علائم مشابه بیماری در هفته های نخستین، توسط پزشک مربوطه ارجاع داده می شود. درصورت مثبت بودن تست پی سی آر، افراد بایستی با رعایت قرنطینه حداقل به مدت دو هفته و همچنین رعایت الزامات بهداشتی روند بهبودی خود را تسریع ببخشند. در مواردی نیز لازم است به تشخیص پزشک، تا بهبودی کامل فرد در بیمارستان بستری شود.

تست آنتی بادی چیست؟

از دیگر آزمایش های مرتبط با ویروس کرونا می توان به تست آنتی بادی یا نام دیگر آن آزمایش سرولوژی اشاره کرد. اما تست آنتی بادی چیست؟ و تفاوت آن با تست پی سی آر چگونه است؟ اصلی ترین تفاوت این آزمایش با تست پس سی آر در نحوه تشخیص این بیماری است. به بیانی دیگر؛ تست آنتی بادی به اطلاع از وضعیت کنونی بیماری و آلودگی ویروس در بدن فرد کمکی نخواهد کرد و صرفاً تشخیص سابقه فرد در رابطه با مواجهه با ویروس کرونا را بررسی خواهد کرد.

تست آنتی بادی برای جستجوی پادتن ها یا آنتی بادی هایی که در بدن شما تولید شده است، انجام می شود. در واقع؛ به دنبال آلوده شدن و یا در معرض ویروس قرار گرفتن افراد، بدن سعی در تولید پادتن هایی دارد تا بتواند با ویروس مقابله کند. به همین جهت با آزمایش آنتی بادی می توان متوجه شد که آیا فردی قبلا به بیماری مبتلا شده است یا خیر. آزمایش آنتی بادی از طریق نمونه گیری خون حدود پس از گذشت سه هفته از اولین علائم بیماری انجام می شود چرا که پادتن با گذشت حدود 12 روز پس از قرارگیری در محیط آلوده توسط آزمایش، قابل شناسایی و تشخیص می باشد. به طور کلی می توان گفت؛ آزمایش آنتی بادی می تواند برای دو گروه انجام گیرد. گروه اول ویژه افرادی است که پس از بهبودی و رهایی کامل از بیماری کرونا، قصد دارند پلاسمای خود را به دیگر افراد درگیری این بیماری اهدا کنند و گروه دوم ویژه افرادی است که قصد دارند از سابقه بیماری کرونا در بدن خود مطلع شوند. معمولا در طی 24 تا 48 ساعت پس از انجام آزمایش، نتایج مشخص خواهد شد.

تست کرونا در منزل

امکان انجام تست کرونا در منزل وجود دارد؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد؛ تیم های آزمایشگاهی متعددی هستند که می توانید با ارتباط و یا تماس، آن ها را از درخواست آزمایش کرونا در منزل مطلع گردانید. این تیم ها به همراه تعدادی پرستار برای نمونه گیری از بیمار با رعایت نکات بهداشتی و فراهم آوردن شرایط مطلوب جهت نمونه گیری از افراد در منزل، می توانند به سرعت تشخیص این بیماری و همچنین کاهش تجمع در مراکز درمانی کمک شایانی کنند. علاوه بر این ها؛ بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کرونا که حال مساعدی برای حضور در مراکز درمانی برای انجام تست کرونا ندارند نیز می توانند، به راحتی از خدمات مربوط به آزمایشات بهره مند شوند. خوشبختانه؛ در حال حاضر اپلیکیشن های متعددی، گزینه مربوط درخواست تست کرونا در منزل را اضافه کرده اند. هزینه مربوط به تست کرونا در منزل بسته به نوع آزمایش و… می تواند متفاوت باشد اما بهتر است بدانید که؛ هزینه تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه هیچ سازمان یا نهادی قرار ندارد و به عهده خود بیمار است.

امروزه با بستری شدن و ابتلای صدها نفر از افراد و مراجعات مکرر به مراکز درمانی، بیمارستان ها از جمله پرخطرترین و آلوده ترین فضاهای در معرض ویروس شناخته می شوند. قرارگیری افراد سالم و یا ناقل کم خطر، در این مراکز می تواند احتمال شیوع ویروس کرونا را دو چندان کند. به همین دلیل بسیاری از افراد؛ روش تست کرونا در منزل را از کم خطرترین نوع روش های اطلاع از بیماری و جایگزین روش سنتی حضور در آزمایشگاه می دانند.

به طور کلی توصیه می شود پس از مثبت شدن آزمایش کرونا و طی کردن مراحل بالینی مربوطه؛ ضمن رعایت نکات قرنطینه از جمله استفاده از ماسک و دستکش یکبارمصرف و عدم ارتباط با سایر افراد، از ابتلای اعضای خانواده خود و دیگران به این بیماری جلوگیری کنیم. همچنین توصیه می شود؛ ضدعفونی سطوح و وسایل منزل به ویژه اتاق قرنطینه فرد بیمار به طور مکرر صورت گیرد.

ضدعفویی و گندردایی منزل کرونا

از سمپاشی و گندزدایی خانه چه میدانید؟

همه چیز درباره سمپاشی و گندزدایی خانه

سمپاشی و گندزدایی خانه  این روزها به دلیل شیوع انواع ویروس ها و بیماری ها، به خصوص تهدید بیماری کرونا، به این امر توجه بیشتری می شود. برای از بین بردن ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروارگانیسم های بیماری زا، لازم است منازل به طور مرتب نظافت شوند. همچنین ضدعفونی و گند زدایی در برنامه روزانه خانواده ها قرار بگیرد. برای انجام این کار مواد ضدعفونی کننده مختلفی با فرمول های شیمیایی متفاوت و قیمت های متنوع در دسترس هستند. اما اگر پای یک عامل آلوده و بیماری زای دیگر مانند حشرات مزاحم و یا جانوران موذی به میان بیاید، آیا این مواد مختلف می توانند این عوامل را نیز از بین ببرند؟ آیا عملکرد و تأثیر مناسبی خواهند داشت یا طی کردن مراحل دیگری نیز لازم است؟ در پاسخ باید گفت که سمپاشی منزل کاری مجزا از گند زدایی است و بسته به شرایط مختلف، مواد و مراحل متفاوتی خواهد داشت. در صورتی که تمایل دارید از سلامت و بهداشت منزل خود اطمینان حاصل کنید و در عین حال از شر موجودات مزاحم در منزلتان نیز رها شوید، از شما دعوت می کنیم این مطلب همه چیز درباره این مطلب مطالعه کنید و مرحله به مرحله با ما پیش بروید.

مرحله اول‌‌: چگونه منزل خود را ضدعفونی کنیم؟

قبل از انجام سمپاشی و گندزدایی خانه و پیش از پرداختن به مراحل اصلی، منزل شما یک تمیزکاری و ضدعفونی اولیه نیاز دارد. تمام سطوح منزل باید تمیز شوند. لازم نیست از ماده شوینده خاصی استفاده کنید، کافیست همان روال نظافت همیشگی را انجام دهید. سطوح را با آب و یک محلول صابونی و یک پارچه تنظیف، تمیز و گردگیری کنید. برای تمیز کردن کفپوش ها، فرش یا موکت ابتدا از جاروبرقی استفاده کنید سپس در صورت امکان با استفاده از طی یا بخارشوی یک بار دیگر کف را تمیز کنید. به یاد داشته باشید این مرحله مجدداً تکرار خواهد شد پس نیاز نیست وسواس به خرج دهید.

مرحله دوم: نحوه صحیح سمپاشی چگونه است؟

قبل از سمپاشی و گندردایی خانه انجام این مرحله لازم است ابتدا اطلاعاتی کلی در مورد سموم داشته باشید. سموم یا آفت کش ها موادی هستند که به طور ویژه برای از بین بردن آفات، حشرات و یا جانوران مزاحم خانگی تولید می شوند. سموم انواع مختلفی دارند که هریک از آنها به طور تخصصی بر روی یک نوع خاص از موجودات تأثیر می گذارند. به عنوان مثال برخی از انواع سموم عبارتند از؛ حشره کش ها، علف کش ها، ضد قارچ ها و سموم ویژه برای جوندگان. این سموم اغلب به صورت مایع و یا پودری تولید و عرضه می شوند که می توانید با توجه به نوع نیاز و شرایط خود یکی از آنها را انتخاب کنید. البته در اکثر موارد استفاده از انواع مایع توصیه می شود زیرا نفوذپذیری بیشتری دارند و در سطوح و درزهای عمودی نیز قابل استفاده می باشند. برای استفاده از سموم مایع، مواد به محل مورد نظر اسپری می شوند و استفاده از اسپری، نگهداری و حمل سموم را ساده تر خواهد کرد. برای انتخاب یک مورد از انواع سموم موجود، دقت کافی را داشته باشید و در صورت امکان با یک فرد حرفه ای مشورت کنید. همواره به یاد داشته باشید در دسترس بودن سموم به معنای بی خطر بودن آنها نیست، بلکه استفاده نادرست ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد. از طرف دیگر ممکن است با یک بار سمپاشی نتیجه مورد نظر حاصل نشود و مجبور به استفاده مجدد شوید، در این صورت نوع مواد شیمیایی موجود در سموم اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که انواع غیرشیمیایی سموم نیز وجود دارند که با در نظر گرفتن شرایط خود و مشورت با افراد حرفه ای می توانید از آنها استفاده کنید. قبل از انجام سمپاشی نوع جانداران مزاحم منزل را شناسایی کنید و سپس با توجه به جمعیت آنها اقدام به خرید سموم نمایید.

توصیه هایی در مورد سمپاشی منازل:

– سموم را در حجم زیاد خریداری نکنید و از باقیمانده آنها در منزل نگهداری نکنید. تنها به اندازه نیاز خود خرید کنید.
– دستورالعمل های تولید کننده را با دقت مطالعه کنید و بیشتر از اندازه توصیه شده از مواد استفاده نکنید.
– سموم مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید. در غیر این صورت واکنش شیمیایی ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشند.
– سموم را در ظرف های اصلی خودشان نگهداری کنید و از دسترس اطفال دور نگهدارید. این مواد را هرگز در طبقه های کم ارتفاع که ممکن است کودکان به آنها دسترسی داشته باشند، نگهداری نکنید.
– در صورتی که از طعمه استفاده می کنید، آنها را در مسیر رفت و آمد کودکان یا حیوانات خانگی قرار ندهید.
– قبل از انجام سمپاشی لباس و دستکش محافظ بپوشید. برای انجام سمپاشی صحیح و مؤثر دقیقاً مطابق با دستور عمل کنید.
– قبل از سمپاشی هرگونه ماده غذایی، وسایل و لوازم آشپزی و غذاخوری را از محل خارج کنید و یا روی آنها را کاملاً بپوشانید. در غیر این صورت برای استفاده مجدد آنها را با آب و مواد شوینده بشویید.
– در حین انجام سمپاشی، از خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات جداً خودداری کنید.
– پس از انجام سمپاشی و گندردایی خانه دست های خود را با آب و صابون بشویید و ضدعفونی کنید.

مرحله سوم‌: چطور گندزدایی کنیم؟

پس از گذشت ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از انجام سمپاشی، باید قبل از ضدعفونی و گندزدایی یک بار دیگر منزل را کاملاً تمیز کنید. نظافت در این مرحله باید با دقت بیشتری انجام شود چرا که ممکن است با لاشه جانوران یا حشرات مرده روبرو شوید. به همین دلیل و به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی حتماً از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. پس از این که نظافت مجدد منزل به اتمام رسید و تمام آثار سمپاشی اعم از مواد شیمیایی و گرد و غبار یا جانداران از محیط زدوده شد، می توانید گندزدایی را آغاز کنید.

دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی

بر اساس دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی می توانید یکی از موارد زیر را به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده کنید‌؛
۱. محلول هیپوکلرید سدیم (مایع سفیدکنند) که با آب رقیق شده است. برای داشتن یک محلول موثر کافیست این ماده به نسبت یک به ده با آب رقیق شود. اگر غلظت مایع اصلی که خریداری کرده اید پنج درصد است، مقدار این ماده در آب باید پنج برابر شود.
۲. الکل هفتاد تا نود درصد که می تواند به تنهایی برای ضدعفونی کردن سطوح مورد استفاده قرار بگیرد.

توصیه هایی برای ضدعفونی و گندزدایی منزل

– برای ضدعفونی و گندزدایی، مواد را بر روی سطوح اسپری نکنید. ترجیحاً پارچه یا پد را به ماده آغشته کنید و بر روی سطوح، به ویژه سطوحی که مکرراً لمس می شوند بکشید.
– رطوبت را با پارچه یا حوله دیگری خشک نکنید و اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود.
– در حین انجام کار از تهویه هوا مطمئن شوید و پنجره ها را باز بگذارید.
– از ترکیب کردن مواد مختلف با یکدیگر خودداری کنید. ترکیب مایع سفید کننده با مواد حاوی آمونیاک می توانید به چشم ها، پوست و دستگاه تنفسی آسیب جدی وارد کند.
– حتماً برای انجام این مرحله از دستکش یکبار مصرف و ترجیحاً از ماسک استفاده کنید.
– در حین انجام کار از لمس کردن صورت خود بپرهیزید و دستان خود را مکرراً با آب شستشو دهید و ضدعفونی کنید.

الکل طبی

درباره الکل طبی چه میدانید؟

کاربرد الکل طبی در ضدعفونی و گندزدایی سطوح

همانطور که می دانید؛ ضدعفونی در عصر کرونا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از زمان پیدایش ویروس کرونا در جهان؛ سازمان جهانی بهداشت؛ با تشویق افراد به رعایت موارد بهداشتی از قبیل؛ پوشیدن ماسک و دستشکش و رعایت فاصله اجتماعی، بر ضدعفونی فضاهای مختلف و سطوح نیز تاکید فراوان دارد. در واقع؛ محدودیت های مختلف از جمله تعطیلی بسیاری از کسب و کارها و فعالیت هایی که زمینه انتشار ویروس را بیش از پیش از فراهم می کند، یکی از راهکارهای جدی برای پیشگیری از کرونا تلقی می شود. درواقع؛ کاهش ساعات کاری یا تعطیلی فعالیت های مختلفی از جمله؛ اداره، کارخانه، مراکز تجاری همانند پاساژ، سالن زیبایی و مراکز ورزشی که از مکان های پرتجمع ویروس کرونا محسوب می شوند، از اصلی ترین راه های مقابله با بیماری کرونا در جامعه است.

پس از گسترش و شیوع بیماری کرونا؛ صنایع مختلفی به تولید مواد ضدعفونی کننده و الکل های مختلف مشغول شدند. در واقع از آن جایی که ویروس کرونا به سهولت قابل سرایت به افراد مختلف می باشد؛ ضدعفونی و گندزدایی محیط و سطوح با مواد پاک کننده قوی، از جمله موثرترین راهکارهای جلوگیری از انتشار بیماری کروناست.

خاصیت میکروب زدایی الکل در از بین بردن آلودگی های محیط، از اصلی ترین روش های پاکسازی در دوران کرونا محسوب می شود. در واقع؛ با پیدایش بیماری در جهان؛ اغلب مردم به استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل روی آورده اند. در واقع الکل با تخریب بافت ویروس آن را به طور کامل نابود می کند.

الکل؛

از جمله مواد آلی می باشد که از دو نوع اتانول و متانول تشکیل شده است. رایج ترین نوع الکل که به نسبت دیگر انواع آن کم خطر می باشد، اتانول یا نام دیگر آن الکل طبی است. الکل طبی از نوع الکل های بی رنگ است که برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی و یا ضدعفونی دست ها در دوران کرونا کاربرد دارد. اما متانول که از آن بعنوان الکل صنعتی نیز یاد می شود، مضرات و مخاطرات بسیاری را برای سلامتی انسان ایجاد می کند. همزمان با شیوع بیماری کرونا در کشور و نیاز افراد به استفاده از الکل های طبی ضدعفونی کننده؛ بسیاری از افراد سودجو متانول را بعنوان الکل طبی به بازار عرضه می کند که به هیج وجه برای مصارف روزمره مناسب نیست. استنشاق یا تماس با میزان کمی از قطرات الکل صنعتی، می تواند سبب ایجاد مشکلات و ناراحتی های جسمانی برای افراد بشود. اما با توجه به شباهت های این دو نوع الکل در بازار، از چه طریق می توان الکل طبی را از الکل صنعتی شناسایی کرد. در این مطلب؛ ضمن بررسی چگونگی تشخیص این دو نوع الکل، به ماهیت الکل طبی و موارد استفاده آن نیز خواهیم پرداخت.

چطور الکل طبی را از صنعتی تشخیص دهیم؟

الکل طبی

همانطور که پیش تر نیز متذکر شدیم؛ اتانول یا الکل اتیلیک که به الکل طبی نیز معروف است؛ که با دارا بودن خلوص 96 درصد یکی از بهترین گزینه ها برای ضدعفونی سطوح و همچنین ضدعفونی دست ها به شمار می رود. در واقع به منظور پاکسازی سطوح و محیط از میکروب و ویروس، دارا بودن خلوص بالای 70 درصد کفایت می کند که اتانول از 96 درصد خالص و 4 درصد آب تشکیل می دشود، نیز گزینه خوبی محسوب می باشد. معمولا؛ توصیه می شود برای ضدعفونی دست از ژل های ضدعفونی کننده یا محلول های شوینده استفاده کنید و صرفاً در صورت در دسترس نبودن مواد ضدعفونی کننده، الکل طبی را امتحان کنید.

الکل طبی

ماده ای کاملا بی رنگ است که به هنگام سوختن، شعله ی آبی رنگ نمایان می شود. اگر چه میزان سمی بودن این ماده، از الکل صنعتی کمتر است؛ به خاطر داشته باشید که مصرف مواد ضدعفونی کننده همانند الکل های طبی و صنعتی هیچ تاثیری در پاکسازی اندام های داخلی بدن ندارد. به منظور گندزدایی سطوح و محیط با الکل طبی؛ برای جلوگیری از استنشاق مواد حتما از ماسک استفاده کنید چرا که این نوع الکل دارای بوی قوی و تندی می باشد.

الکل صنعتی

الکل صنعتی نیز معمولا در استفاده از صنایع کاربرد دارد، یکی از ماده های سمی است که به هیچ عنوان برای استفاده روزمره افراد همانند؛ ضدعفونی محیط و… توصیه نمی شود. همچنین؛ بوی ناشی از الکل صنعتی بسیار قوی و سوزاننده تر از الکل طبی است که این خود یکی از راه های شناسایی این دو الکل می باشد.

تماس متانول با پوست می تواند عارضه های پوستی شدیدی را ایجاد کند. حتی نوشیدن صرفاً چندین قطره از الکل صنعتی، نابینایی، نارسایی کلیوی و حتی مرگ افراد را به دنبال خواهد داشت. بنابراین؛ دانستن راه های تشخیص الکل طبی از الکل صنعتی ضروریست. علاوه بر روش های عنوان شده؛ یکی از راه های شناسایی آن، سوزاندن الکل است.

الکل صنعتی به هنگام سوختن دارای رنگ زرد مایل به نارنجی است که با رنگ آبی الکل طبی کاملاً متفاوت است. روش دیگر شناسایی این دو، از راه رنگ آن هاست. معمولاً به جهت تشخیص آسان افراد و همچنین متمایز کردن این دو نوع الکل؛ در تولید الکل صنعتی از رنگ استفاده می کنند، حال آن که الکل طبی کاملا بی رنگ است.

توصیه می شود؛ برای جلوگیری از خرید الکل های غیر استانداراد؛ حتما از داروخانه و فروشگاه های معتبر الکل طبی را خریداری کنید. به خاطر داشته باشید که الکل طبی یا اتانول، حتما می بایست تاییدیه وزارت بهداشت و درمان را دارا باشد.

الکل طبی

در چه مواردی از الکل طبی استفاده می شود؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم؛ الکل طبی در حالت عادی دارای خلوص 96 درصد است که برای تخریب ساختار ویروس و میکروب بسیار مناسب است. با شیوع ویروس کرونا در جهان بسیاری از افراد معتقدند که؛ صرفاً استفاده از الکل های با غلظت بالا می تواند در ضدعفونی محیط تاثیرگذار باشد. اما خوب است بدانید که؛ اغلب مواد ضدعفونی کننده ای که در دوران کرونا توسط صنایع تولید می شود خود حاوی الکل های 70 درصد می باشند که برای نابودی کامل میکروب ها کافیست. همچنین؛ غلظت بالای الکل نشان دهنده ی تاثیرگذاری بیشتر آن نیست و کارکرد اغلب الکل های طبی با میزان غلظت متفاوت نیز، یکسان است.

طبق توصیه محققان این حوزه؛ برای ضدعفونی سطوح و دست ها می توانید از ژل های ضدعفونی کننده و محلول های پاک کننده عادی نیز استفاده کنید. اما در صورت شدت آلودگی، در دسترس نبودن محلول ها و یا گرانی مواد شوینده، می توانید با استفاده از اتانول 96 درصد و اضافه کردن مقداری آب به آن؛ الکل طبی با خلوص 70 درصد تولید کنید. به خاطر داشته باشید که؛ در صورت اضافه کردن مقدار بیش از حد آب به اتانول، خاصیت میکروب زدایی آن به نسبت کمتر خواهد شد.

توجه داشته باشید؛ که به هیچ وجه از الکل طبی بعنوان موارد مصرفی خوراکی استفاده نکنید. سرگیجه، تهوع، مسمومیت و… بخشی از مضرات استفاده از این نوع ماده می باشد. همچنین از تماس اتانول با دهان و مخاط چشم و بینی جداً خودداری کنید.

در صورت التهابات ناشی از تماس الکل با پوست دست در طولانی مدت، توصیه می شود حتما به مراکز درمانی و پزشکان مربوطه مراجعه کنید. چنانچه؛ به علت سهل انگاری، با الکل های طبی مسموم شدید، هر چه سریع تر به بیمارستان مراجعه کرده تا شروع فرآیند درمان زودتر آغاز شود. توصیه می شود؛ هرگونه الکل اعم از؛ الکل های طبی و صنعتی را دور از دسترس اطفال نگهدارید. برای اطمینان از میزان اثرگذاری الکل بر روی سطوح؛ حتما آن را از مراکز معتبر خریداری کنید.

محلول و ژل ضدعفونی

تاثیرات محلول و ژل ضدعفونی کننده

محلول و ژل ضدعفونی کننده چه تاثیراتی دارد؟

گسترش شیوع اپیدمی کرونا در جهان، باعث شده تا مردم بیش از پیش به خرید انواع محلول و ژل ضدعفونی کننده ترغیب شوند و بسیاری از افراد نیز، تنها استفاده از همین گونه محلول ها را برای ضدعفونی دستانشان مناسب می دانند. اگرچه این تصور اشتباه است و موثر ترین شیوه برای ضدعفونی دست، شستشوی بیست ثانیه ای با صابون یا مواد شیمیایی شستشوی دست و صورت می باشد؛ اما جایگاه این گونه محلول ها را در بیمارستان ها و نزد متخصصین بهداشتی را نمی توان نادیده گرفت. به طور کلی، به منظور ضدعفونی سریع دست های کادر درمان و جلوگیری از هر گونه عفونت احتمالی در حین عملیات درمانی، استفاده از انواع محلول های ضدعفونی کننده ی مبتنی بر الکل، می تواند کاملا کارامد و موثر باشد. این مقاله بر اساس معتبرترین آزمایش های انجام شده ی بومی در رابطه با تاثیر این گونه محلول ها در عمل ضدعفونی، به بررسی برخی از حواشی پیرامون این موضوع می پردازد.

تاریخچه ی محلول های ضد عفونی کننده به چه زمانی برمیگردد؟

شاید بیشتر مردم، پس از ظهور اپیدمی نوظهور کرونا، به وجود محلول های ضد عفونی کننده در بازار پی برده باشند؛ اما تاریخچه ی استفاده از این مواد شیمیابی، به سال های دورتری بر میگردد. در واقع در سال 1996 میلادی بود که برای اولین بار یک دانشجوی ساده ی پرستاری به نام «لوپ هرناندز» تصمیم گرفت تا یک نوع ژل ضد عفونی کننده ی بر پایه ی الکل برای استفاده در اتاق های عمل را بسازد که البته این ایده در مدت کوتاهی، به یک محصول پر طرفدار در صنعت پزشکی تبدیل شد. البته تاریخچه ی استفاده از ترکیبات الکلی برای ضدعفونی، به تاریخی قبل از هرناندز مربوط می شود و شکل گیری روش گند زدایی با الکل را می توان در دست آورد های «جوزف لیسر» و «لویی پاستور» جستجو کرد. اما محصول تولیده شده با ایده ی هرناندز به دلیل همزمانی با همه گیری آنفولانزای خوکی در جهان، توانست به یک دست آورد جدید و پرتوجه تبدیل شود. در واقع آن اپیدمی، یعنی آنفولانزای خوکی که در سال 2009 میلادی شیوع پیدا کرد، توانست به تنهایی فروش ژل های ضدعفونی کننده بر پایه ی الکل را تا 70 درصد افزایش دهد. همین فروش روز افزون، باعث شد تا علاوه بر کادر درمان و پزشکی، مردم عادی نیز برای انواع کار های روزمره ی خود، به تهیه آن متمایل شوند و شاید به همین دلیل باشد که شرکت های تولید کننده ی این نوع محصولات، انواع محلول های ضدعفونی با رنگ ها و عصاره های مختلف و در بسته بندی های کوچک و بزرگ را روانه ی بازار های جهانی کردند. امروزه این نوع محصولات شیمیایی را به راحتی از تمامی فروشگاه ها و حتی سوپر مارکت های محلی می توان تهیه کرد و برای مصارف مختلف، مورد استفاده قرار داد.

تاثیر محلول ها و ژل های ضدعفونی در گندزدایی چیست؟

محلول و ژل ضدعفونی

در طی یک آزمایش بالینی در دانشکده ی علوم پزشکی مشهد، یک تیم میکروب شناسی و ویروس شناسی، فرایندی را بررسی کردند تا ببیند که ژل های ضدعفونی کننده ی مبتنی بر الکل موجود در بازار، تا چه میزان می توانند میکروارگانیسم های زنده را از بین ببرند. افراد این گروه در طی آزمایشی که طراحی کردند، هشت عدد لوله ی آزمایشگاهی پر شده با یک نوع محلول باکتریایی با غلظت 3 ضرب در 10 به توان 4 باکتری در هر میلی لیتر را با مقادیر مختلف، با یک نوع ژل ضد عفونی کننده ی بازاری که از ترکیب اتیل الکل، آب دیونیزه، تری اتانول آمین، کاربوپل، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین، پلی سوربات و مقداری اسانس تهیه شده است، ترکیب کردند تا به تاثیر این ژل در نابودی باکتری های موجود در آن محلول پی ببرند. این باکتری ها از نوع میکروارگانیسم هایی بوده اند که به طور معمول در سطح دستان افراد ظاهر می شود و نسبت به بسیاری از ترکیبات شیمیایی مقاومتی نسبی دارند.

نتایج کلی این این آزمایش ها نشان داد که این ژل به طور متوسط در مدت زمانی نزدیک به 40 ثانیه، توانست تنها بخشی از محلول باکتریایی ذکر شده را از بین ببرد. این بدین معنی است که ژل های ضد عفونی کننده ی الکلی نمی توانند به طور کامل تمام ترکیبات باکترایی و ویروسی را از بین ببرند و بنابراین برای محیط هایی با غلظت آلودگی زیاد مناسب نمی باشند. البته از آنجا که تعداد باکتری ها و میکروارگانیسم های موجود در سطح دستان، بسیار کمتر از مقدار آزمایش شده (3 ضرب در 10 به توان 4 باکتری در هر میلی لیتر) می باشد، استفاده از این محلول ها برای ضدعفونی دست ها می تواند کاملا مناسب به نظر برسد. توصیه می شود که در صورتی که مقدار آلودگی کم نباشد، مقدار محلول ضدعفونی کننده روی دست باید تا حدی استفاده شود که تبخیر و خشک شدن آن حداقل 20 تا 40 ثانیه طول بکشد. فراموش نشود که در صورت آلودگی زیاد، تنها آب و صابون است که می تواند آلودگی را از بین ببرد.

محلول و ژل ضدعفونی

چه نوع ژل های ضد عفونی کننده ای مفید هستند؟

کارشناسان بر این باورند که تنها ژل هایی می توانند میکروارگانیسم های سطح دست را به طور کامل از بین ببرند که حداقل 60 درصد از ترکیبشان را الکل تشکیل بدهد. اگرچه برای افراد حساس به الکل، محلول های ضدعفونی کننده ی دیگری نیز وجود دارد که در ترکیباتشان، از موادی غیر از الکل استفاده شده است؛ اما در مورد ژل های ضدعفونی کننده الکلی، مقدار استاندارد الکل آن باید بین 60 تا حداکثر 90 درصد باشد. ترکیبات ضدعفونی کننده ی غیر الکلی نیز از موادی مثل محلول های صابونی یا ترکیبات استفاده شده در خمیر دندان، برای عمل گند زدایی استفاده می کنند که می توان گفت تا حدی هم تاثیری مشابه الکل را البته در زمان متفاوت و اغلب طولانی تری (بیشتر از 40 ثانیه) بر جا می گذارند. البته نباید فراموش کرد که این گونه ترکیبات، می تواند سیستم هورمونی بدن را تا حدی دچار اختلال کند و به همین دلیل است که بیشتر کشور ها، استفاده و فروش آنها برای مصارف خانگی و ضدعفونی دست و صورت را ممنوع اعلام کرده اند.

محلول و ژل ضدعفونی

نکته ی دیگری که نباید فراموش شود این است که ویروس ها، ساختمان مقاوم تری نسبت به باکتری ها دارند و بنابراین بسیاری از این ترکیبات ضدعفونی کننده ی غیر الکلی، توانایی نابودی انواع زیادی از ویروس ها را ندارند. در مورد ویروس کرونا و با توجه به شکل ساختاری ساختمان آن باید گفت که محصولات صابونی و شستشوی دست، نمی توانند به طور سریع و آنی، ویروس ها را از بین ببرند و به همین علت، تنها ضدعفونی کننده های بر پایه ی الکل می توانند در زمانی کمتر از یک دقیقه، این میکروارگانیسم های بیماری زا را نابود کنند. اگرچه بیشتر پزشکان و کارشناسان، شستشوی بیست ثانیه ای با صابون را موثر ترین روش نظافت و ضدعفونی دست ها می دانند؛ اما باید در نظر داشت که مواد شوینده ی مبتنی بر صابون، در این زمان بیست ثانیه ای تنها کاری که انجام می دهند، جدا کردن باکتری ها و ویروس ها از سطح دستان شما و انتقال آنها به فاضلاب است و در حدود پانزده دقیقه زمان طول می کشید تا ویروس ها را با ترکیب خود از بین ببرند.

ضدعفونی سطوح با کلر

از ضدعفونی سطوح با کلر چه می دانید؟

اهمیت ضدعفونی و گندزدایی سطوح با کلر در دوران کرونا

همانطور که می دانید محیط اطراف ما تحت تأثیر فعالیت های میکرو ارگانیسم های خطرناکی مانند باکتری ها و ویروس ها قرار دارد. چه در منزل و چه در سایر مکان های عمومی نظیر مدارس، باشگاه ها، سالن های زیبایی و مراکز تجاری و همینطور خودروی شخصی شما، این آلودگی ها ممکن است از سطوح به بدن افراد منتقل شوند و بیماری ایجاد کنند. در حال حاضر نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا، ضدعفونی سطوح با کلر در تمام اماکن امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. یکی از مهمترین عناصر موجود که چندین مورد از مواد ضدعفونی کننده از آن مشتق می شوند، کلر است. خاصیت ضدعفونی کننده کلر تا به امروز زندگی میلیون ها نفر را بهبود بخشیده است. از کلر و ترکیبات مربوط به آن علاوه بر مواد ضدعفونی کننده، در ساخت بسیاری از محصولات نظیر مواد غذایی، مواد آرایشی بهداشتی، مصارف دارویی، و سالم سازی آب شهری استفاده می شود. وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا استفاده از مشتقات کلر را به عنوان ماده نگهدارنده در محصولات غذایی مجاز اعلام کرده است. همچنین کلر موجود در نمک طعام نیز یکی از عناصر ضروری برای حفظ سلامت و حیات انسان است. برای مصارف خانگی این ماده به عنوان مایع سفید کننده و همچنین ضدعفونی کننده با فرمول خاصی در دسترس می باشد که در این مقاله به صورت جزئی تر به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مایع سفید کننده کلرین چیست؟

ضدعفونی سطوح با کلر

این محلول شیمیایی که از مشتقات کلر است به عنوان یک ماده گندزدا و ضدعفونی کننده به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر شیمیایی این محلول با نام سدیم هیپوکلرید شناخته می شود. این محلول با غلظت ۵/۲۵ درصد و ۶ درصد در فروشگاه ها عرضه می شود که غلظت ۶ درصد آن قوی ترین نوع این محلول است. استفاده از این ماده به عنوان ضدعفونی کننده توسط سازمان حفاظت از محیط‌ زیست ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است. استفاده از این ماده یک عامل مهم برای پیشگیری از گسترش آلودگی ها و عوامل بیماری زا در خانه ها، بیمارستان ها، مراکز ورزشی و اداره جات محسوب می شود. این مایع از ترکیب کلر با سود سوز آور (سدیم هیدروکسید) تحت فرآیندهای بازگشتی حاصل می‌شود.

چگونه می توان از محلول کلر برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده کرد؟

محلول های سفید کننده حاوی کلر، موادی کاربردی، ارزان قیمت و در دسترس هستند و بنا به همین دلایل یک گزینه ایده آل برای ضدعفونی کردن منازل و حتی ضدعفونی محیط کار محسوب می شوند. این محصول برای گندزدایی سطوح آشپزخانه از جمله کانترها و تخته های گوشت و مواد غذایی موثر است. همچنین باکتری هایی نظیر سالمونلا و ای کولای که به وفور در آشپزخانه ها یافت می شوند توسط این ماده به سادگی از بین می روند. استفاده از محلول های سفید کننده برای استریل کردن حمام و توالت و همچنین سطوح مختلف در بقیه قسمت های منزل نیز توصیه می شود. در طول فصول سرد سال نیز برای پیشگیری از شیوع انواع آنفولانزا، ضدعفونی کردن سطوح پر تماس مانند دستگیره های در و کلیدهای برق یک مساله ضروریست که در یک سال اخیر نیز شیوع کرونا ضرورت آن را دو چندان کرده است.
برای استفاده از محلول سفیدکننده کلرین به منظور ضدعفونی و گندزدایی سطوح با کلر، ابتدا سطح مورد نظر را با اسپری آب داغ و صابون تمیز کنید. سپس مایع سفید کننده را به غلظت یک به پنج (یک فنجان مایع سفید کننده و چهار لیوان آب) با آب سرد ترکیب کنید. به این ترتیب یک محلول ضدعفونی کننده مؤثر و خانگی ساخته اید. حال می توانید سطح مورد نظر را با این محلول مرطوب کنید و اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود. این ماده باید حداقل به مدت پنج دقیقه روی سطوح باقی بماند تا محل مورد نظر را به طور کامل ضدعفونی و عاری از ویروس کند.
به یاد داشته باشید همیشه دستورالعمل های موجود بر روی برچسب های این مواد را قبل از مصرف مطالعه کنید تا بتوانید بهره وری درستی از آن داشته باشید.

آیا استفاده از مایعات حاوی کلر به محیط زیست آسیب می زند؟

استفاده صحیح از این ماده توسط مصرف کنندگان، تأثیر خاصی بر روی محیط زیست ندارد. حدود ۹۵ تا ۹۸ درصد کلر موجود در محلول های سفید کننده با از بین بردن جرم ها و آلودگی ها به چرخه طبیعت برمی گردند. در واقع کلر موجود در فاضلاب ها، پیوند های اکسیژنی مولکول های آب را می شکنند و به این ترتیب بار دیگر به چرخه محیط زیست برمی گردند.

آیا استفاده از مایع سفیدکننده ویروس کرونا را از بین می برد؟

پاسخ این سؤال مثبت است. طبق گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (cdc) و همچنین سازمان بهداشت جهانی، استفاده از محلول های سفید کننده حاوی کلر یکی از راه های ضدعفونی کردن محیط های آلوده به ویروس کرونا اعلام شده است. البته مواد دیگری نیز اعم از اسپری ها و پدهای ضد عفونی کننده حاوی کلر نیز در فروشگاه ها در دسترس می باشند. به یاد داشته باشید که برای از بین بردن ویروس کرونا نیازی به استفاده از مایعات غلیظ با درصد غلظت بیشتر نیست. تنها به دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی برای تهیه یک محلول مؤثر اکتفا کنید. در غیر این صورت خاصیت خورندگی این ماده می تواند آسیب های جبران ناپذیری به پوست، ریه ها و یا چشمهایتان وارد کند. پیش از استفاده از این مواد دستکش بپوشید و از تهویه هوا مطمئن شوید. فراموش نکنید هرگز و تحت هیچ شرایطی مایعات حاوی کلر را با دیگر مواد ضدعفونی کننده ترکیب نکنید. واکنش بین کلر و ترکیبات اسیدی یا دارای آمونیاک می تواند مرگبار باشد.

ضدعفونی سطوح با کلر

نکاتی که باید در مورد محلول های سفید کننده کلرین بدانید؛

شاید برایتان تعجب آور باشد اما این مایعات نیز تاریخ انقضاء دارند. این محلول ها عموماً یک سال پس از تاریخ تولید، منقضی خواهند شد. پس از باز شدن درب این نوع محصولات، در صورتی که در شرایط صحیح نگهداری نشوند، مایعات موجود قدرت، کیفیت و اثرگذاری خود را از دست می دهند. بر روی بطری نگهدارنده اکثر این محصولات یک کد هفت رقمی وجود دارد که اطلاعات مربوط به تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول را نشان می دهد. اگر از دستورالعمل خانگی برای تهیه محلول ضدعفونی کننده استفاده می کنید، ماده مذکور باید ظرف ۲۴ ساعت مورد استفاده قرار بگیرد، در غیر این صورت کارایی خود را از دست خواهد داد.
ممکن است این سؤال برایتان پیش آمده باشد که آیا مایعات سفید کننده قدیمی و یا منقضی شده، هنوز هم خاصیت ضدعفونی کنندگی خود را حفظ کرده اند؟ جواب منفیست. این مواد خاصیت خود را در گذر زمان ازدست خواهند داد، به خصوص اگر در معرض نور و گرما باشند. بنابراین چنانچه این مایعات در معرض نور یا دمای بالاتر از ۷۷ درجه فارنهایت قرار گرفته باشند، با گذشت یک سال از زمان تولید کاملاً بی اثر و غیرقابل استفاده خواهند شد.
در صورتی که قصد دارید این محلول های منقضی شده را دور بریزید، ابتدا محلول را با حجم زیادی آب رقیق کنید و سپس آن را در سینک تخلیه کنید.

ضدعفونی یخچال

چرا یخچال نیاز به ضدعفونی دارد؟

یخچال ها در محیط های مختلفی مثل منزل و خانه، اداره و شرکت و حتی محیط های تجاری و خرید و فروش وجود دارند. گاهی اوقات ممکن است که مواد غذایی یا ظروفی آلوده را به یخچال منتقل کرده و پس از مدتی هم کاملا آن را از یاد ببریم. همین محموله ی آلوده پس از اندک زمانی کوتاه می تواند به شهر پر جمعیتی از انواع میکروب ها و کپک ها تبدیل شود و سلامت تمام قسمت های یخچال فریزر را در معرض تهدید قرار دهد. بیشتر افراد معمولا زمانی متوجه این اتفاق ناگوار می شوند که بوی نامطبوع آن سر تا سر یخچال را در بر می گیرد؛ خطرناک تر از این پدیده، وجود ویروس های مختلفی مثل کووید 19 می باشد که چنین علائمی ندارند و در صورت وجودشان در یخچال کسی از آنها با خبر نمی شود. واضح است که در طول دوره ی این اپیدمی، ورود و خروج مواد خوراکی به یخچال باید به دقت و طبق رعایت دستور العمل های بهداشتی انجام شود و در صورت لزوم نیز در طی دوره های مشخص، محیط داخل آن ضدعفونی و گند زدایی شود.

ضدعفونی یخچال

ویروس کرونا تا چه مدت در محیط یخچال می تواند زنده بماند؟

فرض کنید که به طور ناخواسته مواد یا لوازمی آلوده به ویروس کووید 19 وارد محیط یخچال می شوند؛ سوال مهمی که مطرح است این است که این ویروس در محیط سرد یخچال تا چه مدت می تواند زنده بماند؛ احتمالا می دانید که کووید 19 بر روی سطوح پلاستیکی و فلزی تا 72 ساعت، روی ظروف مسی تا 4 ساعت و بر روی سطوح کاغذی و پارچه ای تا 24 ساعت می توانند دوام داشته باشد. این زمان تا حد زیادی در دمای سرد یخچال نیز پابرجاست؛ البته هنوز تحقیقات رسمی و اثبات شده ای مبنی بر اینکه در محیط فریزر و دمای زیر صفر طول عمر این ویروس تا چه زمانی می تواند ادامه پیدا کند، در دسترس نمی باشد. بنابراین بهتر است فرض بر این گرفته شود که مانند بسیاری از کرگانیسم های دیگر، احتمال بقای طولانی تر این ویروس در دمای زیر صفر وجود دارد.

چه موادی را قبل از نگهداری در یخچال ضد عفونی کنیم؟

تقریبا بیشتر مواد خوراکی بسته بندی شده با پوشش های پلاستیکی و فلزی باید پس از شستشو و ضد عفونی به محیط یخچال منتقل شوند. علاوه بر این، بخشی از مواد غذایی نیز اهمیت ویژه ای در این رابطه دارند. گوشت قرمز و مرغ یکی از آنهاست که اگر ویروس یا باکتری خاصی در سطح یا داخل آن وجود داشته باشد با هیچ گونه شستشویی از بین نمی رود. بنابراین لازم است که این مواد طبق رعایت موازین بهداشتی و در ظروفی مناسب به یخچال منتقل شوند. در حین جابجایی اگر دست شما با سطح گوشت برخورد کند باید بلافاصله دستان خود را ضد عفونی کرده و بعد از آن اقدام به باز کردن درب یخچال کنید. فراموش نکنید که بهترین و قابل اطمینان ترین روش برای از بین بردن تمامی میکروارگانیسم های زنده در بافت های گوشتی، تنها از طریق پختن و با حرارت بالا انجام می شود. در نظر داشته باشید که هر گونه اقدام برای شستشو و یا ضدعفونی انواع گوشت قرمز، مرغ یا ماهی، نه تنها کمکی به گند زدایی آن نمی کند، بلکه باعث گسترش بیشتر آلودگی در محیط نیز می شود.

مورد بعدی تخم مرغ است که به وسیله ی یک لایه ی سفید آهک مانند محصور شده است. این لایه مانع نفوذ هر گونه باکتری و ویروسی به داخل آن می شود؛ البته فقط تا زمانی که برای شستشوی آن با آب اقدام نکنید. بسیاری از افراد به اشتباه تخم مرغ ها را با آب و صابون یا مواد ضد عفونی کننده شستشو می دهند و گمان می کنند که با این کار آن را گند زدایی کرده اند؛ اما در واقع فقط راه ورود برای میکروارگانیسم های زنده به آن را از طریق باز نمودن لایه ی محافظ سطحی باز می کنند. پس همیشه حواستان باشد که شستشن تخم مرغ، هیچ کمکی به رفع آلودگی احتمالی آن نمی کند و بنابراین باید با دقت فراوان و رعایت اصول بهداشتی به یخچال منتقل شود و پس از پخت کامل، مورد مصرف قرار بگیرد.

ضدعفونی یخچال

برای ضد عفونی یخچال باید چگونه عمل کنیم؟

1. قبل از هر چیزی خودتان را آماده کنید!
فرایند نظافت یخچال معمولا به دلیل ظاهر نامناسب و بوی نامطبوع آن، تجربه ی خوشایند و لذت بخشی نخواهد بود. اما سختی های این عمل، با استفاده از لوازم و مواد ضدعفونی مناسب، تا حد زیادی کاسته می شود. در نظر داشته باشید که ضدعفونی فضای داخلی یخچال، امری است که باید با دقت و هوشیاری فراوان انجام شود و به همین دلیل فرصت و زمان کافی و مناسبی را هم باید به آن اختصاص داد. پس اگر کم حوصله اید یا زمان کافی برای این کار را ندارید، بهتر است که انجام آن را به زمان دیگری موکول کنید. علاوه بر این، تجهیزاتی هستند که استفاده از آن ها برای ضد عفونی یخچال لازم است؛ کیسه های زباله، دستکش های لاتکس و یک بار مصرف، محلول ضد عفونی مناسب، پد یا اسنفج یا پارچه های حوله ای و پارچه های میکروفیبر از جمله این موارد می باشند.

2. با بیرون ریختن همه چیز شروع کنید
ابتدا تمام لوازم و مواد خوراکی را از یخچال خارج کنید. شاید با خود بگویید که “من فقط میخوام این قسمت یا همین یک طبقه را تمیز کنم”؛ به طور قاطعانه باید بگوییم که در برابر این گونه وسوسه ها مقاومت کنید و هر چیزی را که به یخچال متصل نیست را از درون آن، به بیرون منتقل کنید. حتی قفسه ها و کشو های بازشو نیز باید از یخچال جدا شده و به بیرون منتقل شوند. فراموش نکنید که فقط در این صورت است که می توانید تمام لوازم داخل آن را به طور دقیق بررسی و ضد عفونی کنید.

3. مواد فاسد شدنی را به یک جای امن منتقل کنید
موادی مثل شیر، گوشت یا مرغ خام اگر به مدت طولانی در دمای اتاق قرار بگیرند، فاسد می شوند و از آنجا که مدت زمان فرایند ضدعفونی یخچال ممکن به درازا بکشد، بهتر است که این گونه مواد را به یک فریزر کوچک یا یک محیط سرد منتقل کنید. البته قبل از انجام این کار مطمئن شوید که هیچ یک از این مواد فاسده نشده باشند و در این صورت باید محموله ی فاسد شده را فقط دور بریزید. معمولا در هر یخچالی مقداری مواد خوراکی فاسد شده یا در معرض کپک قرار گرفته، وجود دارد؛ بنابراین بهتر است که این گونه مواد را با دستکش مناسب، لمس و جابجا کنید.

4. حالا شروع به نظافت و ضدعفونی کنید
فرآیند شستشو و ضدعفونی را ابتدا با محیط داخلی یخچال و سپس با کشوها و قفسه هایی که جدا کرده اید، شروع کنید. این گونه وسایل را می توانید با خیال راحت با آب و صابون بشویید. بهتر است برای انجام این کار از لباس مناسب و یک پیشبند استفاده کنید تا آلودگی و ویروس، بین لوازم و لباس شما رد و بدل نشود. پس از شستشوی متعلقات جانبی یخچال، به نظافت ظروف نگهداری مواد غذایی بپردازید. فراموش نکنید که هر شی و ظرفی، دارای دستور العمل متفاوتی برای ضدعفونی می باشد. بنابراین لازم است که این مرحله را با در نظر گرفتن این دستور العمل ها و متناسب با شی مورد نظر انجام دهید. قسمت بیرونی یخچال را هم با دستمال یا پارچه های میکروفیبر تمیز کنید.

5. حالا همه چیز را به جای اولش برگردانید
قفسه ها و کشوهای شسته شده را پس از خشک کردن، در جای خود قرار دهید و در مرحله ی بعد، هر آنچه که از یخچال خارج کرده اید را با دست های تمیز درون آن قرار دهید. مشاهده می کنید که فرآیند ضدعفونی یخچال، چندان هم کار پیچیده ای نیست.
میتوانید همه ی این کارا ها را به یک متخصص واگذار کنید

بسیاری از مردم به دلیل مشاغل روزمره و کاری خود، فرصت یا توانایی لازم برای انجام اینگونه کار ها را ندارند و به همین دلیل است که نقش مراکز ضدعفونی کننده در این زمان، پر رنگ می شود. کارکنان این گونه مراکز، ضمن آگاهی و توانایی های کسب شده برای نظافت و گند زدایی هر گونه محیط و اشیایی، می توانند این وظیفه را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانند.

علائم کرونا در بزرگسالان و کودکان

کرونا در بزرگسالان و کودکان چه علائمی دارد؟

پس از گذشت حدود یک سال از مرگ اولین مورد ابتلا به کرونا در جهان؛ تحقیقات دانشمندان مبنی بر شناسایی علائم این بیماری در بزرگسالان و کودکان کماکان ادامه دارد. از روزهای نخستین کشف ویروس کرونا تا به امروزه؛ سازمان جهانی بهداشت در صدد حمایت و پیگیری متخصصان و دانشمندان این حوزه برای کشف واکسن بیماری کرونا است. علائم پیشرفته و جهش یافته این ویروس سبب شده است؛ تا هر روزه افراد زیادی با علائم متفاوتی به مراکز درمانی مراجعه کنند. از طرفی؛ شباهت ویروس کووید-19 به بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی نیز، از دیگر دلایل شیوع و گسترش بیماری کروناست چرا که؛ بسیاری از افراد علارغم داشتن علائم کووید-19، آن را سرماخوردگی و یا آنفولانزای ساده پنداشته و از مراجعه به مراکز درمانی برای پیگیری و تست کرونا امتناع می کنند. به دنبال همین مسئله؛ حضور افراد مشکوک به کرونا در جامعه و مکان های پرتردد، انتقال و سرایت بیماری به دیگر افراد جامعه را به دنبال خواهد داشت.
تا به امروزه؛ علائم متعدد و متفاوتی از این بیماری گزارش شده است که معمولا پس از دو هفته در افراد نمایان می شود. از زمان سرایت بیماری به فرد تا بروز علائم آن به طور جدی، فرد بعنوان ناقل خاموش همچنان می تواند دیگر افراد جامعه و یا اعضای خانواده را به ویروس کرونا مبتلا کند. پس بهتر است؛ با جدی گرفتن علائم خفیف بیماری کرونا در همان روزهای ابتدایی، درمان را شروع کرده تا از ابتلای شیوع بیشتر ویروس جلوگیری کنیم. اما مسئله ای که در این میان بسیار مهم است؛ علائم پیشرفته ویروس کووید-19 می باشد. در ادامه این مطلب؛ قصد داریم علائم کرونا در بزرگسالان و کودکان زیر 18 سال را بررسی کرده و در پایان نیز به نقش افراد در جلوگیری از شیوع این بیماری بپردازیم.

علائم بیماری کرونا در بزرگسالان

علائم کرونا در بزرگسالان و کودکان

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ به واسطه تردد در اجتماع و محیط بیرون از منزل برای انجام کارهای روزمره، از جمله؛ مراجعه به شرکت، کارخانه و محیط های اداری و یا خرید مایحتاج ضروری، به راحتی افراد در معرض ابتلای به بیماری قرار می گیرند. اگر چه با اعمال محدودیت ها و بسته شدن بسیاری از محیط های غیر ضروری و مکان هایی که احتمال شیوع ویروس بالاست اعم از؛ سالن زیبایی، باشگاه، مدارس، مراکز تجاری همانند؛ پاساژ و مراکز ورزشی، آمار تلفات و مبتلایان به بیماری به طور قابل توجهی کاهش یافت، اما؛ در صورت سهل انگاری و عدم رعایت نکات بهداشت فردی همچنان احتمال انتقال و ابتلای افراد به ویروس کرونا وجود دارد.

همانطور که در ابتدا نیز ذکر کردیم؛ کرونا، ویروسی جهش یافته و پیشرفته است که تغییر علائم متعدد آن، از دلایل اصلی پیچیدگی این بیماری است. اما در صورت نمایان شدن چه علائمی، بایستی جهت تست کرونا به مراکز درمانی مراجعه کرد. بر طبق آخرین تحقیقات کارشناسان این حوزه؛ آبریزش بینی همزمان با سرفه و از دست دادن حس بویایی و چشایی می تواند زنگ خطری برای افراد باشد. همچنین؛ گلودرد، تنگی نفس، سردرد، احساس خستگی و بی حالی و یا دردهای عضلانی و اسهال از دیگر اصلی ترین علائم بیماری کرونا محسوب می شوند. طبق آخرین آمار و بررسی های صوت گرفته در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده آمریکا؛ داشتن علائم خفیف دیگری نیز نشانه ای از ابتلای به ویروس کروناست. برخی از این علائم شامل؛ احساس گیجی، تغییر رنگ لب ها، عدم توانایی بیدار شدن از خواب و کاهش هشیاری، مشکلات تنفسی، احساس فشار در قسمت قفسه سینه می باشند.

علائم کرونا در بزرگسالان و کودکان

علائم بیماری کرونا در کودکان

طبق تحقیقات بدست آمده حول محور موضوع تاثیرات ویروس کرونا بر کودکان؛ خوشبختانه؛ کودکان از آسیب پذیری کمتری در برابر ویروس کرونا در مقایسه با افراد بزرگسال، برخوردارند. اما جالب است بدانید که؛ این قشر، تاثیر بسیار زیادی در گسترش و شیوع این بیماری دارند. بر طبق آخرین مطالعات انجام شده؛ افراد نابالغ زیر 18 سال از میزان تجمع ویروس در مجاری تنفسی بیشتری به نسبت افراد بالغ برخورار هستند. در واقع میزان بالای تجمع ویروس در افراد، نشان دهنده ی سرعت بالای انتقال و سرایت ویروس از آن فرد به دیگر افراد جامعه است. بسیاری از پزشکان و متخصصان این حوزه معتقدند؛ از آن جایی که گسترش بیماری توسط کودکان به نسبت شایع تر است، پس باید اینطور عنوان کرد که کودکان یا به عبارتی افراد نابالغ زیر 18 سال، می تواند با حضور در اجتماعات بعنوان ناقل خاموش، هزاران نفر را به ویروس کرونا مبتلا کنند. بنابراین؛ توصیه شود والدین تمامی نشانه ها و تغییرات در کودکانشان را جدی گرفته و در همان روزهای ابتدایی برای بررسی بیشتر به مراکز درمانی مراجعه کنند. معمولا به دلیل تفاوت بروز علائم ویروس کرونا در کودکان نسبت به افراد بزرگسال، بسیاری از والدین متوجه بیماری و بروز آن نمی شوند. طبق شواهدات بدست آمده؛ نوع علائم و تغییرات در کودکان در برابر ویروس کرونا تا حد زیادی با علائم و نشانه های این بیماری در بزرگسالان متفاوت است. البته؛ ناگفته نماند که برخی از نشانه ها نیز در میان تمامی افراد مشترک هستند. اصلی ترین علامت مشکوک به ویروس کرونا در کودکان؛ بی اشتهایی است. چنانچه کودکتان نسبت به غذا بی میل است و همزمان نیز از ضعف و بی حالی رنج می برد، این مسئله می تواند یکی از گزینه های ابتلا به بیماری باشد. از دیگر علائم ویروس کووید-19 در کودکان می توان به؛ تب، گلودرد، خستگی و سردرد اشاره کرد. همچنین؛ بررسی های صورت گرفته بر روی ده ها کودک مبتلا به کرونا نشان می دهد؛ قشر عظیمی از این افراد، دچار مشکل خارش پوست شده اند که این نیز یکی دیگر از نشانه های بروز بیماری در افراد نابالغ است. محققان تاکید دارند؛ والدین بایستی با چک کردن روزانه نشانه ها و تغییرات در خلق و خوی کودک، نسبت به آغاز بیماری و ابتلای کودکشان آگاه شوند. تا علاوه جلوگیری از گسترش بیشتر کرونا و انتقال آن به دیگر افراد، فرآیند درمان کودک نیز سریع تر آغاز گردد.

علائم کرونا در بزرگسالان و کودکان

نقش افراد در جلوگیری از گسترش بیماری چیست؟

با توجه به آمار بالای مبتلایان روزانه ویروس کرونا در جهان؛ تمامی افراد جوامع موظفند ضمن رعایت نکات بهداشت فردی اجتماعی، در صورت ابتلا یا بروز علائم خفیف کرونا در بزرگسالان و کودکان، به مراکز درمانی مراجعه کنند. افراد بزرگسال بایستی؛ با دوری از حضور در اجتماع و ماندن در خانه، از انتقال ویروس به منزل و آلوده کردن دیگر افراد پیشگیری کنند. رعایت دستورالعمل های بهداشتی از جمله؛ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک سه لایه، دستکش یک بار مصرف و ضدعفونی مداوم دست و سطوح جانبی برای همگی افراد ضروریست. علارغم باور بسیاری از افراد؛ کودکان به دلایل متعددی می توانند به راحتی بعنوان ناقل خاموش و فعال ویروس کرونا ده ها نفر را به این بیماری مبتلا کنند. به همین دلیل به والدین توصیه می شود تا ضمن جدی گرفتن هر گونه تغییرات و بروز هر گونه علائم غیر معمول سریعا برای بررسی وضعیت کودک به نزدیکترین مراکز درمانی مراجعه کنند. همچنین؛ تا مشخص نشدن وضعیت جسمانی کودک، از حضور در مدارس و اجتماع خودداری شود. در صورت تایید ابتلای فرد بزرگسال یا کودک به بیماری کرونا؛ سایر افراد اعضای خانواده ملزم هستند؛ زدن ماسک، شست و شوی دست ها، ضدعفونی لوازم و لباس های کودک و همچنین گندزدایی روزانه محیط خانه را جدی بگیرند. همچنین؛ در صورت تشخیص پزشک به قرنطینه خانگی بایستی تنها یک فرد از اعضا آن هم با رعایت نکات بهداشتی، با فرد مبتلا در ارتباط باشد. در ضمن؛ رعایت فاصله 2 متر از بیمار و جداسازی اتاق و لوازم فرد نیز، از نکات مهم و ضروری در پیشگیری از انتقال ویروس کروناست.

ضدعفونی ماشین لباسشویی

ضدعفونی ماشین لباسشویی چه اهمیتی دارد؟

درست مانند لباس های شما ماشین لباسشویی منزلتان نیز نیاز به ضدعفونی و تمیز شدن دارد. احتمالاً تصور می کنید که مواد شوینده همانطور که لباس ها را از آلودگی ها پاک می کنند، خود ماشین لباسشویی را نیز تمیز و ضدعفونی می کنند، اما این طور نیست. ماشین لباسشویی تمام آلودگی ها، باکتری ها، کپک ها، و حتی ویروس های موجود در لباس ها را در خود نگه می دارد. همچنین مواد شیمیایی باقیمانده از شوینده ها نیز خود منبع مهمی از آلودگی در آن خواهند بود. اگر برای مدت طولانی ماشین لباسشویی خود را از این آلودگی ها پاک نکنید، بوی نامطبوعی از خود متصاعد می کند.

این بوی نامطبوع که در مواردی نیز به الیاف لباس های شما منتقل می شود، حاصل فعل و انفعالات شیمیایی باکتری های خاصی است. این باکتری ها مکانیزم های خاصی در آب ایجاد می کنند که باعث کم شدن دمای آب خواهد شد و در نتیجه مواد شوینده عملکرد مناسبی نخواهند داشت. از طرف دیگر رطوبت موجود در ماشین لباسشویی محیطی مناسب برای باکتریهاست و باعث رشد و تکثیر هرچه بیشتر آنها می شود. بنابراین، ضدعفونی کردن و پاکیزگی ماشین لباسشویی یکی از مهمترین اصول بهداشتی است که در این روزها با گسترش ویروس کووید ۱۹ بیش از پیش ضرورت پیدا کرده است.

هرچند وقت یکبار باید ماشین لباسشویی را ضد عفونی کرد؟

بر اساس اندازه گیری های انجام شده از آلودگی های موجود در ماشین لباسشویی، ایده آل ترین حالت برای ضدعفونی کردن محفظه درونی آن ماهی یکبار است. اگر مایل هستید از مواد طبیعی برای انجام این کار استفاده کنید محدودیتی برای تکرار دفعات ضدعفونی وجود ندارد و همچنین مقرون به صرفه تر است

ضدعفونی ماشین لباسشویی

واشر لاستیکی و درب لباسشویی را چطور ضدعفونی کنیم؟

برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی لازم است ابتدا از واشر لاستیکی که در اطراف محفظه داخلی وجود دارد و همچنین درب دستگاه شروع کنید. ابتدا چند حوله تمیز را در مایع هیدروژن پراکسید و یا سرکه سفید قرار دهید تا زمانی که مقدار زیادی از مایع را به خود جذب کند. سپس حوله را بر روی سطح لاستیکی واشر و داخل درز آن قرار دهید و برای مدتی آن را رها کنید تا مایع ضدعفونی کننده به چربی ها و آلودگی های عمیق این منطقه نفوذ کند. پس از گذشت حدود بیست دقیقه، حوله ها را بردارید و با یک حوله یا پارچه تمیز محل را کاملا خشک کنید. برای لایه برداری عمیق از درب ماشین می توانید از یک مسواک آغشته به این محلول ها برای زدودن لکه ها و چربی های سخت و مقاوم استفاده کنید.

روش ضدعفونی کردن محفظه داخلی ماشین لباسشویی چیست؟

بعد از پاک و تمیز کردن واشر و درب ماشین، طولانی ترین برنامه شستشو را انتخاب کنید دمای آب را روی داغ ترین حالت تنظیم کنید. سپس یک لیتر سرکه سفید را در محفظه مواد شوینده ماشین و نصف فنجان جوش شیرین را در قسمت مایع نرم کننده در همان محفظه اضافه کنید و سپس دستگاه را روشن کنید.
در صورتی که درب ماشین لباسشویی شما از بالا باز می شود، ابتدا دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید فرآیند آبگیری انجام شود، بعد از گذشت چند دقیقه یک لیتر سرکه سفید را اضافه کنید. دوباره یک دقیقه صبر کنید تا مواد موجود در ماشین کاملا با هم ترکیب شوند. بعد از آن ماشین را خاموش کنید تا به مدت یک ساعت محلول در محفظه ماشین باقی بماند، سپس یک دوم فنجان جوش شیرین را اضافه کنید و برنامه شستشو را مجدداً فعال کنید.

همچنین می توانید به جای استفاده از سرکه سفید و جوش شیرین، از اسید سیتریک، هیدروژن پراکسید، سفید کننده کلرین، سفید کننده اکسیژنه یا ترکیبات آنزیم دار استفاده کنید.

ضدعفونی ماشین لباسشویی

چطور بخش های خارجی ماشین لباسشویی را ضدعفونی کنیم؟

برای صرفه جویی در وقت، می توانید در حین اینکه دستگاه روشن است و محفظه داخلی آن ضدعفونی می شود، قسمت های بیرونی ماشین را نیز ضدعفونی کنید. به این ترتیب که یک حوله یا پارچه تمیز را در سرکه سفید غوطه ور کنید و سپس تمام سطح ماشین، درزها، شکاف ها و گوشه های آن را با استفاده از آن پارچه ضدعفونی کنید. فراموش نکنید که با دقت و ریزبینی این کار را انجام دهید، زیرا پاکیزه و بهداشتی بودن قسمت خارجی دستگاه نیز به اندازه بخش های داخلی آن اهمیت دارد. در صورت عدم انجام این مرحله، آلودگی های سطحی به داخل ماشین راه می یابند و به این ترتیب تکثیر می شوند.

شستشوی مجدد دستگاه

بعد از این که برنامه شستشو به طور کامل انجام شد و فعالیت دستگاه متوقف شد، مجدداً ماشین را روشن کنید و با تنظیم یک برنامه آبکشی سریع، اجازه دهید تا یک بار دیگر قسمت داخلی ماشین با آب داغ آبکشی شود. با انجام این کار تمام مواد باقی مانده از مرحله اول از ماشین خارج می شود و محفظه داخلی آن عاری از هرگونه ماده خارجی خواهد شد. پس از انجام این مرحله و اتمام کار فراموش نکنید که درب ماشین را باز بگذارید تا داخل آن کاملاً خشک شود. اگر همیشه پس از استفاده از ماشین لباسشویی این کار را انجام دهید، از ایجاد کپک و تکثیر آن درون دستگاه جلوگیری خواهد شد.

تمیز کردن فیلتر و دیگر اجزاء ماشین چه تاثیری دارد؟

اگر تمایل دارید دستگاه لباسشویی خود را به طور کامل ضدعفونی کنید و از بهداشتی بودن تمام قسمت های آن مطمئن شوید، باید دست به کار شوید و دیگر اجزاء ماشین را نیز ضدعفونی کنید. البته انجام این کار ضرورتی ندارد اما بد نیست برای جلوگیری از تکثیر آلودگی و سالم ماندن قطعات دستگاه، هر از چندگاهی به این تمیزکاری عمیق بپردازید. طبق مراحل قبل حوله ای را آغشته به سرکه سفید کنید و تمام دریچه های ورودی و خروجی دستگاه را به این طریق ضدعفونی کنید. برای تمیز کردن محفظه مواد شوینده نیز می توانید آن را به طور کامل جدا کنید و با استفاده از یک برس به ضدعفونی آن بپردازید.

چگونه ماشین لباسشویی خود را همیشه تمیز نگه داریم؟

پس از ضدعفونی کردن دستگاه لباسشویی منزل خود، برای حفظ این پاکیزگی و جلوگیری از رشد و تکثیر عوامل بیماری زا، طول عمر دستگاه و حفظ سلامت اعضای خانواده، لازم است نکاتی را رعایت کنید.

۱. اجازه ندهید لباس ها برای مدت طولانی در ماشین باقی بمانند. بعد از اتمام برنامه شستشو، هرچه سریعتر لباس ها را از دستگاه خارج کنید. فضای مرطوب داخل دستگاه محیط مناسبی برای تکثیر عوامل بیماری زا می باشد. در صورت عدم رعایت این نکته، این عوامل می توانند از طریق الیاف لباس به شما یا اعضاء خانواده تان منتقل شوند. در صورتی که بعد از خاموش شدن دستگاه فراموش کردید برای بیش از یک ساعت لباس ها را خارج کنید، یکبار دیگر برنامه آبکشی را فعال کنید.

۲. بعد از خارج کردن لباس ها درب دستگاه را باز بگذارید تا محیط داخل آن کاملاً خشک شود. انجام این کار اهمیت بسیار زیادی دارد.

۳. دستگاه را بیش از اندازه پر از لباس نکنید. در این صورت علاوه بر وارد شدن فشار بیش از اندازه به دستگاه و احتمال آسیب دیدن آن، لباس ها به خوبی تمیز نمی شوند و آلودگی ها لا به لای الیاف لباس ها به دام می افتند. همواره اندازه استاندارد ماشین لباسشویی را رعایت کنید و به گنجایش آن توجه داشته باشید.

۴. لباس های کثیف را در دستگاه انباشته نکنید. برخی افراد عادت دارند لباس های شسته نشده را تا زمان شستشو داخل دستگاه قرار دهند. انجام این کار باعث ایجاد آلودگی در محفظه داخلی دستگاه و همچنین ایجاد بوی نامطبوع خواهد شد.

ضدعفونی منزل

نیاز بیماران کرونایی به ضدعفونی منزل

نیاز بیماران کرونایی به ضدعفونی منزل | خدمات ضدعفونی مانیا پاک

با گذشت ماه ها از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و تلاش های شبانه روزی محققان و دانشمندان؛ همچنان ساخت واکسن کرونا و تولید انبوه آن، در هاله ای از ابهام قرار دارد. به گفته بسیاری از محققان این حوزه؛ در بهترین حالت ممکن، حداقل یک سال طول می کشد تا تمامی مردم جهان واکسینه شوند که این عدد به نسبت آمار تلفات روزانه کرونا در جهان، مقدار زیادی است.

درباره ی ویروس کرونا

در ماه دسامبر سال 2019 میلادی کرونا ویروس یا نام دیگر آن کووید 19 علائم ظاهری خود را در فردی منسوب به کشور چین نشان داد. طی کشف و تحقیقات؛ اولین فرد مبتلا به نوعی بیماری ویروسی به نام کرونا به جهان معرفی شد. پس از آن نیز در طی ارتباطات گسترده جهانی از جمله؛ صادرات و واردات کالاها و یا مهاجرت و سفر افراد به نقاط مختلف دنیا، رفته رفته میلیون ها نفر از مردم اقسا نقاط جهان، به این بیماری مبتلا شدند. طبق نتایج اولیه حاصل شده؛ ویروس کرونا ویروسی جهش یافته و چند وجهی است که؛ از راه های مختلفی از جمله تماس با سطوح مشترک، هوا، مخاط دهان، عطسه، سرفه و… به افراد انتقال می یابد. به همین منظور؛ در راستای همه گیری ویروس کرونا در دنیا؛ سازمان جهانی بهداشت طی بیاناتی مردم جهان را ملزم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی کرده است. امروزه؛ رعایت نکات بهداشتی فردی و اجتماعی برای جلوگیری از ابتلای به بیماری و کاهش انتقال به دیگر افراد، ضروریست. به دنبال همین مسئله؛ افراد مبتلا به ویروس کرونا بایستی با عدم حضور در اجتماع و ماندن در قرنطینه های خانگی و یا مراجعه به مراکز درمانی به شیوع کمتر این بیماری کمک کنند. بر طبق تحقیقات پزشکان مربوطه؛ در صورت تشخیص پزشک و کادر درمان، بخش زیادی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا می توانند؛ با رعایت نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، از بروز و التهاب بیشتر این بیماری جلوگیری کرده و با استراحت در منزل و انجام دستورالعمل های بهداشتی و دارویی به بهبود سلامتی خود کمک کنند. اما مسئله مهمی که در رابطه با قرنطینه های خانگی اغلب افراد با آن مواجه می شوند، این است که؛ برای جلوگیری از مبتلا شدن دیگر اعضای خانواده و مصون ماندن محیط خانه از آلودگی، چه کارهایی باید انجام داد. در این مطلب قصد داریم؛ به شرح راهکارهای مهم در رابطه با ضدعفونی منزل و نکات قرنطینه خانگی بیماران کرونایی، بپردازیم.

شرایط فرد مبتلا به کرونا در منزل

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد؛ در صورت بررسی و ارزیابی پزشکان و تشخیص بیماری خفیف و یا مشکوک به کرونا، فرد مورد نظر می تواند تا زمان بهبودی کامل، در منزل استراحت کرده یا به اصطلاح در خانه بستری شود. اعضای خانواده و همراهان بیمار کرونایی نیز، بایستی با اقدامات اساسی جلوگیری از انتشار ویروس در محیط های بسته و نحوه نگه داری از بیمار، آشنایی کامل داشته باشند.

به جهت جلوگیری از انتشار ویروس و تماس فرد بیمار با نقاط مختلف خانه؛ فرد مبتلا ملزم است که از ماسک و دستکش استفاده کرده و ارتباط با دیگر اعضای خانواده را به حداقل برساند. فرد بیمار بایستی؛ تا اطلاع ثانوی در یک اتاق جداگانه و مجهز به تهویه قرار گرفته و دیگر اعضای خانواده در اتاقی کاملا جداگانه و یا حداقل با فاصله دو متر از بیمار قرار گیرند. ضدعفونی منزل و محیط های مشترک از جمله؛ سرویس بهداشتی و حمام باید مرتبا و توسط محلول های پاک کننده قوی صورت گیرد. شست و شوی تمامی لوازم مرتبط با فرد بیمار اعم از؛ روکش بالشت، لباس، فرش و… باید به طور جداگانه و کاملا مجزا از دیگر وسیله ها انجام شود.

رعایت نکات ضروری برای افراد خانواده

تمامی افراد خانواده باید از ماسک و دستکش برای تردد در خانه استفاده کرده و در صورت امکان؛ فقط یک نفر از اعضا مسئولیت مراقبت از بیمار را به عهده داشته باشد. همچنین؛ افراد سالمند، زنان باردار، افراد دارای بیمارهای زمینه ای، به هیچ عنوان به محیط اطراف بیمار نزدیک نشوند. فرد مراقبت کننده از بیمار، به هنگام ارتباط یا تماس با بیمار کرونایی بایستی؛ به کاور لباس و ماسک و دستکش مجهز باشد. همچنین تمامی سطوح اتاق بیمار، حداقل یک بار در روز به طور کامل ضدعفونی شوند. توصیه می شود که؛ شخص مبتلا، از ملحفه، حوله حمام، ظروف غذا، لیوان و… مخصوص به خود استفاده کند. پس از سرو غذا توسط بیمار، ظروف منسوب به بیمار بایستی در محیطی جداگانه و با دستکش های بهداشتی به طور کامل شست و شو و ضدعفونی شوند.

ضدعفونی سرویس بهداشتی پس از استفاده بیمار

به منظور ضدعفونی سرویس بهداشتی پس از استفاده بیمار، می توانید از ترکیب 9 پیمانه آب سرد و 1 پیمانه وایتکس استفاده کنید. توجه داشته باشید که؛ تمامی بخش های حمام از جمله؛ شیرهای آب، دیوار، روشویی و… به طور دستی ضدعفونی شوند. بهتر است؛ پس از اتمام کار مقادیری از محلول ضدعفونی کننده را در هوای محیط سرویس یا حمام اسپری کنید. همچنین برای کنترل انتشار ویروس در محیط خانه به هنگام شست و شوی دست؛ حتما از مایع دستشویی به جای صابون استفاده کنید تا تماس با سطح مشترک با بیمار به حداقل ممکن برسد. به منظور شست و شو و جداسازی لباس بیمار باید با استفاده از دستکش و ماسک، لباس شخص کرونایی را در یک کیسه زباله دربسته قرار داده و  با مواد شوینده معمولی، صابون و یا در ماشین لباسشویی و با  آب گرم حرارت 60 تا 90 درجه سانتی گراد، شست و شو کنید. پس از اتمام کار نیز محیط داخلی لباسشویی را با ترکیبات آب و الکل به طور کامل ضدعفونی کنید.

ضدعفونی انواع سطوح در تماس با شخص بیمار

تمامی سطوحی که در تماس و برخورد مستقیم شخص بیار هستند، از جمله؛ رخت خواب، مبلمان، پتو، دستگیره، کلید و پریز و… بایستی با الکل 70 درصد ضدعفونی شوند. همچنین برای ضدعفونی سطوح لوازم الکترونیکی نزدیک شخص بیمار نیز می توانید؛ از دستمال آغشته به الکل 70 درصد استفاده کنید. چنانچه مواد ضدعفونی کننده برای پاکسازی سطوح در دسترستان نبود، می توانید از ترکیبات آب و الکل و یا سفید کننده رقیق با آب استفاده کرده و با اسپری بر سطوح مختلف یا دستمال مرطوب الکلی محیط را ضدعفونی کنید. یکی از اعضای خانواده که عهده دار مسئولیت مراقبت از فرد بیمار می باشد؛ باید روزانه درجه حرارت بدن شخص را چک کرده و در صورت تغییر و یا بروز علائم جدید به مرکز بهداشت و درمان اطلاع دهد.

تشخیص فرد مبتلا به کرونا

در صورت تشخیص پزشک و مشاوران مربوطه به معاینه و بررسی وضعیت بیمار به صورت حضوری در درمانگاه؛ باید پیش از انتقال شخص به مرکز، تمامی پرسنل و کادر درمان از مراجعه شخص به مرکز آگاه باشند. علاوه بر به همراه داشتن محلول های ضدعفونی قوی و زدن ماسک و دستکش به هنگام تردد در خیابان، می بایست حتما فاصله 2 متر از دیگر افراد رعایت شود. توجه داشته باشید؛ که برای حمل بیمار کرونایی به مرکز درمان، به هیچ وجه از حمل و نقل عمومی استفاده نشود. در صورت امکان با ماشین شخصی و در شرایط اضطراری با آمبولانس به درمانگاه انتقال داده شود.

چه مدت زمان طول می کشد تا تمامی مردم جهان واکسینه شوند؟

در بهترین حالت ممکن، حداقل یک سال طول می کشد تا تمامی مردم جهان واکسینه شوند که این عدد به نسبت آمار تلفات روزانه کرونا در جهان، مقدار زیادی است.

ویروس کرونا از چه راه هایی به افراد انتقال می یابد؟

راه های مختلفی از جمله تماس با سطوح مشترک، هوا، مخاط دهان، عطسه، سرفه و… به افراد انتقال می یابد

هنگام ابتلای یکی از اعضاء خانواده به کوید ۱۹، چه باید کرد؟

تمامی افراد خانواده باید از ماسک و دستکش برای تردد در خانه استفاده کرده و در صورت امکان؛ فقط یک نفر از اعضا مسئولیت مراقبت از بیمار را به عهده داشته باشد.

سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی

سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی

رعایت سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی | خدمات ضدعفونی مانیا پاک

با شیوع گسترده ویروس کرونا در همه ی نقاط جهان؛ رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بیش از پیش ضروری محسوب می شود. در واقع به دلیل سرعت بالا و انتشار سریع ویروس کرونا از راه تنفس، چشم، بینی، دهان و تماس با سطوح، قوانینی مبنی بر کاهش حضور در اجتماعات و محدودیت های عبور و مرور لحاظ شده است. در این بین؛ محیط های کاری اعم از؛ اداره، شرکت، کارخانه و… که در اغلب مواقع بعنوان فضاهای غیرقابل تعطیل شناخته می شوند، همچنان در طول روز شاهد رفت و آمد تعداد کثیری از مردم هستند که؛ برای انجام کارهای اداری و مالی به این مراکز مراجعه می کنند.

به همین دلیل رعایت فواصل اجتماعی حداقل 5/1 متر در محیط های بسته و ضدعفونی کردن مداوم سطوح در این مکان ها، ضروری است. در راستای حفظ سلامت کارکنان و کارمندان؛ نکات و دستوراتی جهت پیشگیری و جلوگیری از انتشار و ابتلا افراد به کرونا در محیط های بسته، در نظر گرفته شده است. کارکان و کارمندان موظفند؛ ضمن رعایت نکات بهداشت فردی از جمله؛ زدن ماسک به طور مرتب و تعویض آن ها هر دو یا سه ساعت یکبار، شست و شوی مداوم دست ها، عدم تماس دست آلوده به صورت و دیگر نقاط، به همراه داشتن محلول های ضدعفونی کننده و دستکش، استفاده از قلم، موس و کیبورد اختصاصی، استفاده از سیستم اتوماسیون اداری به جای کاغذ برای جلوگیری از انتشار احتمالی ویروس، گندزدایی میزکار به طور مرتب و…. بهداشت اجتماعی را نیز، در دستور کار خود قرار دهند. همچنین اغلب کشورهای جهان؛ با توسعه سیستم های الکترونیکی و اینترنتی؛ دورکاری و یا استفاده از حداقل یک سوم نیروی کار مراکز دولتی را در اولویت قرار داده اند. اما؛ انجام چه نکاتی در جهت جلوگیری از ابتلای کارکنان و انتشار ویروس، سلامت محیط های کاری را تضمین می کند. در ادامه این مطلب قصد داریم؛ تا به چگونگی راهکارهای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ضدعفونی اصولی محل کار بپردازیم.

روش صحیح ضدعفونی

در ابتدای کار بایستی؛ از دستکش و ماسک استفاده کنید تا از ورود آلودگی و یا محلول های شیمیایی به دهان و پوست جلوگیری شود. نظافت سطوح را با استفاده از مواد شوینده و یا تجهیزات پیشرفته کف شوی انجام داده و سپس به کمک مواد ضدعفونی کننده و یک دستمال تمیز و ترجیحاً یکبار مصرف، سطوح را پاکسازی کنید. پس از حداقل ده دقیقه باقی ماندن محلول بر روی سطح، آن را آبکشی کرده و یا با دستمال خیس تمیز کنید.

چنانچه قصد دارید تا لوازم الکترونیکی محیط کارتان را ضدعفونی کنید؛ نیاز است ابتدا کامپیوتر یا لپ تاپ را خاموش کرده و کارت حافظه، باتری و بخش های قابل جدا شدن  را به طور کامل خارج کنید. ترجیحاً با استفاده از دستمال میکروفایبر که رویه آن نرم و حوله ایست، مواد ضدعفونی کننده را به دور از دستگاه و به روی دستمال اسپری کنید. سپس به آرامی طی حرکت های رفت از بالا به پایین سطوح را پاک کنید. توجه داشته باشید که؛ هرگز مواد ضدعفونی کننده را به طور مستقیم بر روی لوازم الکترونیکی اسپری نکنید زیرا؛ در صورت ورود الکل به درگاه USB و دیگر پورت های کامپیوتر و لپ تاپ، خرابی دستگاه تان را به دنبال خواهد داشت. بهتر است؛ پس از ضدعفونی، دستگاه را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شوند و یا با استفاده از یک دستمال خشک سطوح را تمیز کنید. همچنین؛ برای پاکسازی مانتیور و صفحات لمسی نیز، باید با استفاده از دستمال میکروفایبر و اسپری محلول آب و چند قطره الکل، سطوح آن ها را ضدعفونی کنید.

سلامت در محل کار با ضدعفونی اصولی

ضدعفونی محیط های پررفت و آمد

سطوح مشترک از جمله درب های ورودی، دستگیره ها، کلید و پریز، تلفن، راهرو و راه پله ها، میزهای پیشخوان ارباب رجوع، صندلی های انتظار و همچنین سطوح کف، صلی ترین ماز اکان های انتشار ویروس در فضای بسته ادارات محسوب می شوند. چرا که؛ روزانه ده ها نفر برای انجام امور اداری و ضروری به این مکان ها مراجعه کرده و این مسئله تهدیدی جدی برای سلامت کارکنان مراکز است. بری گندزدایی و ضدعفونی محیط های بسته ادارات؛ بایستی با استفاده از تجهیزات نظافتی مکانیزه، کف شوی و جاروبرقی اقدامات پاکسازی محیط انجام گیرد. زیرا استفاده از تجهیزات مدرن برای گندزادایی محیط کار سرعت بالا و تمیزی تمامی سطوح و بخش ها را به دنبال خواهد داشت. کف شوی یا نام دیگر آن اسکرابر؛ آلودگی های سطوح را به کمک برس های زیرین تمیز کرده و همچنین با استفاده از قسمت مکش دستگاه، رطوبت و محلول های رویی جمع آوری و خشک خواهند شد. به طوری که پس از اتمام کار؛ کارکنان و ارباب رجوع می توانند براحتی از محیط استفاده کنند. علاوه بر استفاده از تجهیزات نظافتی؛ خدمات ساختمان های اداری می توانند؛ با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده و یا محلول های دست ساز، به کمک سطل و تی به صورت رفت محیط را روزانه حداقل یک بار پاکسازی کنند.

 نظافت دیگر سطوح اعم از سالن های جلسات، همایش و نمازخانه ها و تمامی بخش  های محیط کار که در معرض خطر انتشار ویروس می باشند نیز، بایستی با استفاده از جارو برقی و یا کف شوی ها صورت گیرد. طبق آخرین تحقیقات گزارش شده؛ به منظور گندزدایی محیط های پررفت وآمد، نظافت محیط و ضدعفونی توام با هم تاثیر قابل توجهی در ریشه کن کردن ویروس از روی سطوح و محیط های بسته داراست. بنابراین توجه داشته باشید که؛ به منظور پاکسازی محیط اداره، ضروریست که در ابتدا نظافت و رفع آلودگی های سطحی صورت گرفته و سپس از مواد ضدعفونی کننده و محلول های شیمیایی قوی استفاده گردد چرا که؛ در اغلب موارد، افراد صرفاً به ضدعفونی و گندزدایی با محلول اکتفا می کنند که این کار باعث انتشار ویروس شده و به دلیل وجود لایه های گرد و غبار، محلول به بخش های زیرین کف و سطوح، نخواهد رسید. به طور کلی؛ محیط ادارات بایستی حداقل یک یا دوبار در روز به طور مرتب نظافت و ضدعفونی شوند. اما سطوح مشترکی که مکرراً در تماس با افراد مختلف می باشند، بهتر است؛ هر ساعت یک یا دوبار با محلول های پاک کننده گندزدایی شوند. اما چنانچه محیط شرکت یا اداره به نحوی است که؛ اغلب کارکنان در یک محیط بسته و با کمترین میزان رفت و آمد ارباب رجوع فعالیت می کنند، می تواند ضدعفونی و نظافت سطوح و محیط، یک بار در روز صورت گیرد. برای انجام ضدعفونی اصولی در محل کار توصیه می شود، نکات زیر را به ترتیب انجام دهید.

رعایت نکات ضروری در رابطه با فرد مشکوک به کرونا

 چنانچه یکی از افراد کارکنان شرکت، اداره یا کارخانه دارای علائم ظاهری ویروس کروناست، توصیه می شود؛ در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کرده و از ادامه حضور در محیط کار شخص جلوگیری شود. همچنین بایستی همه ی نواحی مشترک و تمام بخش هایی که فرد مبتلا یا مشکوک به کووید 19، در آن حضور داشته به دقت ضدعفونی گردد. توجه داشته باشید که؛ پاکسازی تمامی این نواحی از جمله؛ سرویس بهداشتی، میزکار، بخش های مشترک اداری، دستگیره، درب های ورودی، اتاق های اداره و… باید پیش از ورود کارمندان اداره به محیط صورت گیرد.

با توجه به آمار بالای تلفات ویروس کرونا در جهان؛ همه ی افراد به ویژه مکان های پر رفت و آمد اعم از؛ محل کار و محیط های اداری، ملزم به رعایت و ضدعفونی های مکرر هستند. لازم به ذکر است که؛ می توانید برای انجام پاکسازی محیط به بهترین نحو ممکن و با سرعت بالا و کمترین میزان اختلال کاری، از مراکز ضدعفونی و تکنسین های متخصص این کار استفاده کنید.

در صورت مواجهه با فرد مشکوک به کرونا چه باید کرد؟

در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کرده و از ادامه حضور در محیط کار شخص جلوگیری شود

ضدعفونی محیط های پر رفت و آمد چه تاثیری در از بین رفتن ویروس کرونا دارد؟

گندزدایی محیط های پررفت وآمد، نظافت محیط و ضدعفونی توام با هم تاثیر قابل توجهی در ریشه کن کردن ویروس از روی سطوح و محیط های بسته داراست

چه مکان هایی باید به صورت مکرر ضدعفونی شوند؟

مکان های پر رفت و آمد اعم از؛ محل کار و محیط های اداری، ملزم به رعایت و ضدعفونی های مکرر هستند

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

اهمیت ضد عفونی در دوران کرونا

تاریخچه پیدایش ویروس کرونا

از دیرباز تاکنون؛ ضد عفونی سطوح و محیط های مسکونی و کاری، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در گذشته؛ انسان ها به جهت حفظ سلامتی و جلوگیری از هر گونه بیماری احتمالی، سعی بر رعایت هر چه بیشتر نظافت محیط خود داشتند. اما در حال حاضر و در عصر جدید؛ همزمان با شیوع بیماری های پیشرفته و جهش یافته از جمله ویروس کرونا ، ضدعفونی و پاکیزگی محیط زندگی، به امری ضروری مبدل شده است.

در دسامبر سال 2019 میلادی، در پی مرگ اولین مورد ابتلا به یک نوع بیماری ویروسی در شهر ووهان چین؛ محققان از کشف ویروسی خطرناک و همه گیر کرونا گزارش دادند. ویروس کرونا که یک نوع بیماری قابل انتقال میان انسان ها و حیوانات است، طبق گفته برخی از دانشمندان این حوزه؛ قدمت آن به حدود 8 هزار سال پیش قبل میلاد باز می گردد. پس از کشف کرونا؛ این ویروس جهش یافته به سرعت در تمامی جهان فراگیر شد و هزاران نفر را به کام مرگ کشاند. اگر چه منبع اصلی انتشار این ویروس همچنان نامشخص می باشد و در دست بررسی است اما؛ گزارشات حاکی از آن است که؛ ویروس کرونا ویروسی خطرناک و مشابه سرما خوردگی است که در وهله اول به دستگاه تنفسی افراد آسیب وارد می کند. همچنین سرعت انتقال و همه گیری آن در افراد دارای بیماری های زمینه ای، به شدت بالاست.

در ابتدای فراگیر شدن ویروس کرونا؛ محققان دریافتند که؛ حفظ پاکیزگی و شستن مداوم سطوح، تاثیر قابل توجهی در میزان کاهش انتقال بیماری به دیگر افراد داراست. در واقع می توان گفت؛ انسان امروزه نیز به طریق دیگر و پیشرفته تری سعی در حفظ بقا و جلوگیری از ورود ویروس و بیماری به محیط زندگی خود را دارد. به همین منظور؛ کشورهای مختلف جهان به جهت کنترل انتقال بیماری و جلوگیری از سرایت آن به تمامی افراد جامعه؛ مردم را ملزم به رعایت نکاتی از جمله شستشوی مدام دست ها، زدن ماسک و ضدعفونی محیط خود کردند. حتی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته؛ ضدعفونی و یا گندزدایی تمامی محلات شهری به طور مداوم، در دستور کار قرار گرفت.

پس از گذشت حدود یک سال از پیدایش اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا؛ تمامی افراد جهان به اهمیت استفاده از مواد ضد عفونی کننده و رعایت دستورات بهداشتی پی برده اند و ملزومات این امر بر هیچکس پوشیده نیست. خوشبختانه؛ همچنان ساخت دستگاه های ضدعفونی کننده هوشمند، تولید مواد شوینده، تولید کاورهای مخصوص ورود به محیط های آلوده و … در اغلب کشورهای جهان و به ویژه ایران، به قوت خود باقیست. همچنین در اغلب نقاط جهان؛ با به کارگیری قوانین سختگیرانه مبنی بر رعایت و اجرای دستورالعمل های بهداشتی از جمله؛ قرنطینه های سراسری، رعایت فاصله اجتماعی در محیط های غیر از منزل، ضرورت استفاده از ماسک در اجتماع و محیط های بسته، شستشوی مداوم دست ها، استفاه از محلول های ضدعفونی کننده سطوح و حتی جریمه های عدم رعایت موارد بهداشتی، را نیز اجرا می کنند.

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم؛ به منظور جلوگیری از شیوع و ابتلا همگانی ویروس کرونا، راه های مختلفی جهت ضد عفونی کردن سطوح و محیط های کاری و منزل وجود دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم؛ ضمن شرح بیشتر اهمیت این موضوع، به نکاتی ضروری مبنی بر حفظ پاکیزگی محیط و چگونگی راهکارهای آن، نیز بپردازیم.

محققان بر این باورند که؛ با پیشرفت و جهش ویروس کرونا و تغییرات مداوم ژنتیکی از ابتدای شیوع این بیماری، علائم ویروس ممکن است بسته به بیماری های زمینه ای افراد و یا میزان حضور در محیط های آلوده و تماس با افراد مختلف، متفاوت جلوه کند. از آن جایی که در روزهای ابتدایی بیماری افراد؛ علائم ظاهری ویروس آنچنان که باید مشخص نیست، افراد ناقل می توانند در دوران نهفتگی ویروس، با حضور در اجتماعات و محیط های مختلف ده ها نفر را به این بیماری مبتلا کنند. به سبب همین موضوع؛ اهمیت رعایت موارد بهداشتی بیش از پیش ضرورت می یابد. اما مسئله اصلی اینجاست که؛ رعایت چه مواردی در حفظ سلامتی انسان ها در برابر این ویروس چند وجهی الزامی است.

ضدعفونی کردن سطوح

شاید بتوان گفت؛ از اصلی ترین مواردی که از ابتدای شیوع بیماری، در جهان مطرح شد و هم اکنون نیز پس از گذشت حدود یکسال و درگیری میلیون ها نفر در جهان، نقش مهمی را در پیشگیری از همه گیری ویروس ایفا می کند، ضدعفونی سطوح مختلف است. محیط های کاری، درب های ورودی ادارات، فضاهای های بسته، آسانسورها، صندلی ها و… از مواردی هستند که به طور هر روزه توسط افراد مختلفی لمس و استفاده می شوند. به همین دلیل؛ اکیداً به افراد توصیه می شود که پیش از تماس با سطوحِ به ویژه بیرون از خانه، از محلول های ضد عفونی کننده، دستمال های مرطوب حاوی الکل و یا در صورت نیاز مواد شوینده خانگی  استفاده کنید و سطح مورد نظر را پاکسازی نماید. در صورت امکان بهتر است؛ مواد ضد عفونی کننده در ابتدا حدود 3 تا 5 دقیقه بر روی سطح باقی مانده و سپس آبکشی شود. همچنین جهت جلوگری از تماس سطوح آلوده با دست می توانید؛ از دستکش های یک بار مصرف استفاد کنید. اما توجه داشته باشید؛ که حتما پس از استفاده از دستکش، آن را در سطل زباله قرار دهید.

ضد عفونی کردن لوازم ضروری

از دیگر مواردی که از ابتدای فراگیری ویروس کرونا از اهمیت بالایی برخورد بوده؛ ضد عفونی کردن اقلام ضروری و مصرفی منزل است. ضدعفونی کردن مواد بسته بندی شده، میوه ها و سبزیجات و مواد غذایی سر باز، هر کدام نیازمند روش های جداگانه ای جهت پاکسازی هستند. جهت ضد عفونی کردن مواد غذای بسته بندی شده از جمله؛ ظرف های ماست، شیر، پک های ماکارونی و دیگر مواد مصرفی روزانه، بهتر است؛ روکش بسته بندی آنها را با استفاده از مواد شوینده خانگی و یا محلول های ضد عفونی کننده پاکسازی کنید. توجه باشید که؛ مواد شیمیایی به قسمت های داخلی بدنه بسته بندی نفوذ نکند. اما به منظور ضد عفونی کردن مواد غذایی سر باز و یا به اصطلاح؛ اقلام غیرقابل شست و شو، بایستی در ابتدا حداقل به مدت دو هفته آن ها در معرض آفتاب و در جای خشک قرار داده و پس ازآن استفاده کنید. البته توصیه می شود؛ در صورت امکان از اقلام بسته بندی شده و یا در صورت ضرورت، از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. در رابطه با ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات نیز بایستی با تهیه محلول های ضد عفونی کننده مخصوص از داروخانه ها و ضمناً با توجه به دستورات درج شده بر روی بسته بندی، برای پاکسازی آن ها  اقدام کنید.

ضدعفونی کردن محیط های بسته

خوشبختانه؛ همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان و با توجه به اهمیت ضدعفونی در عصر بیماری؛ صنایع مختلفی به تولید دستگاه ها و ابزارهای بعضاً جدیدی جهت آسان سازی ضدعفونی محیط های مختلف، در حالتی که تماس با سطوح به کمترین میزان ممکن کاهش پیدا کند، پرداختند. نتیجه حاصل شده از تلاش های شبانه روزی طراحان و سازندگان ابزارهای صنعتی، منجر به تولید دستگاه ضد عفونی کننده مه ساز، دستگاه های ضد عفونی کننده هوشمند و دستگاه ضد عفونی کننده پدالی گردید که این امر موجب شده است تا محیط های ادارات،  بیمارستان ها و دیگر مکان های در معرض ویروس کرونا؛ به ابزار های ضد عفونی کننده مجهز شوند. طبق گفته سازندگان؛ دستگاه های نام برده به صورت انتشار قطرات محلول در محیط، پخش مواد ضد عفونی به صورت خودکار و چشمی و  فشار دستگاه با پا و بدون لمس دست، امکان پذیر می باشد.

از مراکز ضدعفونی منزل و محل کار چه می دانید؟

از مراکز ضدعفونی منزل و محل کار چه می دانید؟

از مراکز ضدعفونی منزل و محل کار چه می دانید؟

با توجه به نگرانی های ناشی از ابتلای به ویروس کرونا و انتقال آن به کودکان، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای؛ از موثرترین راه های پیشگیری و کنترل کرونا مداومت بر ضدعفونی منازل و محل کار است. ویروس کرونا یا کووید 19؛ از جمله بیماری های چند وجهی است که طی گذشت چندین ماه از پیدایش اولین مبتلا و کشف آن؛ علائم ظاهری های مختلفی را در افراد نشان داده است. این علائم ظاهری از تب، سردرد، گلودرد، سرفه شروع شده و تا گرفتگی های عضلانی شدید، مشکلات پوستی و از بین رفتن کامل حس بویایی نیز پیش رفته است. با توجه به توصیه های سازمان جهانی بهداشت؛ رعایت دستورالعمل های بهداشتی از جمله ضدعفونی مکرر محیط های کاری، منازل، مدارس، مراکز ورزشی، مراکز تجاری، سالن زیبایی و هر مکانی که احتمال تجمع در محیط های بسته وجود دارد، ضروریست. تجارب حاصل شده حاکی از آن است که؛ گردگیری و نظافت ساده محیط که پیش از شیوع ویروس کرونا؛ که در بین بردن باکتری، قارچ و میکروب های سطحی محیط موثر بود، امروزه نقش موثری در از بین بردن ویروس کرونا ندارد. در واقع؛ صرفاً استفاده از محلول های ضدعفونی کننده قوی آن هم به روش درست و در تمامی نقاط، می تواند احتمال ابتلای افراد به ویروس را به صفر برساند.

مراکز ضدعفونی منزل و محل کار

در راستای شیوع گسترده کرونا در کشور و نیاز ضدعفونی روزانه محیط های مختلف؛ مراکز خدماتی متعددی برای حل این مسئله پدید آمده اند که می توانند، تاثیر قابل توجهی در حفظ سلامت افراد ایفا کنند. از آن جایی که از مهم ترین و اصلی ترین راه های انتقال ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم است، بنابراین اغلب افراد در معرض این بیماری می باشند. چرا که؛ حتی در صورت اعمال قرنطینه های سراسری، بخش زیادی از افراد مجبورند برای خرید مایحتاج ضروری منزل از محیط خانه خارج شده و در اجتماع قرار گیرند. بخش دیگری نیز بنا بر ضرورت شغلشان بایستی؛ بصورت مداوم به محیط بیرون از منزل رجوع کنند.

در واقع می توان گفت؛ هر یک از افراد جامعه به نوعی در خطر ابتلا به این بیماری ویروسی قرار دارد. اما با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و همچنین ضدعفونی های مکرر محیط های مختلف می توان از انتشار و انتقال ویروس به افراد مختلف تا حدی زیادی جلوگیری کرد.

ضدعفونی منزل و محیط کار

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم؛ مراکز ضدعفونی با ارائه بهترین سرویس های خدماتی محیط های مختلف، آماده خدمات رسانی به شما هستند. به سبب رفت و آمد مکرر مردم در فضاهای مختلف از جمله؛ شرکت، پاساژ، باشگاه، مراکز آموزشی، خودرو های درون شهری و تماس های مستقیم افراد با سطوح مشترک؛ نیاز به ضدعفونی و پاکسازی این فضاها بیش از پیش دیده می شود. به ویژه در صورت داشتن فرد مشکوک و یا مبتلا به کرونا در منزل و محل کار، حتما نیاز است تا با تجهیزات نظافتی مکانیزه و به طور دقیق ضدعفونی در محل صورت گیرد. این مراکز با آموزش و به کارگیری تکنسین های متخصص و همچنین با استفاده از بهترین مواد پاک کننده قوی؛ با نفوذ در تمامی نقاط، از انتشار ویروس در محیط های بسته جلوگیری می کنند. خدمات و سرویس های ضدعفونی محیط، تحت نظارت و تایید وزارت بهداشت می باشند و این خدمات طبق توصیه های بهداشتی از سوی سازمان ها، بایستی به صورت دوره ای ارائه شوند. پس از یک بار گندزدایی محیط؛ می توانید تا دوره بعد و در صورت رعایت نکات بهداشتی، با استفاد از محلول و اسپری های پاک کننده محیط را از ویروس و بیماری مصون نگه دارید.

ضدعفونی تخصصی منزل

براساس شواهد موجود؛ ویروس کرونا می تواند ساعت ها بر روی سطوح باقی مانده و از راه تماس به پوست دست و در نهایت دیگر اندام های بدن، انتقال یابد.

مرکز ضدعفونی مانیا پاک با استفاده از دستگاه های مجهز که قدرت پاک کنندگی و مکش بسیار بالایی دارند، اقدام به پاکسازی تمام نقاط می کنند. مطمئنا استفاده از محلول های ضدعفونی کننده نامناسب با محیط زیست و سلامت انسان و همچنین قدرت پاک کنندگی پایین، می تواند جان افراد را به خطر انداخته و مشکلات تنفس متعددی را برای اعضای خانواده و کارکنان محیط های اداری ایجاد کند. مراکز ضدعفونی منزل و محل کار مانیا پاک؛ با استفاده از محلول های پاک کننده تایید شده توسط وزارت بهداشت که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند، اقدام به گندزدایی محیط می کنند. افراد می توانند در صورت تمایل، محلول های مخصوصی را به تیم خدماتی پیشنهاد دهند. همچنین این امکان برای کارفرما فراهم است تا؛ از تکنسین های انجام این کار بخواهند که محیطی را مجددا ضدعفونی کنند.

نظافت و ضدعفونی آشپرخانه، حمام و سرویس بهداشتی از اصلی ترین بخش های پاکسازی می باشند چرا که؛ به واسطه وجود سطوح مشترک بسیار همانند درب، دستگیره، کلید و پریز و همچنین انتقال اقلام ضروری از محیط بیرون به آشپزخانه، محل اصلی تجمع میکروب و ویروس است. از آن جایی که برای پاکسازی محیط داخل آپارتمان نیازی به استفاده از موتورهای مه پاش نیست، مراکز ضدعفونی با استفاده از محلول های پاک کننده و مواد شوینده قوی با اسپری و یا در مواردی به صورت دستی با دستمال های یکبار مصرف، محیط را از هر نوع میکروب و ویروسی عاری می سازند. همچنین این خدمات برای ضدعفونی لوازم یا اثاثیه منزل از جمله؛ مبلمان، پرده، سرویس خواب، اجاق گاز، دستگاه های الکترنیکی منزل و…. ارائه می شود که می توانید در صورت تمایل تمامی محیط و لوازم منزل را توام با هم ضدعفونی کنید.

ضدعفونی تخصصی محل کار

در محل کار نیز بسته به نوع محیط کار، میزان تجمع مردم و رفت و آمد ارباب رجوع، وجود یا عدم وجود تهویه، میزان سطوح مشترک محیط و همچنین ابتلا یا عدم ابتلای کارکنان شرکت در ماه های اخیر؛ با استفاده از دستگاه مه پاش ضدعفونی کننده و اسکرابر تمامی نقاط کور و غیرقابل دسترس از جمله؛ شکاف دیوار، سقف و… را پاکسازی می شوند. لازم به ذکر است که؛ به دلیل عدم ایجاد اختلال در روند کار اداری، ضدعفونی محیط به سرعت انجام خواهد گرفت.

هزینه تمام شده خدمات مراکز ضدعفونی بسته به نوع محیط و متراژ آن می باشد که می توانید با تماس با بخش های پشتیبانی شرکت، از قیمت خدمات اطمینان حاصل کنید. همچنین؛ این سرویس ها سعی دارند؛ تا با ارائه بهترین و کامل ترین خدمات و همچنین سرعت بالای انجام کار و قیمت مناسب، افراد بیشتری را به استفاده از مراکز و خدمات ضدعفونی اصولی مجاب کنند.

اما رعایت چه نکاتی به هنگام یا قبل از شروع ضدعفونی ضروریست؟ علارغم استفاده از مواد شوینده غیرحساس به پوست و ریه و دستگاه تنفسی، اما بهتر است؛ افراد سالمند، کودکان زیر 10 سال، افراد دارای بیماری های زمینه ای بخصوص ریوی، زنان باردار و…. از محیط ضدعفونی تا اطلاع ثانوی دور بمانند. تمامی  مواد خوراکی ضروری در ظروف سربسته و یا پلاستیک قرار گیرد. همچنین در صورت عدم تمایل به ضدعفونی لوازم الکترونیکی رایانه و لپ تاپ، توصیه می شود؛ که جهت محافظت از دستگاه و جلوگیری از ورود قطرات الکل به پورت های داخلی، حتما از محیط دور نگه داشته شده و یا توسط روکش محافظ پوشانده شوند.

بهتر است؛ پس از اتمام پاکسازی، حداقل دو یا سه ساعت افراد وارد محیط نشوند، تا مواد ضدعفونی کننده در معرض هوای آزاد خشک شود.

در صورت تمایل به مشاوره و رزرو وقت مراکز ضدعفونی، می توانید؛ با شرکت خدمات و تیم های پشتیبانی تماس حاصل کنید تا مشاوران مربوطه؛ شما در انتخاب سرویس های مناسب محیط موردنظر راهنمایی کنند.

ضدعفونی محل کار

چه زمان محل کار شما باید ضدعفونی شود؟

ضدعفونی محل کار | خدمات ضدعفونی پاک نهاد

از آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان؛ تمامی محیط های اداری دولتی و خصوصی به انجام کار از طریق دورکاری تشویق شده اند. با توجه به آمار بالای تعداد تلفات در جهان، رفت و آمد مردم و همچنین تجمع های متعدد در محیط کار برای انجام کارهای ضروری؛ محیط های اداری از جمله مکان های اصلی شیوع و انتشار ویروس کرونا محسوب می شوند.

البته؛ علاوه بر انجام ضدعفونی، تشویق کارمندان به دورکاری و حضور یک سوم از آن ها در محل کار؛ مسئله ای که در این بین بایستی بیشتر به آن توجه کرد؛ فراهم کردن زیرساخت های لازم برای انجام کارهای اداری مردم به صورت اینترنتی است، تا تجمع و تردد مردم در محیط ادارات به طور قابل توجهی کاهش یابد.

راه های انتقال ویروس کرونا به افراد

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ از راه های اصلی انتقال ویروس به افراد مختلف، تماس با سطوح مشترک در محل های پر رفت و آمد است. طبق گفته های کارشناسان این حوزه؛ ویروس کرونا یک نوع ویروس چند وجهی است که؛ عمده ترین راه انتقال آن از طریق هوا، تنفس، عطسه، سرفه و تماس با سطوح می باشد. بسته به نوع و جنس سطوح؛ ویروس کرونا می تواند از  3 ساعت تا 5 روز بر روی سطح زنده بماند. به سبب همین موضوع؛ ضدعفونی های مداوم محل کار و ادارات به طور روزانه، امری ضروریست.

ضدعفونی محل کار

اما مسئله ی قابل توجه این است که؛ ضدعفونی شرکت، اداره، کارخانه و به طور کلی محیط های اداری بهتر است در چه زمان هایی و هر چند وقت یکبار صورت گیرد تا علاوه بر ایجاد محیطی سالم برای مردم، سلامت کارکنان و کامندان ادارات نیز به طور کامل تضمین شود. در این مطلب قصد داریم؛ ضمن پاسخ به این سوال، به چگونگی انجام و راهکارهای مربوط به ضدعفونی محل کار نیز بپردازیم.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد؛ محیط های اداری از جمله اصلی ترین مکان های تجمع افراد مختلفی می باشند و از این نظر جز دسته اول فضاهای مستعد بیماری قرار دارند. در واقع؛ رعایت نکردن و عدم توجه به نکات بهداشت فردی در محیط کاری، می تواند بیماری دیگر افراد و کاکنان را به دنبال داشته باشد.

از جمله مواردی که می تواند نقش مهمی را در کاهش انتشار ویروس در محل کار ایفا کند؛ داشتن تهویه و پنجره های سراسری بزرگ برای ورود و خروج هواست. به هنگام ساعات شلوغ اداری در طول روز، حتما باید پنجره ها به طور کامل باز باشند از تجمع ویروس و آلودگی در محیط های بسته جلوگیری شود.

از مراکز ضدعفونی منزل و محل کار چه می دانید؟

جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محل کار

همچنین بهتر است؛ از برگزاری جلسات با تعداد نفرات بالا در یک اتاق و محیط بسته خودداری شود. اما در صورت ضرورت؛ بایستی حداقل فاصله 2 متر توسط کارکنان رعایت شده و قبل از حضور کارکنان در اتاق، تمامی بخش های سالن از جمله؛ صندلی، میز، میکروفون، لپ تاپ، دیوارها، کف و… با استفاده از دستگاه های نظافتی مکانیزه و به صورت دستی ضدعفونی شوند.

همچنین؛ بهتر است کارکنان از میزهای جداگانه و به دور از هم استفاده کرده و محلول ضدعفونی کننده دست، دستمال مرطوب حاوی الکل، ماسک و دستکش یک بار مصرف در دسترسشان قرار گیرد.

طبق توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محل کار؛ بهتر است تا حد امکان استفاده از کاغذ کاهش یافته و سیستم اتوماسیون اداری در محیط های کاری راه اندازی شود. به هنگام ورود و خروج کارکنان به محیط و همچنین جابه جایی در اتاق های اداره، بایستی؛ حتما زدن ماسک و ضدعفونی مداوم دست ها رعایت شود. لازم به ذکر است که؛ باید ژل ضدعفونی و مواد شوینده در هر طبقه و بخش از اداره، به اندازه کافی وجود داشته باشد.

توصیه می شود؛ برای سرو غذا از غذاهای خانگی و یا غذای رستوران های بیرون بر به صورت ظروف در بسته استفاده شود. همچنین لازم است که؛ هر کدام از کارکنان اداره از لیوان و لوازم شخصی خود استفاده کنند.

رعایت نکات بهداشتی در محل کار

سطوح مشترک از جمله؛ درب های ورودی، دستگیره ها، نرده ها، آسانسور، صندلی انتظار مراجعین، کلید و پریز، دستگاه کارتخوان، خودپرداز و… بایستی؛ به طور روزانه و هر دو یا سه ساعت یکبار به صورت دستی با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل 70 درصد پاکسازی شوند.

گندزدایی سرویس های بهداشتی ادارات و دفع پسماندهای مربوطه نیز می بایست در پایان ساعت کاری توسط تیم خدماتی انجام گیرد.

توصیه می شود؛ به منظور اطلاع رسانی و آموزش کارکنان به منظور رعایت نکات بهداشتی، کلاس های آموزشی و اطلاع رسانی های گسترده ای از طریق فضای مجازی صورت گیرد. همچنین بهتر است؛ جهت آموزش و تذکر به مراجعین محترم، نصب تابلو ها و راهنماهای آموزش شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی در محیط کاری، در نقاط قابل دید انجام شود.

کارکنان و کارمندان ادارات موظفند؛ برای حفظ سلامتی خود و دیگر افراد، به طور مرتب میز کار خود و سطوحی که ارباب رجوع با آن بیشترین برخورد و تماس را داشته است، ضدعفونی کنند.

دمای بدن کارکنان شرکت می بایست؛ به هنگام ورود و خروج از محیط کار توسط تب سنج های دیجیتال، به طور دقیق چک شود و در صورت بروز هرگونه تغییر، فرد مورد نظر در جریان قرار گیرد.

ضدعفونی محل کار توسط تیم های نظافتی

تیم های نظافتی ساختمان ها می توانند؛ پیش از شروع ساعات اداری و یا پس از پایان آن؛ با استفاده از دستگاه های نظافتی مکانیزه از جمله؛ دستگاه مه پاش و اسکرابر یا کف شوی که محیط را در ابعاد بیشتری و با سرعت بالاتری ضدعفونی می کنند، استفاده کنند. ضدعفونی دستگیره ها و سطوحی غیر از کف و دیوارها نیز باید با دستمال های یکبار مصرف آغشته به ترکیبات الکل و آب ضدعفونی شوند. همچنین؛ اسپری مواد ضدعفونی کننده در هوای محیط نیز می تواند، تا ساعاتی فضای بسته را از ویروس و میکروب مصون نگه دارد.

ضدعفونی سرویس اداره

چنانچه؛ برای ایاب و ذهاب کارکنان شرکت، از اتوبوس و یا سرویس های مربوط به اداره استفاده می شود، می بایست هر بار پیش از ورود افراد به اتوبوس و پس از خروج آن ها گندزدایی و پاکسازی محیط داخلی به ویژه صندلی ها و دستگیره درب به دقت صورت بگیرد. همچنین راننده نیز باید ضمن رعایت نکات بهداشتی همانند؛ زدن ماسک و استفاده از محلول ضدعفونی، در مبدا هر مسیر رفت و برگشت اقدام به شست و شوی دست نماید .

رعایت نکات مهم در رابطه به کارمند مبتلا به کرونا

چنانچه کارمندی  قصد دارد؛ برای سفر کاری از شهر محل زندگی خود خارج شود، بایستی پیش از سفر تصمیم خود را با روئسا و افراد رده بالای شرکت در میان گذاشته، تا صرفاً در صورت لزوم برای سفر کاری اقدام شود. همچنین فرد می بایست پس از بازگشت از سفر، به مدت حداقل دو هفته در منزل از طریق دورکاری فعالیت خود را ادامه داده تا در صورت بروز علائم مشکوک به ویروس کرونا، هر چه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کند.

اگر فردی از کارکنان اداره به ویروس کرونا مبتلا شد، باقی کارمندان و افراد حاضر در شرکت موظفند؛ در اسرع وقت برای تست کرونا به درمانگاه ها و نزدیک ترین مراکز درمانی مربوطه مراجعه نمایند. همچنین ضدعفونی اتاق فرد مبتلا و سطوح نیز بایستی با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده قوی و دستگاه های نظافتی پیشرفته صورت گرفته و تمامی بخش ها از جمله دستگیره درب، دیوار، سطوح میز، رایانه و… به دقت پاکسازی شود.

ویروس کرونا از چه راه هایی انتقال می یابد؟

از راه های اصلی انتقال ویروس به افراد مختلف، تماس با سطوح مشترک در محل های پر رفت و آمد است.

حداقل فاصله استاندارند بین کارمندان چقدر است؟

در صورت ضرورت؛ بایستی حداقل فاصله 2 متر توسط کارکنان رعایت شود

وزارت بهداشت در رابطه با کاهش انتقال زنجیره ی کرونا چه توصیه ای کرده است؟

طبق توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محل کار؛ بهتر است تا حد امکان استفاده از کاغذ کاهش یافته و سیستم اتوماسیون اداری در محیط های کاری راه اندازی شود

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

با توجه به شیوع گسترده بیماری کرونا در جهان و بالا بودن سرعت انتقال آن از راه های مختلف؛ افراد جامعه ملزم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در راستای حفظ سلامتی و جلوگیری از سرایت ویروس به خود و دیگران می باشند. خوشبختانه؛ با قانون گذاری و اجرای قوانین سختگیرانه در اغلب کشورهای جهان و همچنین با گذشت حدود یکسال از شیوع این بیماری؛ اغلب مردم دنیا با راهکارهای مبارزه با ویروس و چگونگی رعایت ملزومات بهداشتی آشنا هستند.

طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی در رابطه با راهکارهای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا؛ این ویروس جهش یافته به مدت 2 تا 3 روز بر روی سطوح مختلف باقی می ماند و احتمال تماس افراد با آن ها در طول روز بسیار بالاست. بنابراین در راستای کاهش سرایت و انتقال بیماری؛ بایستی اقداماتی مبنی بر پاکسازی صورت گیرد.

ضدعفونی محل کار

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری از ویروس کرونا، ضدعفونی کردن مداوم محل کار، مراکز تجاری، مدارس، منزل و حتی گندزدایی های شهری است. به واسطه حضور افراد بسیاری در طول روز در محیط های اداری و لمس سطوح های مختلف توسط مردم، ویروس کرونا به سرعت به پوست افراد انتقال یافته و از آن پس راه خود را جهت درگیر کردن اندام های داخلی بدن پیش خواهد گرفت.

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جمله؛ مشغله های کاری و زندگی شخصی، گسترده بودن یا وسعت بخش های محل کار، رفت و آمدهای بی وقفه مردم و نبود تجهیزات مناسب برای گندزایی در ابعاد بزرگ، قادر به انجام ضدعفونی های مکرر سطوح نیستند. با توجه به تاثیر ضدعفونی محیط زندگی در کاهش ابتلا به ویروس کرونا، انجام این امر به طور روزانه ضرورری است.

وجود مراکز ضدعفونی چه اهمیتی دارد؟

خوشبختانه؛ از زمان شروع این پاندمیک جهانی، مراکز خدماتی متعددی جهت پاکسازی و ضدعفونی سریع، ایجاد شدند. مراکز ضدعفونی کرونا قادرند با توجه به نیاز شما، سطوح مختلف و محیط های متعددی اعم از؛ محیط منزل، خودرو، محل کار، مدارس، مراکز ورزشی، مراکز تجاری، سالن زیبایی، شرکت و…. را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز و همچنین پاک کننده های قوی، ضدعفونی کنند.

در ادامه این مطلب ضمن شرح روند کار مراکز ضدعفونی کرونا، به ویژگی های این مراکز و خدمات آن ها نیز اشاره خواهیم کرد.

مراکز ضدعفونی با تمرکز بر پاکسازی همه جانبه تمامی ساختمان از جمله؛ راهروها، راه پله ها، درب های ورودی و محیط داخل، با استفاده از دستگاه های مه پاش و یا اسپری های قوی در طی چند مرحله، سعی دارند؛ تا در حداقل زمان ممکن، محیط را از گونه ویروس، میکروب، قارچ و… پاک کنند. از جمله ویژگی های مهم استفاده از خدمات مراکز ضدعفونی می توان به؛ ضدعفونی سریع در مقیاس های بزرگ، پوشش دهی بالا، سرعت بالا و حداقل اختلال ممکن در محیط، عدم استفاده از مواد پاک کننده مضر برای سلامتی انسان و محیط زیست، قابلیت ضدعفونی هوای محیط، قیمت مقرون به صرفه، متناسب برای تمامی مراکز آموزشی و محیط های کاری، اشاره کرد. در برخی از این مراکز؛ انتخاب نوع محلول ضدعفونی کننده را به عهده کافرما می گذارند تا در صورت تمایل پاک کننده های خاصی را پیشنهاد دهد. اما به طور کلی؛ اغلب مراکز ضدعفونی از بهترین محلول ها و ترکیبات شیمیایی قوی استفاده می کنند که کمتر از 30 ثانیه، تمامی ویروس و یا میکروب ها را از سطوح به طور کلی پاک می کند.

از جمله مزیت های مهم استفاده از مراکز ضدعفونی و تکنسین های متخصص این کار، بر پاکسازی دستی توسط خودتان این است که؛ در صورت ضدعفونی های دستی با محلول های پاک کننده ساده و همچنین به صورت رفت و برگشتی، امکان بازگشت ویروس و باقی ماندن آن بر روی سطوح همچنان ممکن است. همچنین به دلیل عدم وجود تجهیزات مناسب پاک کننده، شما قادر به ضدعفونی هوای محیط و تمامی قسمت های داخلی و خارجی دیوارها و دیگر بخش های محیط نیستید. افزون بر این موارد؛ سرعت کند پیش روی، عدم آشنایی با محلول های مناسب پاک کنندگی سازگار با محیط زیست، غیرقابل اشتعال و کم حساسیت و همچنین هزینه های سرسام آور خرید محلول های ضدعفونی به صورت عمده، اغلب افراد را از انجام این کار منصرف می کند. اما شما می توانید؛ با هماهنگی سریع با مراکز خدمات رسانی ضدعفونی، در کمتر از یک ساعت محیطی کاملا سالم و عاری از هرگونه میکروب و ویروس داشته باشید. لازم به ذکر است که؛ معمولا قیمت تمام شده خدمات مربوطه؛ پس از بررسی متراژ محیط مورد نظر و مقدار استفاده از پاک کننده ها، تعیین می گردد.

محیط های مختلف چگونه ضدعفونی شوند؟

خوشبختانه؛ مراکز و خدمات ضدعفونی با استفاده از زبده ترین متخصصان و همچنین آموزش نیروهای موردنظر در این زمینه، خدمات رسانی و سرویس دهی خود را به بهترین نحو ممکن اجرا می کنند. به منظور ضدعفونی در ابتدای ورود به محیط؛ دستگیره ها، نرده ها، میز و صندلی، شیر آب، کلید و پریزها و دیگر تجهیزات محیط، به طور دستی و با استفاده از محلول های پاک کننده تمیز می شوند. افراد می توانند در صورت تمایل؛ دیگر وسیله های مورد نظرشان را نیز جهت پاکسازی، به تکنسین های انجام این کار بسپارند. پس از اتمام گردگیری و ضدعفونی تجهیزات و سطوح به صورت دستی، حال بایستی با استفاده از دستگاه های مه پاش قوی، اقدامات مربوط به ضدعفونی هوا، دیوارها، درب، کف و… انجام شود. این دستگاه، یکی از پیشرفته ترین روش های پاکسازی محیط از هرگونه ویروس و بیماریست. در محیط های به شدت آلوده از جمله بیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی، استفاده از این روش به طور مداوم ضروری می باشد. پس از پاشش مواد ضدعفونی کننده در هوا و بخش های مختلف محیط، این ذرات پاک کننده سطوح مختلف را پوشانده و مرطوب می کنند. پس از گذشت حدود 30 ثانیه، تمامی ویروس و میکروب های آلوده به طور کامل پاک خواهند شد. در رابطه با نحوه کارکرد دستگاه مه پاش بایستی اینطور بگوییم که؛ دستگاه در ابتدا یک نوع محلول پاک کننده ضد میکروبی را طی فرایندهای متعدد به بخار تبدیل کرده و سپس؛ به کمک یک فن قوی، این بخار در تمامی بخش های محیط پراکنده می کند. پس از این مرحله؛ شاهد غبار غلیظ و یا مه گرفتگی محیط هستیم که این باعث می شود؛ ذرات محلول به تمامی نقاط غیر قابل دسترس از جمله؛ سقف، شکاف دیوار و دیگر بخش های غیر قابل دید نیز نفوذ کنند. معمولا بهتر است؛ پس از اتمام ضدعفونی محیط منزل، کارخانه، اداره، شرکت، مراکز آموزشی و… به مدت حداقل 6 ساعت، رفت و آمد و استفاده از مجموعه امکان پذیر نباشد، چرا که لازم است؛ در ابتدای پاکسازی محیط؛ تمامی محلول های ضدعفونی کننده در معرض هوا خشک شده و تماس با سطوح به حداقل ممکن برسد. طبق گفته این مراکز؛ پاکسازی محیط با استفاده از دستگاه مه پاش، محیط را طی چند هفته از تمامی عوامل بیماری زا و میکروبی مصون نگه می دارد.

توجه!

توصیه می شود؛ پیش از شروع ضدعفونی، تمامی مواد غذایی و خوراکی را از دسترس دور نگه دارید. چنانچه تمایل دارید که شی بخصوصی در معرض پاک کننده های شیمیایی قرار نگیرد، آن را درون نایلون قرار داده و به طور کامل بپوشانید. همچنین سعی کنید تا با دور ماندن از دستگاه و افراد متخصص، محیط را برای آنها خالی کنید. در پایان حتما توجه داشته باشید که؛ افراد دارای سابقه یا زمینه بیماری های تنفسی نظیر؛ آسم و دیگر بیماری های ریوی حاد، در حین فرآیند انجام ضدعفونی، از محیط موردنظر دور بمانند.

اهمیت ضدعفونی منزل مسکونی در روزهای کرونایی

اهمیت ضدعفونی منزل مسکونی در روزهای کرونایی

اهمیت ضدعفونی منزل مسکونی در روزهای کرونایی

اهمیت ضدعفونی منزل مسکونی در روزهای کرونایی

در اواخر سال 2019 میلادی؛ جهان با پدیده ای به نام ویروس کرونا مواجه شد که؛ در طی چند ماه از پیدایش این ویروس، هزاران نفر جان خود را از دست دادند. در این میان سازمان جهانی بهداشت با توصیه هایی مبنی بر رعایت نکات بهداشتی، چه در اجتماع و چه در منزل، سعی بر آشنایی بیشتر مردم با راهکارهای جلوگیری از سرایت و انتقال این ویروس و همچنین از بین رفتن همه گیری کرونا در جهان دارد. همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ بر طبق دستورات و قوانین سازمان بهداشت جهانی؛ علاه بر رعایت زدن ماسک، فاصله اجتماعی و شست و شوی مداوم دست ها، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده های قوی سطوح، تاثیر شگرفی بر پاکسازی محیط از عوامل بیماری زا دارد. در راستای توصیه های بهداشتی؛ ضدعفونی منزل مسکونی یکی از مهم ترین راه ها برای پیشگیری از انتقال ویروس به درون خانه و محیط بسته، محسوب می شود.

همین امر اغلب افراد جامعه را ملزم کرده است؛ تا در صورت رفت و آمدهای مکرر افراد خانواده به درون و محیط بیرون از خانه، تمامی سطوح و وسیله های منازل به طور مداوم ضدعفونی کنند.

پس از اعمال قرنطینه های سراسری در بسیاری از کشورهای جهان و رعایت و محدودیت عبور و مرور افراد در محیط بیرون؛ همچنان برخی از اعضای خانواده مجبورند؛ برای خرید لوازم ضروری و یا در صورت شاغل بودن در اماکن غیرقابل تعطیل، به بیرون از خانه مراجعه کنند. همین امر موجب شده است تا؛ در صورت رعایت نکردن یکی از افراد خانواده و انتقال ویروس، تمامی دیگر اعضا نیز درگیر این بیمار شوند. اما رعایت چه مواردی در رابطه با ضدعفونی منزل، می تواند تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از سرایت ویروس و  به حداقل رساندن انتقال آن به داخل خانه را در پی داشته باشد. در ادامه این مطلب ضمن شرح اهمیت ضدعفونی منزل مسکونی در رابطه با ویروس کرونا، به ارائه راهکارهایی مبنی بر چگونگی مبارزه با انتقال این بیماری به محیط منزل در مراحل اولیه، خواهیم پرداخت.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد؛ از اصلی ترین راه های کاهش شیوع ویروس کرونا؛ رعایت نکات بهداشتی فردی و اجتماعی است. افراد مختلف جامعه؛ به دلایل متعددی که پیش تر نیز به آن پرداختیم؛ ملزم به گذراندن ساعاتی از روز را در محیط بیرون از خانه هستند. اما پس از بازگشت به منزل، باید چه نکاتی را در رابطه با کنترل شیوع این ویروس در خانه رعایت کنیم. از اصلی ترین راه های مبارزه با انتقال کرونا؛

ضدعفونی کردن تمامی وسایل، لباس ها و هر سطوحی که در معرض محیط بیرون بوده است، می باشد.

ضدعفونی منزل هنگام ورود به خانه

در ابتدای ورود افراد به داخل منزل، بایستی دستگیره ها، درب، کلید و پریزها و.. به صورت دستی ضدعفونی شوند. در صورت خرید اقلام ضروری خانه از جمله؛ مواد خوراکی و بهداشتی بایستی به صورت جداگانه روکش بسته بندی آن ها با محلول های ضدعفونی کننده و یا مواد شوینده خانگی پاکسازی شوند. به طور کلی؛ آشپزخانه از اصلی ترین مکان های تجمع و انتقال ویروس و میکروب محسوب می شود. چرا که؛ به واسطه ورود لوازم ضروری به این محل و همچنین پخت غذا امکان انتقال ویروس به سرعت امکان پذیر است. بهتر است؛ ضمن تمیز کردن اقلام خریداری شده از فروشگاه و پاکسازی سطوح داخل کابینت و یخچال، آنها به محیطی خشک و با دمای متوسط انتقال دهید. برای ضدعفونی آشپزخانه نیز استفاده از محلول های پاک کننده چند منظوره پیشنهاد می شود در صورت ضرورت از مواد پاک کننده خانگی هم میتوانید بهره مند شوید. برای ساخت محلول های ضدعفونی کننده خانگی نیز می توانید؛ ترکیبات آب سرد و چند قطره وایتکس را مخلوط کرده و سپس بر روی سطوح موردنظر از جمله؛ دیوار، کف آشپرخانه، کابینت و… اسپری کنید. سپس با یک دستمال تمیز به صورت رفت، سطوح مورد نظر را خشک کنید.

در مراحل بعدی توجه داشته باشید که بایستی پس از هر دفعه ورود افراد به منزل، لوازم داخلی آشپرخانه را مرتباً ضدعفونی کنید.

ضدعفونی حمام و سرویس بهداشتی

موضوع مهم بعدی که باید به آن توجه داشته باشید در رابطه با ضدعفونی حمام و سرویس بهداشتی است که به واسطه تماس مستقیم افراد با سطوح داخل سرویس بهداشتی و حمام، لازم است که؛ مرتبا ضدعفونی شوند. به این منظور می توانید؛ استفاده از پاک کننده های  مخصوص این امر را برای شما میسر خواهد کرد. بهتر است؛ دستمال توالت را در جایی به دور از توالت فرنگی و فضای آلوده سرویس بهداشتی قرار دهید. همچنین دستگیره درب سرویس، بایستی بصورت دستی ضدعفونی شود چرا که به هنگام ورود افراد به محیط داخل و شست وشوی دست ها، دستگیره درب سرویس و حمام در معرض بیشترین آلودگی قرار دارد. بهتر است؛ به جای استفاده از صابون برای شست و شوی دست، از مواد شوینده استفاده کنید تا خطر انتقال ویروس و تماس افراد با سطوح مشترک، به حداقل برسد. سینک دستشویی و توالت نیز بایستی با استفاده پاک کننده های چند منظوره و یا ضدعفونی کننده های مخصوص توالت، پاکسازی شوند.

ضدعفونی لوازم الکتریکی

جهت ضدعفونی لوازم الکتریکی خانه و صفحات نمایش تلویزیون و کامپیوتر، بهتر است؛ به صورت دستی و با دقت اقدامات پاکسازی را انجام دهید. هرگز مواد ضدعفونی کننده را به صورت مستقیم بر روی لوازم الکترونیکی اسپری نکنید. زیرا ممکن است؛ در صورت نفوذ قطرات محلول های شیمیایی به اجزای داخلی دستگاه؛ صدمه، خرابی و یا حتی در مواردی اشتعال و آتش سوزی را به دنبال داشته باشد. برای ضدعفونی دستگاه؛ ابتدا آن را خاموش کرده و با یک دستمال تمیز آغشته به محلول بصورت رفت و به آرامی بر روی سطوح، بکشید.

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ روکش های بالشت، ملحفه ها، لباس ها و… از مکان های اصلی تجمع ویروس و میکروب محسوب می شوند که در طولانی مدت می توانند بیماری و یا مشکلات پوستی به همراه داشته باشند. با شیوع گسترده بیماری کرونا و خطر انتقال ویروس از طریق سطوح مختلف؛ شست و شو و پاکسازی مکرر لباس ها و ملحفه ها و حتی ضدعفونی ماشین لباسشویی از جمله مواردی هستند که؛ جهت پیشگیری از انتقال ویروس توصیه می شوند. بهتر است؛ برای از بین بردن هر چه سریع تر ویروس، از آب گرم برای شست و شوی موارد بالا استفاده کنید. چنانچه از فرد مبتلا به ویروس کرونا در منزل خود نگهداری می کنید و یا علائم ظاهری ویروس و آنفولانزای مشکوک به کرونا در یکی از اعضای خانوده تان وجود دارد، حتما لباس ها و ملحفه های شخص مورد نظر را به طور جداگانه قرار داده و سپس با مواد ضدعفونی کننده و آب گرم بشویید.

ضدعفونی ماشین لباسشویی

برای ضدعفونی کردن محیط داخل ماشین لباسشویی، سفید کننده و دیگر محلول های پاک کننده خانگی (ترکیب آب سرد با چند قطره وایتکس) را روی سطوح مورد نظر اسپری کرده و سپس با یک دستمال، مواد را بصورت رفت از روی سطوح پاک کرده و اجازه دهید تا در معرض هوای آزاد خشک شود.

معمولا به واسطه فضای کوچک محیط اتاق خواب ها  و همچنین تجمع لوازم مختلف از جمله؛ لباس، تخت، وسایل الکترونیکی و… اهمیت ضدعفونی این مکان در زمان شیوع ویروس کرونا دو چندان شده است. در ابتدا بهتر است؛ کف اتاق خواب توسط تی و به کمک آب و محلول های پاک کننده چند منظوره تمیز شود و پس از شست و شوی رویه بالشت و ملحفه، اطراف تخت به طور کامل توسط مواد ضدعفونی کننده اسپری شوند. به جهت پاکسازی سطوح لوازم الکترونیکی و لباس ها نیز می توانید از روش های قبلی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم، استفاده کنید.

چه زمان خانه شما نیازمند ضدعفونی است؟

چه زمان خانه شما نیازمند ضدعفونی است؟

مانیا پاک ارائه دهنده خدمات ضدعفونی منزل

محیط خانه از جمله فضاهایی است؛ که معمولا به واسطه ورود و خروج اعضای خانواده، ورود اقلام مختلف به داخل و وجود سطوح مشترک بسیار، یکی از مکان های مستعد انتشار ویروس کرونا می باشد. از زمان شیوع این ویروس در جهان؛ اغلب سازمان های بهداشتی طی بیانات خود، توصیه های موکدی را در رابطه با جلوگیری از انتشار ویروس در محیط خانه و ضدعفونی مرتب فضاهای مختلف به مردم ارائه می کنند.

از آن جایی که ویروس کرونا به راحتی از طریق هوا، تنفس و تماس با سطوح انتقال می یابد، با ابتلای فقط یکی از اعضای خانواده، احتمال سرایت به بقیه اعضا و ابتلای آن ها به این بیماری بالاست. طبق آخرین تحقیقات حاصل شده از روند شیوع و ابتلای ویرو کرونا؛ در موارد بسیاری مشاهده شده است که حتی در صورت زدن ماسک و حضور فرد مبتلا در محیط بسته به همراه دیگر افراد، همچنان احتمال انتقال ویروس به افراد سالم در آن محیط وجود دارد. به همین منظور؛ توصیه می شود ضمن رعایت نکات بهداشتی و ضدعفونی و گندزدایی مرتب تمامی محیط، از قرار گرفتن و تجمع در محیط های بسته بدون تهویه و نزدیک شدن به افراد مشکوک به کرونا حتی در منزل خوددداری کنید. اما رعایت چه نکاتی برای به حداقل رساندن احتمال ابتلای افراد یک خانواده ضروریست. یا به بیانی دیگر؛ بایستی در چه زمان هایی ضد عفونی منزل صورت گیرد. در ادامه این مطلب به شرح چگونگی و راهکارهای مربوط به این مسئله خواهیم پراخت.

نکات مهم در رابطه با ضدعفونی منزل کرونایی

از مهم ترین مسائلی که در رابطه با ضدعفونی منزل باید به آن توجه کرد؛ شرایطی است که بیمار کرونایی به دستور پزشکان و متخصصان، در منزل و در قرنطینه به سر می برد. در این شرایط بایستی؛ تمامی اعضای خانواده جهت مصون ماندن از ابتلا، در اتاقی جداگانه و یا حداقل با فاصله 2 متر از بیمار تردد کنند. تمامی لوازم که در تماس با بیمار هستند، باید پس از استفاده به طور جداگانه و با رعایت نکات بهداشتی توسط فرد مرتبط با بیمار، شسته شوند. مکان های مشترک نظیر؛ حمام و سرویس بهداشتی نیز بایستی بعد از هر بار استفاده بیمار؛ با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل، به صورت اسپری یا دستی پاکسازی شوند. بنابراین؛ در صورت نگهداری از بیمار کرونایی در منزل؛ حتما می بایست تمامی وسایل بیمار به طور جداگانه ضدعفونی شده و لوازم دیگر اعضای خانواده نیز با مواد شوینده شسته شوند. همچنین؛ از تردد بیمار در محیط خانه و عیادت و تجمع در اطراف مریض جدا خودداری شود.اما در رابطه با تردهای ضروری در محیط بیرون از خانه و خریدهای ضروری به چه نکاتی باید توجه کرد، تا از انتشار ویروس و ورود آن به داخل محیط منزل جلوگیری شود. در وهله ی اول بایستی به هنگام ورود به خانه، تمامی اقلام و اثاثیه و محیط داخل منزل را مرتباً ضدعفونی و گندزدایی کنید

تمام سطوح مشترک که فرد در ورود به منزل با آن ها تماس داشته است از جمله؛ درب ورودی، دستگیره ها و حتی اجزای داخلی ماشین، بایستی با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل 70 درصد پاکسازی شوند. در این موارد؛ به هیچ وجه به روش های خانگی ضدعفونی همانند ترکیب آب و سرکه اکتفا نکنید. پس از ضدعفونی سطوح مختلف، بهتر است بلافاصله آن را خشک نکنید و اجازه دهید تا در معرض هوای آزاد خشک شود.

جهت ضدعفونی لوازم الکترونیکی منزل از جمله کامپیوتر، لپ تاپ و تلویزیون بایستی ابتدا گرد و غبار های روی دستگاه را استفاده از یک دستمال حوله ای و ترجیحا یکبار مصرف نظافت کنید و سپس دستمال را کمی به مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل آغشته کرده و به صورت حرکات رفت و از بالا به پایین تمیز کنید. بهتر است؛ برای ضدعفونی صفحات لمسی دستگاه ها از میزان الکل کمتری استفاده کنید.

چه زمان خانه شما نیازمند ضدعفونی است؟

ضدعفونی خریدهای منزل

چنانچه یکی از اعضای خانواده عهده دار خرید لوازم مایحتاج منزل است؛ بهتر است با به همراه داشتن ماسک، دستکش و محلول ضدعفونی کننده در خیابان و مراکز خرید تردد کرده و بلافاصله پس از ورود به خانه، فرآیند شست و شوی دست و صورت و شستن لباس ها صورت گیرد. توجه داشته باشید؛ که به هیج وجه لباس های آلوده را در هوا و به ویژه محیط های بسته منزل تکان ندهید تا در صورت وجود ویروس، از انتشار بیشتر آن جلوگیری شود.

جهت ضدعفونی اقلام ضروری خریداری شده؛ بهتر است به هنگام ورود لوازم به محیط خانه بلافاصله اقدامات پاکسازی آن ها صورت گیرد. می توانید با استفاده از دستمال آغشته شده به محلول های ضدعفونی کننده، روکش یا ظروف بسته بندی مواد غذایی را تمیز کنید.

بهتر است در دوران شیوع ویروس کرونا از خرید مواد غذایی سرباز که امکان شست و شو و ضدعفونی آن ها فراهم نیست، خوددداری کنید اما در صورت ضرورت؛ حتما از فروشگاه ها و مراکز معتبر خریداری کنید. همچنین؛ برای ضدعفونی میوه و سبزیجات نیز می توانید با تهیه مواد ضدعفونی کننده مخصوص از داروخانه ها و دنبال کردن دستورات درج شده بر روی درب بطری، به راحتی مواد خوراکی خود را ضدعفونی کنید.

 در ابتدای کار؛ تمامی مواد غذایی سرباز و یا خوراکی های غیرقابل شستشو را از معرض قطرات مواد الکل دور نگه دارید. می توانید از مایع های پاک کننده چند منظوره مخصوص سطوح آشپزخانه نیز استفاده کنید. حتما از دستورات درج شده بر روی درب بطری های وایتکس و دیگر پاک کننده ها مبنی بر پوشیدن ماسک و دستکش را جدی بگیرید تا از مشکلات تنفسی ناشی از استنشاق مواد و مشکلات پوستی جلوگیری شود. به منظور ضدعفونی می توانید با اسپری کردن مواد پاک کننده روی سطوح آن ها تمیز کنید و یا دستمال یک بار مصرف آغشته به الکل را به صورت حرکات رفت از بالا به پایین و از تمیز ترین نقطه به کثیف ترین نقطه، پاک کنید. پس اتمام کار نیز مقداری از مواد را در هوای محیط آشپزخانه اسپری کنید. توجه داشته باشید؛ که بهتر است به هنگام ضدعفونی، پنجره های محیط اطراف باز باشند تا بوی مواد حاوی الکل از فضای منزل خارج شود.

چه زمان خانه شما نیازمند ضدعفونی است؟

ضدعفونی اتاق ، پذیرایی و سطوح آشپزخانه

اما به طور کلی؛ چنانچه پنجره اتاق یا سالن پذیرایی رو به مکان های پر رفت و آمد و خیابان های شلوغ است، سعی کنید در اغلب شبانه روز آن ها را بسته نگهدارید تا هوای آلوده به درون محیط خانه وارد نشود. پس از هر بار تردد اعضای خانواده در مکان های رفت و آمد، حتما ماسک خود را دورانداخته و شست و شوی صورت، دست و چشم ها و مخاط بینی را مرتبا انجام دهند.

بهتر است فرایند پاکسازی محیط اتاق و پذیرایی را ( در صورت نداشتن بیمار کرونایی در منزل) هر هفته چندین بار انجام دهید. اما همانطور که پیش تر نیز گفتیم؛ در صورت نگهداری از بیمار کرونایی بایستی ضدعفونی محیط خانه به طور هر روز انجام شود.

کف اتاق و پذیرایی را ابتدا با مواد شوینده و آب تمیز کرده و سپس با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل یا فنیل ضدعفونی کنید. می توانید؛ از ترکیب 5 میلی لیتر ماده سفید کننده با یک لیتر آب برای ضدعفونی سطوح سخت نیز استفاده کنید.

تمامی سطوح آشپزخانه از جمله کابینت، سینک ظرفشویی، اجاق گاز، هود و … که به نوعی در تماس مستقیم یا غیرمستقیم با آلودگی می باشند، باید توسط ترکیبات آب و الکل یا آب اکسیژنه ضدعفونی شوند. از آن جایی که سینک ظرفشویی در معرض بیشترین آلودگی ناشی از شست و شوی وسایل قرار دارد، بهتر است؛ ابتدا با آب و مایع شوینده سینک را تمیز کرده و سپس با استفاده از وایتکس به مدت حداقل 1 دقیقه جداره های داخل سینک را ضدعفونی کنید.

باید چه اقداماتی در جهت نگهداری از فرد کرونایی در منزل انجام داد؟

می بایست تمامی وسایل بیمار به طور جداگانه ضدعفونی شده و لوازم دیگر اعضای خانواده نیز با مواد شوینده شسته شوند

چگونه می توان لوازم الکترونیکی را ضدعفونی کرد؟

دستمال را کمی به مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل آغشته کرده و به صورت حرکات رفت و از بالا به پایین تمیز کنید.

ویروس کرونا چگونه انتقال پیدا می کند؟

ویروس کرونا به راحتی از طریق هوا، تنفس و تماس با سطوح انتقال به افراد انتقال پیدا می کند،