چرا باید مطب و درمانگاه را ضدعفونی کرد؟

معمولا مراکز درمانی و ساختمان های پزشکی جایی برای درمان و مداوای انواع بیماری ها هستند؛ اما بد نیست بدانید که طبق نتایج یک تحقیق معتبر، عفونت ها و امراض ناشی از آلودگی محیط بیمارستان ها و مطب ها، تا به حال باعث از دست رفتن جان بیش از 100 هزار نفر انسان شده است. این فاجعه، تنها زمانی از بین می رود که تمامی محیط های درمانی و همینطور تمامی لوازم و اجزای داخلی آنها، به شکل صحیح و مرتب مطب و درمانگاه ضدعفونی قرار بگیرند.

شیوع اپیدمی کرونا، توجه به این مسئله را بیش از هر زمان دیگری پر رنگ کرده است و مدیران بیمارستان ها و مراکز درمانی ناچارند تا برای انتقال احتمالی هر گونه باکتری یا ویروس به بدن افراد مراجعه کننده، محیط ساختمان کاری خود را به طور دقیق ضد عفونی کنند.

به طور کلی، خانه را می توان امن ترین مکان، مخصوصا در دوره ی اپیدمی کرونا دانست. اما اگر روزی مجبور شویم که برای مداوای بیماری خود به یک مطب یا بیمارستان برویم، نباید فراموش کنیم که همین مراکز درمانی در عین حال می توانند منبعی برای گسترش آلودگی باشند.

امروزه کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی، به طور دائم در تلاشند تا محیط کاری خود را به بهترین شکل ممکن، تمیز و عاری از میکروارگانیسم های بیماری زا نگه دارند. ضد عفونی دوره ای و منظم و همه جانبه، یکی از مواردی است که هر محیط بهداشتی و درمانی، باید به آن توجه اساسی داشته باشد. تمامی این تمهیدات بهداشتی انجام شده، مستلزم رعایت فاصله ی اجتماعی در چنین محیط های پر ازدحامی است. در این مقاله نکات مختصری پیرامون این مسئله شرح داده می شود.

ضدعفونی مطب و درمانگاه

برای ضدعفونی محیط های درمانی، از چه محصولاتی استفاده کنیم؟

برای ضد عفونی بیمارستان و مطب و همینطور مقابله ی موثر با اپیدمی کرونا، باید از موادی استفاده شود که از قدرت گند زدایی و ماندگاری کافی و مناسبی برخوردار باشند. تقریبا می توان گفت که تمامی اشیاء و سطوح پلاستیکی، فلزی یا شیشه ای، اگر به مدت 30 دقیقه در معرض هر نوع ماده ی ضد عفونی کننده ای قرار بگیرند، تمیز و گندزایی می شوند؛ در واقع، بیشتر مواد ضد عفونی کننده در مدت زمان 30 دقیقه ای، 99.99 درصد از هر نوع باکتری و ویروسی را می توانند از بین ببرند. البته برای ضد عفونی سریع تر، محلول هایی از ترکیبات مبتنی بر الکل و همینطور پراکسید هیدروژن با غلظت بالا نیز می توانند کارامد باشند.

چرا اشیاء را قبل و بعد از هر تماس ضدعفونی کنیم؟

همانطور که می دانید، ویروس کووید 19 از طریق قطرات ریز تنفسی خودش را جابجا می کند. وقتی که فردی سرفه یا عطسه می کند و یا حتی نفس می کشد، این ذرات وارد هوای محیط ضدعفونی شده و روی هر وسیله ای می نشینند. شخصی که این اشیاء را لمس می کند، می تواند ویروس را با دستان خود به هر جای دیگری انتقال دهد. بر اساس یک تحقیق آماری انجام شده، هر فرد به طور میانگین در هر ساعت 20 بار صورت خود را با دست لمس می کند و این حرکت، کاملا غیر ارادی و به صورت ناخودآگاه انجام می شود.

بنا بر این توضیحات، ضروری است تا قبل از لمس شیء جدید برای حفظ سلامت خود، و بعد از لمس برای حفظ سلامت افراد دیگر، وسیله ی مورد نظر را کنیم. فراموش نکنیم که هر گونه فعالیت و تلاش برای پیشگیری از بیماری، مانند بسیاری از دیگر رفتار های اجتماعی، امری دو سویه و همه جانبه می باشد.

چه چیز هایی باید در مطب و درمانگاه ها ضد عفونی شوند؟

 ضد عفونی تمامی سطوح و اشیایی که مورد تماس با دست یا در معرض هوای بازدم شده ی افراد قرار دارند، در هر محیط درمانی و بهداشتی، کاملا ضرورت دارد. در مورد وسایلی مثل میز ها یا تخت ها، تنها ضد عفونی سطوح بالایی کافی نیست و حتی دیواره های عمودی نیز باید مورد گند زدایی قرار بگیرند. چرا که قطرات ریز تنفسی، توانایی مستقر شدن در تمامی سطوح حتی سقف ها را دارا می باشند. علاوه بر اقلام پزشکی، لوازم اداری موجود در بیمارستان ها مثل خودکار، منگنه، پرینتر، دستگاه لمینت و انواع وسایل دفتری هم باید به طور اصولی ضدعفونی شوند. البته مثل هر محیط کاری دیگری، دستگیره ی درها، کلید های روشنایی و دکمه های لوازم دیجیتال، اولویت و اهمیت ویژه ای در زمان ضدعفونی دارند.

چه زمانی مطب و درمانگاه ها ضدعفونی کنیم؟

عملیات ضدعفونی، معمولا طولانی تر از نظافت است؛ چرا که لازمه ی این کار، توجه و دقت فراوان و همینطور عدم چشم پوشی از هر شی به ظاهر تمیز می باشد. عملیات ضدعفونی به شما اجازه می دهد تا در مطب خود، گسترش باکتری و عفونت های بیماری زا را تا حد زیادی کنترل کنید و این مسئله، برای هر مطب و درمانگاهی یک ویژگی ضروری و ممتاز به شمار می رود.

همانطور که کارشناسان توصیه می کنند، محیط های درمانی باید بر اساس نوع کارایی و میزان پذیرش بیمار، به طور دائم و دوره ای، مورد گند زدایی قرار بگیرند. مدت زمان این دوره، به پارامتر هایی مثل نوع خدمات درمانی مطب و همینطور تعداد و خصوصیات بیماران مراجعه کننده وابسته است. به طور کلی و میانگین می توان گفت که هر مطب یا درمانگاه باید در هر دو تا سه روز، حداقل یک بار مورد گند زدایی قرار بگیرد.

ضدعفونی کارمندان مطب و درمانگاه ها چقدر اهمیت دارد ؟

یک مطب یا بیمارستان کاملا تمیز و عاری از باکتری و ویروس، بدون وجود پرسنل کاری و پزشکان سالم، معنای خود را به عنوان یک درمانگاه از دست می دهد. مدیران مراکز درمانی باید ضمن توجه به امر ضدعفونی منظم و دائم، تمامی شرایط مورد نیاز برای حفظ سلامت پرسنل خود را هم فراهم کنند. بدین منظور تمهیداتی مثل قرار دادن محلول ها و ژل های الکلی و ایستگاه های ضدعفونی کننده در راهروها و بخش های مختلف محیط کار، می تواند تا حد زیادی کارامد باشد. مدیران مراکز درمانی نباید فراموش کنند که نظافت و بهداشت کامل محیط کار، تنها در صورتی تحقق می یابد که امکانات مناسب بهداشتی و ضدعفونی کننده، به راحتی و در همه جا در دسترس باشد.

ضدعفونی شرکت

 جلساتی که نیاز به نزدیکی یا تماس با افراد دارند کاهش پیدا کند.

 بین همکاران و مشتریان فاصله 1/5 تا 2 متری رعایت شود.

باز کردن پنجره ها برای ایجاد جریان هوا در محیط

 فاصله بین میزهای کاری بیشتر شود.