ضدعفونی مدارس

نحوه صحیح ضدعفونی مدارس چگونه است؟

کاهش ریسک تماس با ویروس کووید ۱۹ که عامل بیماری کروناست، از طریق شستشو، نظافت و ضدعفونی مدارس امکان پذیر است. انجام این متدهای بهداشتی طبق اصول، نقش مهمی در بازگشایی و فعالیت مجدد مدارس دارند و نیازمند نظارت و برنامه ریزی دقیق می باشند. مدیران و عوامل اجرایی مدارس برای حفظ سلامت دانش آموزان، معلمان و دیگر کارمندان مدراس، خانواده ها، و در نهایت جامعه مسئول و موظف هستند به این منظور اقداماتی را نظیر ضدعفونی مدارس  انجام دهند. برنامه های در نظر گرفته شده توسط مدیران باید قابل تغییر، قابل اصلاح و منعطف، قابل اجرا و همچنین متداوم باشد. مطالعه این مطلب برای انجام بهتر و مؤثرتر این اقدامات بسیار کمک کننده است.

شیوع کاهش عوامل بیماری زا در مدارس چیست؟

نظافت و ضدعفونی و ترویج فرهنگ رعایت بهداشت فردی بخصوص بهداشت دست ها در مدارس، یکی از مؤثرترین گام هاییست که می توان در راستای کاهش گسترش کرونا برداشت. انجام این گونه آموزشات برای حفظ سلامت دانش آموزان و کارکنان مدرسه نیز تأثیر به سزایی دارد. مدیریت انجام ضدعفونی و نظافت مدارس بر عهده مدیران و مسئولان مدارس است که برای داشتن ارتباطات مستقیم روزانه در فضای آموزشگاه ها و مدارس، امری لازم و ضروری است.

چرا نظافت و ضدعفونی اماکن عمومی مانند مدارس تا این اندازه مهم است؟

ویروس کووید ۱۹ با استفاده از محصولات مناسب و همینطور نحوه صحیح مصرف آنها، از روی سطوح، اشیاء و همچنین پوست دست پاک می شود. عمده ترین راه انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر گزارش شده است، اما ممکن است این ویروس از طریق لمس سطوح آلوده نیز از راه دهان، بینی و یا چشم ها به بدن افراد منتقل شود. نظافت و ضدعفونی از انتشار ویروس در این موارد پیشگیری می کند و به این ترتیب بخش بزرگی از زنجیره انتقال شکسته می شود. به این طریق از افرادی که به طور عمده با سطوح یا اجسام خاصی در طول روز در تماس هستند، تا حد زیادی محافظت می شود.

چرا آموزش حفظ بهداشت دست ها در مدارس اهمیت دارد؟

پاکیزه نگه داشتن دست ها بهترین و ساده ترین راه برای پیشگیری از ابتلای خود فرد و همچنین پیشگیری از انتقال عوامل بیماری زا به دیگر افراد است. در صورتی که ویروس کووید ۱۹ بر روی پوست دستان شما قرار بگیرد، به راحتی می تواند خودتان و دیگران را بیمار کند. حفظ بهداشت دست ها با شستشوی مداوم آنها با آب و صابون و به مدت بیست ثانیه حاصل می شود. همچنین در صورت عدم دسترسی به آب و صابون می توانید از محلول های ضدعفونی کننده با پایه الکل و غلظت حداقل شصت درصد استفاده کنید.

به یاد داشته باشید حفظ بهداشت دست ها در طول ساعات کاری و مواقعی که با دیگران در ارتباط هستید بیشتر اهمیت دارد. برای رعایت جوانب احتیاط، محلول های ضدعفونی کننده دست باید در جای مناسب و دور از دید و دسترس اطفال زیر شش سال نگهداری شوند. استفاده کودکان از این محلول ها باید کاملاً تحت نظر بزرگسالان انجام شود

نظافت و ضدعفونی مدارس چه تفاوت های دارند؟

نظافت و ضدعفونی بخش هایی مهمی از قوانین گسترده پیشگیری کننده از بیماری ها می باشند. انجام این دو مرحله و قرار دادن آن ها در برنامه روزانه برای عدم گسترش کووید ۱۹ در مدارس کاملاً ضروری است. دیگر پروتکل های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا عبارتند از، قرنطینه در صورت بروز علائم، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی مداوم دست ها .

برای انجام صحیح ضدعفونی ابتدا باید نظافت انجام شود و لازم است از تفاوت های بین این دو موضوع (نظافت و ضدعفونی) مطلع باشید. در تمیز کردن یا نظافت روزانه، جرم ها، آلودگی های سطحی و گرد غبار با استفاده از یک محلول تشکیل شده از آب و صابون از سطوح زدوده می شوند. این عمل لزوماً عوامل بیماری زا مانند ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها را از بین نمی برد، اما با کاهش مقدار آنها می تواند ریسک ابتلا و انتقال بیماری ها را کم کند.

اما با انجام ضدعفونی، تمام آلودگی های روی سطوح اعم از جرم ها و لکه ها و همچنین میکروارگانیسم های بیماری زا کاملاً از بین می روند. انجام این کار با مواد ضدعفونی کننده شیمیایی امکان پذیر است. البته لازم به ذکر است این مرحله ممکن است در تمیز به نظر رسیدن سطوح نقش زیادی نداشته باشد، اما پس از انجام ضدعفونی، سطوح برای استفاده کاملاً سالم و مطمئن می باشند. برای به حداقل رساندن ریسک انتقال بیماری، نظافت و ضدعفونی باید در برنامه روزانه مدارس قرار بگیرند.

نظافت و ضدعفونی توسط چه کسانی، هر چند وقت یکبار و به چه صورت باید انجام شود؟

انجام این اقدامات ضروری هرچه در طول روز بیشتر تکرار شوند، بهتر است و اثر پیشگیری کننده بیشتری دارد. تا جایی که ممکن است ضدعفونی با مواد استاندارد برای سطوح مشترک بین دانش آموزان و همچنین معلمان در طول روز و در چند مرحله باید انجام شود تا ریسک ابتلا به حداقل برسد. همچنین فردی که مسئولیت مدیریت مدرسه را بر عهده دارد، باید یک برنامه جامع به همین منظور تنظیم کند و آن را به اطلاع معلمان و دیگر کارکنان برساند. به این ترتیب می تواند از پیشنهادات سازنده دیگران نیز بهره مند شود و موانع موجود برای عملی کردن این برنامه را راحت تر از میان بردارد. همچنین برای شکستن چرخه انتقال نیز می تواند از معلمان و سایر پرسنل مدرسه کمک بگیرد.

این افراد با بر عهده گرفتن بخشی از این فرآیند ضدعفونی در حیطه فعالیت خود می توانند کمک های قابل توجهی برای حفظ بهداشت تمام مدرسه داشته باشند. البته قبل از محول کردن این وظایف لازم است مطالعه بروشورها و اطلاعات مربوط به مواد ضدعفونی را به تمام افراد گوشزد کنید. آموزش های لازم برای دیگر پروتکل های بهداشتی  به معلمان نیز بسیار مؤثر است، چرا که معلمان با انتقال این اطلاعات به دانش آموزان می توانند جمعیت وسیعی را از ابتلا به بیماری حفظ کنند.

در قدم بعدی می توانید اصلاحاتی در این برنامه بهداشت روزانه ترتیب دهید. مثلاً تکرار دفعات ضدعفونی برای سطوح پر تماس را تغییر دهید و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده مؤثرتر را جایگزین مواد مصرفی قبلی کنید. در ایجاد این اصلاحات به یاد داشته باشید سطوحی مانند دستگیره های در، کلیدهای برق، سطوح میزها و همچنین سرویس های بهداشتی را در اولویت قرار دهید.

 

نکات مهمی که جهت جلوگیری از گسترش ویروس لازم است انجام شوند

 جلساتی که نیاز به نزدیکی یا تماس با افراد دارند کاهش پیدا کند.

 بین همکاران و مشتریان فاصله 1/5 تا 2 متری رعایت شود.

باز کردن پنجره ها برای ایجاد جریان هوا در محیط

 فاصله بین میزهای کاری بیشتر شود.