ضدعفونی شرکت

آیا ضدعفونی شرکت اهمیت دارد؟

شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان ضرورت های جدیدی را برای زندگی روزمره مردم ایجاد کرده است. پروتکل های بهداشتی و ضدعفونی کردن محیط از جمله تغییراتی هستند که برای حفظ سلامت و حیات همه ما اهمیت بسیاری دارند و شرکت ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. البته تمام شرکت ها یک هدف مشترک و مشخص دارند؛ کسب درآمد و سود بیشتر و در عین حال حفظ سلامت کارمندان و مراجعین. بنابراین با توجه به شرایط موجود، تمام کارفرمایان و مدیران شرکت ها لازم است به اهمیت ضدعفونی محل کار واقف باشند و برنامه جامعی را برای ضدعفونی در نظر بگیرند.

به عبارت دیگر مدیران موظفند کنترل عدم گسترش این ویروس را در مجموعه خود مدیریت کنند. فقط کافیست یکی از کارمندان  و یا یک مراجعه کننده مبتلا به کووید ۱۹ باشد، در این صورت خطر ابتلا تا چند روز تمامی کارمندان و کسانی که در ‌شرکت حضور پیدا خواهند کرد را تهدید می کند. به این ترتیب تمامی کارمندان و مدیران و همچنین کارکنان بخش خدماتی شرکت ها لازم است آموزش های لازم را در مورد راه های انتقال و ضدعفونی محیط ببینند. در واقع داشتن اطلاعات درست از این مسائل به اندازه انجام آنها مهم است و در عدم گسترش این بیماری اهمیت زیادی دارد.

توصیه ها بهداشتی در شرکت ها

اغلب آموزش ها و توصیه های بهداشتی در بردارنده اطلاعاتی در زمینه ضدعفونی کردن و گندزدایی محیط کار و همچنین شستشوی مداوم دست ها می باشد. به بیان دیگر در این زمینه اغلب به جزئیات پرداخته نمی شود. ویروس های کرونا یک دسته گسترده از ویروس ها را شامل می شوند که تنها هفت مورد از آنها در انسان ایجاد بیماری می کنند. این ویروس برای اولین بار در سال 1960 کشف شد؛ به همین دلیل است که از ویروس کووید ۱۹ که یکی از انواع کرونا ویروس است، به عنوان ویروس جدید کرونا یاد می شود. ویروس کووید ۱۹ که عامل بیماری کروناست، از طریق ریز ذرات تنفسی منتقل و منتشر می شود.

بنابراین کاملاً منطقیست که این ویروس از طریق تنفس، صحبت کردن، سرفه و عطسه به دیگر افراد منتقل شود. هر فرد مبتلا این ویروس را در حدود دو متر به اطراف خود منتشر می کند و ویروس در هوای آزاد تا پانزده دقیقه الی سه ساعت باقی می ماند. این ویروس بر روی سطوح بسته به نوع و جنس سطح، از چند دقیقه تا چند روز زنده و فعال می ماند که این مسئله باعث می‌شود ویروس از طریق لمس محیط اطراف نیز وارد بدن شود. به همین دلیل است که ضدعفونی سطوح ضرورت زیادی دارد. البته پوشش لیپیدی این ویروس به راحتی و با مواد خاصی قابل تخریب است و انتخاب مواد ضدعفونی کننده مناسب و مطلع بودن از نحوه استفاده از آنها اهمیت بسیاری دارد .

از نحوه ضدعفونی محیط کار چه می دانید؟

در صورتی که یکی از کارمندان شرکت علائم بیماری را بروز دهد، ضدعفونی روزانه سطوح حتماً باید در دستور کار قرار بگیرد، به این طریق از شیوع و انتقال کووید ۱۹ پیشگیری می شود.

توجه داشته باشید که نظافت با ضدعفونی متفاوت است. در نظافت تنها جرم ها و گرد و غبار زدوده می شوند اما در ضدعفونی تمام عوامل بیماری زا از جمله ویروس ها نیز از بین خواهند رفت. برای از بین بردن ویروس کرونا انجام هر دو مرحله لازم است؛ یعنی ابتدا تمیز کردن محیط و سطوح، سپس ضدعفونی کردن. اگر یکی از کارمندان مبتلا شود، لازم است تا بهبودی کامل به محل کار بازنگردد و همچنین ارتباط دیگر کارمندان با مراجعین نیز محدودتر شود. باز گذاشتن مداوم پنجره ها نیز برای تهویه هوا امری ضروری است.

ضدعفونی شرکت

مراحل ضدعفونی شرکت ها

مراحل نظافت و ضدعفونی نیز باید پس از پایان یافتن ساعت کار روزانه انجام شود و مدیر شرکت باید بر این پروسه نظارت داشته باشد تا از بهداشتی بودن کامل محیط اطمینان یابد. تمامی سطوح و نقاط قابل دسترس کارمندان باید ضدعفونی شوند، به خصوص سطوحی و وسایلی که به طور اشتراکی مورد استفاده کارمندان قرار می گیرد. تلفن ها، کیبوردهای کامپیوترها و صفحه های ابزارهای لمسی از آلوده ترین سطوح در شرکت ها و ادارات هستند که باید با پدهای حاوی ۷۰ درصد الکل ضدعفونی شوند. برای استفاده از این پدها نیز حرکات چرخشی به جای حرکات رفت و برگشتی روی سطوح توصیه می شود. همچنین بهتر است برای جلوگیری از عدم انتشار مجدد ویروس به نقاط دیگر، تنها از یک سمت این دستمال ها و پدهای الکلی استفاده شود و سپس دور انداخته شود.

برای ضدعفونی کردن دستگیره های در و میزهای کار از مواد ضدعفونی کننده و محلول ها و مایعات توصیه شده به مقدار کافی استفاده کنید. در صورتی که فردی مشکوک به کرونا باشد، تمام وسایل مورد استفاده اش باید از دیگر کارمندان جدا شود. در این شرایط تمامی وسایل قابل شستشو باید شسته و سپس ضدعفونی شوند. پرده ها و فرش و موکت ها نیز باید ابتدا تمیز و سپس با اسپری های الکلی ضدعفونی شوند.

آموزش نکات بهداشتی به کارمندان چه اهمیتی دارد؟

مسئولان و مدیران شرکت ها لازم است اطلاعاتی را در زمینه بهداشت فردی در اختیار کارمندان بگذارند. به عنوان مثال تأکید به شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و همچنین استفاده از ماسک باید به کارمندان تذکر داده شود. همچنین به تمام افراد اعلام شود که در صورت احساس بیماری و کسالت و همچنین بروز علائم بیماری، از حضور در محل کار خودداری کنند.

چرا باید از مراکز ضد عفونی کننده و افراد متخصص کمک بگیریم؟

ضدعفونی کردن مداوم محیط کار، اعم از شرکت ها و اداره جات، نیازمند داشتن اطلاعات و دانش کافی در زمینه بهداشت است و همچنین کاری زمان بر است که انرژی زیادی را طلب می کند؛ به همین دلیل بهتر است در این زمینه از مراکز ضد عفونی که به طور حرفه ای به انجام این گونه خدمات می پردازند کمک بگیرید. سپردن این وظایف به این مراکز محاسن زیادی دارد. سپردن این گونه وظایف به افراد حرفه ای، در زمان صرفه جویی می کند، به این ترتیب که مدیران با داشتن وقت و تمرکز بیشتر بر انجام وظایف خود، نیازی به صرف ساعت ها برای انجام امور نظافتی و نظارتی در خود نمی بینند.

کارمندان نیز بر روی انجام وظایف خود متمرکز می مانند زیرا این مراحل بعد از پایان یافتن ساعات کاری انجام می شود. به این ترتیب بازدهی و سوددهی شرکت افزایش می یابد. از طرف دیگر افراد حرفه ای که مسئولیت نظافت و ضدعفونی محیط کار را بر عهده می گیرند، به طور کامل از خطرات موجود و همچنین نحوه استفاده از انواع مواد شیمیایی آگاهی دارند و از لباس ها و دستکش های مخصوص استفاده می کنند؛ به همین دلیل احتمال ابتلا و ایجاد خطرات جانبی به شدت کاهش می یابد.

ضدعفونی شرکت

نکات مهمی که جهت جلوگیری از گسترش ویروس لازم است انجام شوند

 جلساتی که نیاز به نزدیکی یا تماس با افراد دارند کاهش پیدا کند.

 بین همکاران و مشتریان فاصله 1/5 تا 2 متری رعایت شود.

باز کردن پنجره ها برای ایجاد جریان هوا در محیط

 فاصله بین میزهای کاری بیشتر شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]