چرا ضدعفونی سالن زیبایی اهمیت دارد؟

پس از افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در جهان؛ سازمان های جهانی در صدد این برآمدند تا با اعمال تعطیلی و محدودیت های کرونایی را در برخی از فعالیت های پرخطر اوضاع را کنترل کنند. نتیجه تعطیلی کسب و کارها و اصناف مختلف نیز توانست تا حد زیادی تعداد مبتلایان را نزولی کند. همانطور که احتمالا می دانید؛ یکی از پرخطرترین فعالیت ها، صنف آرایشگران است. از ابتدای شروع بیماری کرونا وزرات بهداشت و درمان؛ توصیه های بسیاری مبنی بر عدم حضور و تجمع مردم در آرایشگاه ها و سالن زیبایی را عنوان کرده اند. البته بایستی؛ در کنار محدودیت های اعمال شده در اصناف مختلف از جمله؛ تعطیلی مراکز تجاری، مراکز ورزشی، باشگاه ها و مهم ترین آن ها آرایشگاه ها، ضد عفونی سالن های زیبایی  حمایت های متعددی نیز در نظر گرفته شود.

ضدعفونی سالن زیبایی

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم؛ آرایشگاه های زنانه و مردانه از جمله پرخطرترین اصناف در عصر کرونا می باشند. چرا که به واسطه استفاده از وسایل های مشترک، تماس مستقیم با پوست افراد، عدم رعایت فاصله اجتماعی و….می توانند جز منابع انتشار ویروس به شمار روند.

کارشناسان بهداشت بر این باورند که؛ در صورت بازگشایی آرایشگاه ها به ویژه آرایشگاه های زنانه بایستی تمامی نکات بهداشتی به دقت رعایت شده و همچنین؛ از تجمعات در فضاهای بسته جلوگیری شود. در ادامه این مطلب قصد داریم؛ علاوه بر اشاره به اهمیت ضدعفونی آرایشگاه های زنانه، راهکارهای مقابله با ویروس در این فضاها را نیز بازگو کنیم.

چرا باید آرایشگاه های زنانه ضدعفونی شوند؟

همانطور که می دانید؛ تجمعات در فضای بسته و آلوده، آن هم بدون رعایت فاصله اجتماعی می تواند احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش دهد. در عصر کرونا؛ سالن های زیبایی و آرایشگاه های زنانه یکی آلوده ترین مکان های در دسترس عموم افراد است. زیرا استفاده از وسیله های مشترک برای تمامی افراد و عدم گندزدایی مکرر فضای آرایشگاه؛ شرایط مناسبی را برای رشد ویروس فراهم می کند. نکته حائز اهمیتی که در رابطه با آلودگی آرایشگاه های زنانه وجود دارد، این است که؛ کاهش خطر و ابتلا در محیط آرایشگاه جز با رعایت نکات بهداشتی به صورت دو طرفه امکان پذیر نیست. به بیانی دیگر؛ علاوه بر آرایشگران، مشتریان نیز موظفند تمامی دستورالعمل های بهداشتی لازم را با شدت بیشتری اجرا کنند.

ضدعفونی سالن زیبایی

 ضدعفونی آرایشگاه های زنانه

آرایشگران بایستی توجه داشته باشند که؛ هرگونه تجمع و حضور افراد به مدت زیاد در محیط آرایشگاه، احتمال انتشار ویروس را دو برابر خواهد کرد. با ناقل بودن یکی از مشتریان، تمامی افراد حتی در صورت رعایت نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد. بنابراین؛ نوبت دهی به مشتریان می بایست به گونه ای باشد که، در هر زمان بندی صرفاً یک مشتری در آرایشگاه حضور داشته باشد. بهتر است؛ با تقسیم تعداد افراد در روزهای مختلف هفته، از تجمع مشتریان در این فضا جلوگیری شود.

از دیگر نکات قابل توجهی که آرایشگران می بایست آن را در اولویت قرار دهند؛ گندزدایی و  ضدعفونی فضای آرایشگاه است. توصیه می شود، گندزدایی کف، سطوح، دیوارها، صندلی ها، آینه، تجهیزات سالن و… هر بار پس از ترک مشتری از محیط آرایشگاه با محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل انجام شود.

در صورتی که ابعاد سالن بزرگ می باشد، از دستگاه های پیشرفته مخصوص این کار و یا اسپری های ضدعفونی کننده در ابعاد بزرگ استفاده کنید. ضروری است که؛ پس از نظافت محیط به کمک اسکرابر، اقدامات ضدعفونی سالن زیبایی  را آغاز کنید. پس از ضدعفونی محیط به هیچ عنوان با دستمال، محیط کف و دیوارها را پاک نکنید. بهتر است؛ با باز کردن پنجره و یا به کمک سیستم تهویه محیط، سطوح در معرض هوای آزاد خشک شوند. به همین دلیل؛ توصیه می شود پس از اتمام فرآیند نظافت و ضدعفونی سالن زیبایی تمامی بخش های ، حدود سه تا چهار ساعت از محیط استفاده نشود. ضدعفونی ابزارها از جمله؛ قیچی، شانه، برس، موچین و… نیز می بایست با الکل 70 درصد و با دستمال های یکبارمصرف ضدعفونی شوند، تا آلودگی های ناشی از آن ها به دیگر مشتری ها انتقال داده نشود.

نکات مهمی که جهت جلوگیری از گسترش ویروس لازم است انجام شوند

 جلساتی که نیاز به نزدیکی یا تماس با افراد دارند کاهش پیدا کند.

 بین همکاران و مشتریان فاصله 1/5 تا 2 متری رعایت شود.

باز کردن پنجره ها برای ایجاد جریان هوا در محیط

 فاصله بین میزهای کاری بیشتر شود.