ضدعفونی رستوران ها

چرا ضدعفونی رستوران اهمیت دارد؟

همینطور که آمار ابتلا به بیماری کرونا به صورت تصاعدی رو به افزایش است، اهمیت ضدعفونی رستوران ها برای حفظ سلامت کارکنان و مشتریان نیز افزایش می یابد. ویروس کووید ۱۹ به شدت قابل انتقال است و ماندگاری بسیار زیادی دارد، به طوری که حتی تا سه ساعت در هوا باقی می ماند. اگر فردی سرفه یا عطسه کند، این ویروس از طریق ذرات تنفسی شخص تا هفده روز روی بعضی از سطوح باقی می ماند و فعال و قابل انتقال به دیگر افراد است.

بنا به همین دلایل سازمان های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی، رستوران ها را جزو مکان های پر خطر اعلام کرده اند که ریسک ابتلا به بیماری کرونا دراین اماکن بسیار بالاست. اگر صاحب یک رستوران هستید لازم است اطلاعاتی در مورد این ویروس بیماری زا و مسری و همچنین راه های پیشگیری از آن کسب کنید.

از حقایق ویروس کرونا چه می دانید؟

 • ویروس کرونا (کووید ۱۹) یک عامل بیماری زاست که دستگاه تنفسی را مورد حمله قرار می دهد و از فرد به فرد قابل انتقال است.
 • در موارد شدید، این بیماری ممکن است باعث درگیر شدن ریه ها و یا از کار افتادن اندام های تنفسی شود.
 • علائم شایع این بیماری عبارتند از: تب، سرفه خشک و تنگی نفس.
 • دوره نهفتگی این ویروس در حدود دو هفته است؛ به این معنا که از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم حدود دو هفته طول می کشد.
 • برخی از مبتلایان ممکن است بی علامت باشد، یعنی علائم بیماری در آنها بروز نکند اما همچنان احتمال انتقال و سرایت بیماری به دیگران وجود دارد.
 • بیمارانی که هنوز در دوره نهفتگی بیماری قرار دارند و علائمی ندارند، در طی این دوران می توانند ویروس را به دیگر افراد منتقل کنند.
 • این ویروس می تواند تا سه ساعت در هوا و بر روی بعضی از سطوح تا هفده روز زنده و فعال باقی بماند.
 • تاکنون تأثیر واکسن های تولید شده برای کرونا ثابت نشده است و این بیماری درمان قطعی ندارد.

در صورتی که رستوران شما آلوده به ویروس کرونا شود چه اقداماتی باید انجام دهید؟

اگر متوجه شوید که رستوران شما آلوده است، مسئولیت تأمین سلامت کارکنان و مشتریان بر عهده شماست و باید به منظور پیشگیری از انتقال و گسترش بیماری اقدامات زیر را انجام دهید؛

۱. یک برنامه نظافت و ضدعفونی جامع و منسجم تنظیم کنید. قبل از این که شرایط سخت تر شود و افراد تحت تأثیر این مسئله قرار بگیرند، حتماً به سرعت برای ضدعفونی محل از افراد حرفه ای مشورت بگیرید.

۲.کارکنان خود را در جریان بگذارید. به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی که ممکن است منجر به عواقب ناخوشایندی شوند، حتما تمامی کارکنان مجموعه خود را مطلع کنید.

۳. رستوران را تعطیل کنید. تا زمانی که رستوران مشغول به فعالیت است، افراد بیشتری در معرض خطر ابتلا قرار خواهند گرفت.

۴. تمامی پنجره ها را باز کنید. اجازه دهید هوای تازه و پاک با هوای داخل محیط رستوران جایگزین شود. این مسئله در کاهش خطر انتقال بسیار مهم است.

۵. حداقل ۲۴ ساعت برای ضدعفونی صبر کنید و یا با یکی از مراکز ضدعفونی تماس بگیرید. این شرکت ها با متخصصین حرفه ای در این مراحل سخت به شما کمک خواهند کرد.

ضدعفونی رستوران ها

قوانین بین اللملی جهت ضدعفونی رستوران ها :

بر طبق قوانین بین المللی که اکثر کشورهای دنیا به آن پایبند هستند، همه کارفرمایان موظفند تمام کارمندان و پرسنل خود را در هر رده و رسته شغلی، نسبت به خطراتی که در محیط کار وجود دارد و ممکن است منجر به مرگ کارمند شود، آگاه کنند. ویروس کووید ۱۹ نیز یکی از این خطرات است که سلامت و حیات فرد را به خطر می اندازد، بنابراین آگاه نمودن پرسنل از این مساله در شرح وظایف شغلی کارفرمایان قرار دارد.

از طرفی دیگر بیماری کرونا برخی از مشاغل را بیشتر تحت تأثیر خود قرار می دهد، به بیان دیگر بعضی از کارمندان که اکثرا کارمندان بخش خدماتی می باشند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند. پس در نتیجه برای کار در رستوران که کار در یک محیط پر خطر است باید مزایای ویژه ای برای تمامی پرسنل در نظر گرفته شود.

در صورتی که کارکنان رستوران وظیفه نظافت و ضدعفونی رستوران ها  مجموعه را بر عهده دارند و تمایل ندارید از شرکت های خدماتی در این زمینه کمک بگیرید، قوانینی وجود دارند که حتماً باید رعایت شوند.

این قوانین که توسط نهادهای مربوطه و مجامع پزشکی بین المللی ایجاد شده اند، به شرح زیر می باشند:

۱. تجهیزات حفاظتی استاندارد و مورد تأیید نهادهای بهداشتی کشور باید در اختیار کارکنان مربوطه قرار بگیرد. این تجهیزات عبارتند از: محافظ چشم و صورت، ماسک سه لایه پزشکی، دستکش و گان پوشیدنی یکبار مصرف.

همچنین آموزش های لازم نیز باید در زمینه راه های انتقال و همچنین طرز استفاده از این تجهیزات محافظتی در اختیار کارکنان نظافتی قرار بگیرد.

۲. ماسک و مواد ضدعفونی کننده باید در اختیار پرسنل مربوطه قرار بگیرد. همچنین دیگر عوامل مؤثر بر دستگاه تنفسی مانند دستگاه های تهویه مداوم هوا باید در محل نصب شوند.

۳. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده اعلام کرده است که اکثر مواد ضدعفونی کننده که برای منزل مورد استفاده قرار می گیرند، برای ضدعفونی محیط های کار نیز مناسب هستند. در مورد مواد تشکیل دهنده ضدعفونی کننده ها دقت کنید و توجه کنید حتماً مورد تأیید وزارت بهداشت باشند.

همچنین لازم است اخبار مربوط به کرونا را دنبال کنید و اطلاعیه های مرتبط با این بیماری و راه های پیشگیری از آن در محیط کار را از طریق رسانه ها پیگیری کنید.

چه اقدامات احتیاطی باید توسط صاحبان رستوران ها و کارکنان به منظور حفظ سلامت انجام شود؟

 • شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون یکی از موثرترین اقدامات در زمینه پیشگیری از انواع بیماری ها و به طور ویژه بیماری کروناست. گیرنده های لیپیدی موجود در سطح ویروس که باعث چسبیدن آن به انواع سطوح می شوند، در هنگام شستشو از سطح دست جدا می شوند و به مولکول های صابون می چسبند. به همین دلیل مدت زمان شستشو بسیار مهم است که حداقل باید بیست ثانیه باشد. به این طریق تمام سطح دست از وجود هرگونه ویروس پاک خواهد شد.
 • سطوح پر تماس که مرتباً توسط افراد مختلف لمس می شوند باید به طور مداوم ضدعفونی شوند. دستگیره های در، سطوحی که در معرض لمس مشتری ها قرار دارد مانند میزها و منوها باید با مواد ضدعفونی کننده پس از ورود و خروج هر مشتری ضدعفونی شوند.
 • یکی دیگر از عوامل پیشگیری کننده از ابتلا رعایت فاصله اجتماعیست. همانطور که می دانید عمده‌ترین راه انتقال کووید ۱۹ از طریق تنفس صورت می گیرد. به این ترتیب رعایت فاصله یک متر و نیمی باعث می‌شود کمتر در معرض قطرات تنفسی دیگر افراد باشید.
 • انجام این نکته را برای تمامی پرسنل خود الزامی کنید.
 • کارمندان خود را ملزم کنید در صورت احساس بیماری و یا بروز یک یا چند مورد از علائم کرونا در محل کار حاضر نشوند و تا هنگام بهبودی کامل به محل کار برنگردند. در صورت شدیدتر شدن علائم و یا نیاز به کمک های پزشکی، قرنطینه خانگی به مدت دو هفته باید رعایت شود.

نکات مهمی که جهت جلوگیری از گسترش ویروس لازم است انجام شوند

 جلساتی که نیاز به نزدیکی یا تماس با افراد دارند کاهش پیدا کند.

 بین همکاران و مشتریان فاصله 1/5 تا 2 متری رعایت شود.

باز کردن پنجره ها برای ایجاد جریان هوا در محیط

 فاصله بین میزهای کاری بیشتر شود.