مقالات

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

چرا وجود مراکز ضدعفونی در عصر کرونا اهمیت دارد؟

با توجه به شیوع گسترده بیماری کرونا در جهان و بالا بودن سرعت انتقال آن از راه های مختلف؛ افراد جامعه ملزم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در راستای حفظ سلامتی و جلوگیری از سرایت ویروس به خود و دیگران می باشند. خوشبختانه؛ با قانون گذاری و اجرای قوانین سختگیرانه در اغلب کشورهای جهان و همچنین با گذشت حدود یکسال از شیوع این بیماری؛ اغلب مردم دنیا با راهکارهای مبارزه با ویروس و چگونگی رعایت ملزومات بهداشتی آشنا هستند.

طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی در رابطه با راهکارهای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا؛ این ویروس جهش یافته به مدت 2 تا 3 روز بر روی سطوح مختلف باقی می ماند و احتمال تماس افراد با آن ها در طول روز بسیار بالاست. بنابراین در راستای کاهش سرایت و انتقال بیماری؛ بایستی اقداماتی مبنی بر پاکسازی صورت گیرد.

ضدعفونی محل کار

همانطور که احتمالا نیز می دانید؛ یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری از ویروس کرونا، ضدعفونی کردن مداوم محل کار، مراکز تجاری، مدارس، منزل و حتی گندزدایی های شهری است. به واسطه حضور افراد بسیاری در طول روز در محیط های اداری و لمس سطوح های مختلف توسط مردم، ویروس کرونا به سرعت به پوست افراد انتقال یافته و از آن پس راه خود را جهت درگیر کردن اندام های داخلی بدن پیش خواهد گرفت.

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی از جمله؛ مشغله های کاری و زندگی شخصی، گسترده بودن یا وسعت بخش های محل کار، رفت و آمدهای بی وقفه مردم و نبود تجهیزات مناسب برای گندزایی در ابعاد بزرگ، قادر به انجام ضدعفونی های مکرر سطوح نیستند. با توجه به تاثیر ضدعفونی محیط زندگی در کاهش ابتلا به ویروس کرونا، انجام این امر به طور روزانه ضرورری است.

وجود مراکز ضدعفونی چه اهمیتی دارد؟

خوشبختانه؛ از زمان شروع این پاندمیک جهانی، مراکز خدماتی متعددی جهت پاکسازی و ضدعفونی سریع، ایجاد شدند. مراکز ضدعفونی کرونا قادرند با توجه به نیاز شما، سطوح مختلف و محیط های متعددی اعم از؛ محیط منزل، خودرو، محل کار، مدارس، مراکز ورزشی، مراکز تجاری، سالن زیبایی، شرکت و…. را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز و همچنین پاک کننده های قوی، ضدعفونی کنند.

در ادامه این مطلب ضمن شرح روند کار مراکز ضدعفونی کرونا، به ویژگی های این مراکز و خدمات آن ها نیز اشاره خواهیم کرد.

مراکز ضدعفونی با تمرکز بر پاکسازی همه جانبه تمامی ساختمان از جمله؛ راهروها، راه پله ها، درب های ورودی و محیط داخل، با استفاده از دستگاه های مه پاش و یا اسپری های قوی در طی چند مرحله، سعی دارند؛ تا در حداقل زمان ممکن، محیط را از گونه ویروس، میکروب، قارچ و… پاک کنند. از جمله ویژگی های مهم استفاده از خدمات مراکز ضدعفونی می توان به؛ ضدعفونی سریع در مقیاس های بزرگ، پوشش دهی بالا، سرعت بالا و حداقل اختلال ممکن در محیط، عدم استفاده از مواد پاک کننده مضر برای سلامتی انسان و محیط زیست، قابلیت ضدعفونی هوای محیط، قیمت مقرون به صرفه، متناسب برای تمامی مراکز آموزشی و محیط های کاری، اشاره کرد. در برخی از این مراکز؛ انتخاب نوع محلول ضدعفونی کننده را به عهده کافرما می گذارند تا در صورت تمایل پاک کننده های خاصی را پیشنهاد دهد. اما به طور کلی؛ اغلب مراکز ضدعفونی از بهترین محلول ها و ترکیبات شیمیایی قوی استفاده می کنند که کمتر از 30 ثانیه، تمامی ویروس و یا میکروب ها را از سطوح به طور کلی پاک می کند.

از جمله مزیت های مهم استفاده از مراکز ضدعفونی و تکنسین های متخصص این کار، بر پاکسازی دستی توسط خودتان این است که؛ در صورت ضدعفونی های دستی با محلول های پاک کننده ساده و همچنین به صورت رفت و برگشتی، امکان بازگشت ویروس و باقی ماندن آن بر روی سطوح همچنان ممکن است. همچنین به دلیل عدم وجود تجهیزات مناسب پاک کننده، شما قادر به ضدعفونی هوای محیط و تمامی قسمت های داخلی و خارجی دیوارها و دیگر بخش های محیط نیستید. افزون بر این موارد؛ سرعت کند پیش روی، عدم آشنایی با محلول های مناسب پاک کنندگی سازگار با محیط زیست، غیرقابل اشتعال و کم حساسیت و همچنین هزینه های سرسام آور خرید محلول های ضدعفونی به صورت عمده، اغلب افراد را از انجام این کار منصرف می کند. اما شما می توانید؛ با هماهنگی سریع با مراکز خدمات رسانی ضدعفونی، در کمتر از یک ساعت محیطی کاملا سالم و عاری از هرگونه میکروب و ویروس داشته باشید. لازم به ذکر است که؛ معمولا قیمت تمام شده خدمات مربوطه؛ پس از بررسی متراژ محیط مورد نظر و مقدار استفاده از پاک کننده ها، تعیین می گردد.

محیط های مختلف چگونه ضدعفونی شوند؟

خوشبختانه؛ مراکز و خدمات ضدعفونی با استفاده از زبده ترین متخصصان و همچنین آموزش نیروهای موردنظر در این زمینه، خدمات رسانی و سرویس دهی خود را به بهترین نحو ممکن اجرا می کنند. به منظور ضدعفونی در ابتدای ورود به محیط؛ دستگیره ها، نرده ها، میز و صندلی، شیر آب، کلید و پریزها و دیگر تجهیزات محیط، به طور دستی و با استفاده از محلول های پاک کننده تمیز می شوند. افراد می توانند در صورت تمایل؛ دیگر وسیله های مورد نظرشان را نیز جهت پاکسازی، به تکنسین های انجام این کار بسپارند. پس از اتمام گردگیری و ضدعفونی تجهیزات و سطوح به صورت دستی، حال بایستی با استفاده از دستگاه های مه پاش قوی، اقدامات مربوط به ضدعفونی هوا، دیوارها، درب، کف و… انجام شود. این دستگاه، یکی از پیشرفته ترین روش های پاکسازی محیط از هرگونه ویروس و بیماریست. در محیط های به شدت آلوده از جمله بیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی، استفاده از این روش به طور مداوم ضروری می باشد. پس از پاشش مواد ضدعفونی کننده در هوا و بخش های مختلف محیط، این ذرات پاک کننده سطوح مختلف را پوشانده و مرطوب می کنند. پس از گذشت حدود 30 ثانیه، تمامی ویروس و میکروب های آلوده به طور کامل پاک خواهند شد. در رابطه با نحوه کارکرد دستگاه مه پاش بایستی اینطور بگوییم که؛ دستگاه در ابتدا یک نوع محلول پاک کننده ضد میکروبی را طی فرایندهای متعدد به بخار تبدیل کرده و سپس؛ به کمک یک فن قوی، این بخار در تمامی بخش های محیط پراکنده می کند. پس از این مرحله؛ شاهد غبار غلیظ و یا مه گرفتگی محیط هستیم که این باعث می شود؛ ذرات محلول به تمامی نقاط غیر قابل دسترس از جمله؛ سقف، شکاف دیوار و دیگر بخش های غیر قابل دید نیز نفوذ کنند. معمولا بهتر است؛ پس از اتمام ضدعفونی محیط منزل، کارخانه، اداره، شرکت، مراکز آموزشی و… به مدت حداقل 6 ساعت، رفت و آمد و استفاده از مجموعه امکان پذیر نباشد، چرا که لازم است؛ در ابتدای پاکسازی محیط؛ تمامی محلول های ضدعفونی کننده در معرض هوا خشک شده و تماس با سطوح به حداقل ممکن برسد. طبق گفته این مراکز؛ پاکسازی محیط با استفاده از دستگاه مه پاش، محیط را طی چند هفته از تمامی عوامل بیماری زا و میکروبی مصون نگه می دارد.

توجه!

توصیه می شود؛ پیش از شروع ضدعفونی، تمامی مواد غذایی و خوراکی را از دسترس دور نگه دارید. چنانچه تمایل دارید که شی بخصوصی در معرض پاک کننده های شیمیایی قرار نگیرد، آن را درون نایلون قرار داده و به طور کامل بپوشانید. همچنین سعی کنید تا با دور ماندن از دستگاه و افراد متخصص، محیط را برای آنها خالی کنید. در پایان حتما توجه داشته باشید که؛ افراد دارای سابقه یا زمینه بیماری های تنفسی نظیر؛ آسم و دیگر بیماری های ریوی حاد، در حین فرآیند انجام ضدعفونی، از محیط موردنظر دور بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *